top of page

Nikon 300mm f/4 & Canon 400mm f/5.6 Test

Kuş fotoğrafı ile uğraşan bir çok kişinin en çok aklına takılan konu Nikon mu? Canon mu? sorusudur. Bunun da esasen temelinde Canon’da 400mm f/5.6 gibi uygun fiyatlı ve oldukça da iyi sonuçlar veren bir lens olmasına karşın Nikon’da böyle bir lensin bulunmaması ve sadece 300mm f/4 lensin ön plana çıkmasıdır. Nikon 300mm f/4 çok keskin ve hızlı bir lens olması ve f/4 gibi daha hızlı bir diyafram açıklığı bulundurmasına rağmen 300mm nin kısa kalması hep soru işaretleri oluşturmuştur. Nikon gövdelerini sağlam bulan, renklerinin daha güzel olduğunu söyleyen ve daha fonksiyonel olduğunu düşünen fotoğrafçılar gövdelerinden vazgeçemedikleri için Canon kullanmak istemezken, Canon kullananlar da, bol miktarda lens alternatifleri, mp avantajları (son dönemde Nikon mp avantajını eline almış durumda) ve daha şık buldukları gövde ve lens tasarımları nedeniyle Nikon kullanmak istemezler. Her ikisini de eksiksiz sunan bir marka olmadığı için bu ikilem uzun süredir devam ediyor.

Gerek forumlarda çok sık tartışılması gerekse de bana gelen soruların artması neticesinde bu iki lensi D300s ve 7D gövdeler özelinde bir teste tabi tutmak istedim. Daha doğrusu çok değerli fotoğrafçı dostum sevgili Serhat KARACA da bu düşüncemi destekler fikirde bulundu. Bu fikrin üzerine O’nunla beraber 2011 yılında yaptığımız çekimlerde aynı kuşun fotoğraflarını çektiğimiz durumlar olmuştu. O fotoğrafları bulduk ve birbirine en yakın kareleri kıyasıya test edelim dedik. Fotoğrafların tamamı RAW formatta kaydedildi ve gerek renk gerekse keskinlik noktasında hiç bir müdahalede bulunulmadı. Sonucu bizde merak ediyoruz 🙂

Nikon D300s 12mp çözünürlüğe sahip bir gövde olmasına karşın Canon 7D 18mp çözünürlüğe sahip. 6mp lik bu fark testte göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca 300mm lens Nikon’un 1.5 çarpanı ile 450mm olurken, 400mm lens Canon’un 1.6 çarpanı ile 640mm oluyor. Bu hususta yine dikkate alınmalı. Örnek fotoğraflar incelenirken bu fark bariz bir biçimde görülecek zaten. Son dönemde çıkan Nikon D7100 modeli 24mp ile daha farklı sonuçlara imza atacaktır elbetteki. Bu karşılaştırmayı da imkan olursa daha sonraki bir test yazısında yapmayı planlıyorum. Çünkü şu an bire bir aynı zamanda ve şartlarda çekilmiş, çekilirken de test amacıyla çekilmemiş fotoğraflar yukarıdaki iki gövde için mevcut.

O zaman geçelim kıyasıya testimize 🙂

Nikon 300mm f/4 & Canon 400mm f/5.6 Test

Örnek 1:


_KUS1434k
IMG_7815k

Yukarıdaki iki fotoğraftan soldaki D300s + 300mm f/4 ile f/5 1/1600sn. iso: 200 -0.3 pozlama değerlerinde, sağdaki ise 7D + 400mm f/5.6 ile f/5.6 1/1600sn. iso: 200 -0.7 pozlama değerlerinde yaklaşık olarak 20m den çekildi. Bu ilk fotoğraflarda göze çarpan ilk şey soldaki fotoğrafta konunun (Kızıl Şahin) daha küçük kalmış olması. Çekim mesafesi aynı olmasına karşın bu farkın nedeni D300s in 12 mp de kalması ve 300mm nin 400mm ye göre kısa kalmasından başka birşey değil. Sağdaki fotoğrafta ise 7D nin 18mp ve 400mm avantajı belirgin olarak görülebiliyor. Ancak üretilen fotoğraf kalitelerinde gözle görülür bir fark yok. Fotoğraflar arasındaki renk farkları genel olarak Nikon’da sarı ve kırmızıya doğru bir renk eğiliminin olmasının yanında Canon’da ise yeşil ve maviye doğru bir renk eğiliminin hakim olmasından kaynaklanıyor. Örnek fotoğrafların tamamında bu renk eğilimini görebilirsiniz. Filmli yıllara atıfta bulunmak gerekirse Nikon Kodak Crome film gibi renk üretirken Canon ise Fuji film gibi renk ürettiği söylenebilir 🙂


IMG_7815f

Yukarıda fotoğrafların %100 kroplanmış hallerini görüyorsunuz. Mp farkının ve 100mm lik farkın dışında görüntü kalitesi olarak kayda değer bir fark yok. Sadece aynı sensör alanına 7D de daha fazla piksel sıkıştırıldığı için 7D ile çekilen fotoğrafın daha grenli (nois) olduğu görülüyor. Fotoğrafların büyük halleri için üzerlerine tıklayınız.


IMG_7815fn

Daha yakından yine %100 kroplu hallerine bakıldığında keskinlik ve detay noktasında yine bahse konu olacak bir farkın olmadığı görülmekle birlikte 7D’deki nois oluşumu daha net anlaşılabiliyor.


IMG_7815fng

Farklı bir alandan %100 krop…


IMG_7815su

Yukarıdaki görseller yine %100 krop olarak her iki fotoğrafın sol üst köşesinden bir kesit. Arka alandaki flu kalan kısmın, başka bir ifadeyle bokeh etkisinin nois durumunu görme adına bir örnek. Nois oranları açısından yine 7D de bir miktar daha fazla nois oluşmuş durumda.

Örnek 2:


IMG_0931k

Bu Dikkuyruk fotoğrafları 11.2m den çekildi.  Sevgili Serhat benim 3m sağ tarımda ve aynı çizgide bulunuyordu. Tulumlarımızın müsade ettiği ölçüde suya girebildiğimiz için iki fotoğraf arasında sadece bakış yüksekliği farkı var, o da cm ler ile ifade edilebilir. Bu iki görselde de ördeğin boyut farkı ekipmanların farkından kaynaklanıyor. Soldaki D300s ile çekilen fotoğrafın değerleri f/5.6 1/1250sn iso:200 -0.3pz iken sağdaki 7D ile çekilen fotoğrafın değerleri f/5.6 1/2000 iso: 200 -0.67pz. Işık güzel ve mesafe makul. Alttaki fotoğraflarda %100 kroplu örnekleri daha çok şey söyleyecektir.


IMG_0931f

Baş kısmından yapılan %100 krop sonuçlarına göre ilk örneğimizdeki gibi nois dışında çok bir fark yok. İhmal edilebilir seviyede D300s ile çekilen fotoğraf bir tık daha detaylı ve iyi görünüyor. Bunun sebebi ise 400mm lensin en açık diyafram değeri f/5.6 olması nedeniyle fotoğrafın f/5.6 değerinde çekilmiş olması. Buna rağmen 300mm lensin f/4 olan maksimum diyafram değerine rağmen f/5.6 da fotoğrafın çekilmiş olması bir miktar keskinliği olumlu yönde etkilemiş görünüyor. Zira objektifler en keskin sonuçları genellikle en açık diyafram değerinin 2 stop üzerinde verirler. Yani f/2.8 diyafram açıklığına sahip bir lens en keskin görüntüyü genellikle f/4 değerinde verir. Ayrıca enteresan bir biçimde daha kısa odaklı objektifler yakın mesafelerde daha iyi sonuçlar veriyorlar. Bu nedenle ekipman kombinasyonları yazımda da bahsettiğim gibi her iki markada da 300mm f/2.8 gibi bir lens özellikle kuş fotoğrafçılığı için çok değerli bir lenstir. Zira yakın mesafede inanılmaz detaylı sonuçlar alınabilirken 2.8 gibi bir diyafram açıklığı ise başlı başına bir avantajdır.


IMG_0931fg

Gövdeden alınan bu kesitte de yine mevzu edilecek bir farkın olmadığı görülebiliyor. 7D ile çekilen görüntünün daha az detay veriyor gibi görünmesinin asıl nedeni 400mm nin net alan derinliğinin daha kısa olması. Yani ördeğin baş kısmı netlendiği için f5.6 diyaframda gövdenin kuyruğa doğru olan kısmı odak dışında kaldığından bir miktar netlik kaybı var. Bunun 300mm de olmamasının nedeni makinelerin krop çarpanları hesap edilince 300mm lens, 450mm gibi davranan lense dönüşürken, 400mm de 640mm gibi davranmasından kaynaklanıyor. Yani perspektif etkisi 640mm de çok fazla olduğu için alan derinliği daha kısa kalıyor.


IMG_0931su

Fon kısmından alınan örnekte ise 7D nin biraz daha yüksek nois ürettiği görülüyor.

Örnek 3:


IMG_5219

Yukaridaki iki fotoğrafın da çekim değerleri aynı. Değerler f/5.6 1/640 iso: 200. Bu iki fotoğraf araç içerisinden ve yaklaşık olarak 5m den görüntülendi. Çok yakın durumlarda fark iyice azalıyor ve bir önceki yazımda da bahsettiğim sorun kendisini gösteriyor. Bu sorunda kuşa fazla yakın olma neticesinde 400mm, 500mm gibi lenslerin odak uzunluğunun fazla gelmesi. Bu nedenle kuşu kadraja sığdırmak sorun oluyor. Örnekte de göründüğü gibi Serhat arkadaşımın, kuşun kuyruğunu kadrajın dışarısında bırakmaktan başka yapabileceği bir şey yoktu. Bu nedenle bu fotoğrafı portre olarak kullandı. 300mm her ne kadar kısa kalsa da böyle yakın durumlarda fotoğrafçıyı kurtarıyor. Ki ben de bu fotoğrafı portre olarak kullandım.


IMG_5219f

Tam çözünürlükteki görüntüler incelendiğinde görüntü kalitesi bakımından üzerinde durulacak bir fark yok. Ancak burada bir detayı ifade etmek isterim. Bu fotoğraflarda sevgili Serhat kuşun tam olarak gıdısından 🙂 netlemeyi başarmışken ben başı biraz ıskalayarak omuz kısmından netlemeyi yapabilmişim :)) Bu nedenle net alan derinliğimde de normalden biraz daha fark göze çarpıyor. 300mm ile 400mm arasındaki 100mm farkın aynı diyaframda alan derinliğine etkisi bu fotoğrafta daha net olarak ortaya çıkıyor. Zira 7D ile alınan fotoğrafta kuşun gaga ve gözüne kadar çok net iken hemen başının üst kısmında netlik kaybı oluşmuş.


IMG_5219fg

Gövde detaylarına bakıldığında yine yukarıda bahsettiğim alan derinliğinin kısıtlı olması nedeniyle 400mm ile çekilen fotoğraf bir miktar daha yumuşak görünüyor. Nois farkı da ayırt edilebiliyor.


IMG_5219sa

Bu defa fondan değilde ön kısımdan bir kesit aldım. Ön kısımda da yine nois oluşumları daha rahat izlenebiliyor.

Sonuç:

Foroğrafların kıyaslanması neticesinde gördük ki görüntü kalitesi ve keskinlik noktasında fotoğraflar arasında fark yok denecek kadar az. Ancak D300s in mp dezavantajının yanında 7D nin nois dezavantajı söz konusu oldu. Diğer taraftan 300mm lensin en açık diyafram değeri f/4 olması neticesinde 400mm nin f/5.6 diyafram değerine nispeten 1 stop gibi bir avantaj elde ediliyor ve yakın çekimlerde daha etkin kullanım sunuyor. 400mm uzak meafelerde daha etkin olmakla birlikte yakın mesafelerde konunun kadraja sığdırılması sorunu ile karşılaştı. Burada iki lens arasındaki bir farktan daha bahsetmek istiyorum. O da; Canon 400mm lens en yakın 3.5m de netleme yapabilirken Nikon 300mm 1.45m den netleme yapabiliyor. Bu fark nedeniyle konunuza 3.5m den daha yakınsanız 400mm lens ile fotoğraf çekmekten ziyade konuyu izlemekle yetiniyorsunuz. Bu söylediğim çok nadir olacak bir durum gibi gelebilir ancak inanın hiçte öyle değil. İyi kamufle olur ve yeterince sessiz durursanız, kuşlar üzerinize bile konuyorlar :))

Bu aşamada kameralardaki megapiksel (mp) farkının ne tür bir vantaj sağladığından bahsetmek istiyorum. Ne kadar çok piksel o kadar iyi fotoğraf mantığı tamemen yanlıştır. Bu test ile bu durumu çok net görmüş olduk. Görüntü kalitesi adına mp farkının hiçbir etkisi olmadı. Hatta nois oluşumunda daha olumsuz bir durum ortaya çıktı. Bunun sebi ise aynı boyuttaki sensöre daha fazla pikselin sıkıştırılması sonucunda dijital kirlilik (nois) malesef artıyor. Çünkü her bir pikselin boyutu daha çok küçüldüğü için kaydedilen görüntü %100 büyütüldüğünde daha fazla gren göze çarpıyor. Peki büyük mp’in hiç mi avantajı yok ? Elbetteki var.


IMG_7815kr

Yukarıdaki iki görselden soldaki D300s ile çekildi sağdaki ise 7D ile. Daha önceki örnekte %100 krop yapıldığında 7D ile çekilen fotoğrafta kızıl şahin daha büyük görünüyordu. İşte mp in avantajı tamda burada ortaya çıkıyor. Kızıl şahini her iki fotoğrafta da aynı boyutta göstermek istediğimizde D300s in 12mp lik görüntüsünde %100 krop yapmak gerekirken 7D nin 18mp lik görüntüsünde %75 gibi bir krop yapmak yeterli oluyor. Bu sayede fotoğraf daha detaylı ve daha az nois üretmiş olarak izlenebiliyor. İşte yüksek mp’in avantajı 🙂


IMG_0931kr

Yukarıdaki iki fotoğrafta da yine aynı sonuçları gözlemlemek mümkün. Daha önce %100 krop yaptığımızda 7D ile çekilen fotoğraf bir tık geride görünüyordu ancak yukarıdaki görseller incelendiğinde (büyük halleri için üzerlerine tıklayınız) bu defa D300s ile çekilen fotoğraf bir tık geride kalmış gibi. Mp farkı işte bu gibi durumlarda çok işe yarıyor.

Son olarak bir çok fotoğrafçının kafasını kurcalayan; “Nikon’da 400mm gibi bir lens yok, 300mm kısa kalıyor, ama Canon daha keskin, Yok efendim Nikon daha keskin” gibi sorular ve diyalogların hiç bir öneminin olmadığını söylemek istiyorum. Bu incelemede de gördük ki her iki kombinasyonda bir birine çok yakın görseller ürettiler. Özellikle internette paylaşılacak görüntüler için bu kadar çok soru işaretlerine hiç gerek yok. Ayrıca son gelişmeler göz önüne alınırsa D300s in 12mp sensörüne karşılık D7100 gibi bir gövdenin 24mp gibi bir sensörü söz konusu. Bu durumda 300mm nin kısa kalan odak uzaklığı sorunuda neredeyse tamamen ortadan kalmış oldu. Önümüzdeki günlerde duyurulması beklenen 7D mark II nin çıkması ile durum yine başabaş devam edecektir. O nedenle hangi marka yada modeli seviyorsanız onunla yolunuza devam edin. Bu minicik farklar için kafa yormaktan ziyade fotoğrafçılığımızı nasıl geliştireceğimizin izerine kafa yoralım. Sevgilerimle…

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page