top of page

Nikon 1 J5 Test

Nikon’un son aynasız fotoğraf makinesi Nikon J5 i ayrıntılı olarak test ettim. Daha önce ilk çıktığında Alınası Bir Fotoğraf Makinesi başlığı altında J5’in dikkat çeken özelliklerini anlatmıştım. Nikon aynasız kamera serisinin ilk üyesi olan Nikon V1 modelini uzun süredir keyifle kullanan birisi olarak aradan geçen bu kadar süre içerisinde nelerin değiştiğini ve özellikle sensörün ne kadar mesafe aldığını merak ediyordum. Bir vesileyle elime J5 geçince kapsamlı bir test yapma imkanı oldu.

Gelelim detaylara…

Gövde

Nikon J5 i elime aldığımda ilk hissettiğim şey oldukça küçük ve hafif olduğuydu. Kompakt fotoğraf makinesi boyutlarında bir aynasız J5. Gereksiz düğme kalabalığından uzak ve istediğiniz özelliklere F tuşu ile ulaşabildiğiniz kullanışlı ve hızlı bir menüye sahip. F tuşu her çekim modunda o moda özgü seçenekleri çıkartıyor. Böylece en gerekli olan ayarları her defasında menü içerisine girmeden hızlıca yapabiliyorsunuz. Çok iyi düşünülmüş…


174124

Nikon J5 de dâhili flaş bulunuyor ve bu flaş çok iyi konumlandırılmış. Eşimin ifadesi ile çok şık açılıyor ve açma düğmesi hemen sol başparmağın altında olduğu için istendiği anda hızlıca açmak mümkün. Flaş eşimden tam puan aldı 🙂

LCD ekran ince ama sağlam. Hareketli olması sayesinde kullanımı kolaylık sağlıyor. Dokunmatik olduğu için hem fotoğrafları izlemek hem de çekim sırasında istediğiniz noktayı netlemek çok kolay. Gövdeyi 10-30mm lens ile tek elle tutmak rahat. Sağ elin parmaklarının tutma kısmı çıkıntılı olduğu için kamerayı kavramak kolay. Ama 10-100mm gibi biraz ağır lensler takılı olunca her iki eli de kullanmak gerekiyor.

Gövdenin üst kısmında 3 tane halka bulunuyor. Bunlardan en soldaki klasik çekim modu ayarlama düğmesi. Diğer 1 serilerinde olmayan ortadaki açma kapama düğmesi aynı zamanda yeni geliştirilen 10-30mm lensin elektronik olarak zoom yapmasını sağlıyor. Ayrıca bu düğme deklanşörün ta kendisi. En sağda ise ince ayar kadranı bulunuyor ve bunun içerisinde de video kayıt tuşu bulunuyor.


173841

Kullanım ve Performans

Nikon J5 tüm V ve J modelleri gibi çok hızlı AF yapabiliyor. Çoğu durumda netleme için beklemek söz konusu değil. Az ışıklı ortamlarda bile (ki bu kapalı hava değil, akşam vakti sokak lambalarının aydınlattığı sokaklar veya loş ışıklı bir oda gibi ortamlardan bahsediyorum) çoğu durumda anında ve isabetli netleme yapabiliyor. 171 netleme noktasının da bunda payı büyük.

Nikon J5 de vizör olmadığı için çekimleri LCD ekrandan yapmak gerekiyor. Bu noktada vizöre alışık olanlar için alışmak gereken bir durum var ve özellikle parlak güneş ışığı altında LCD ekran biraz zorluyor. Ancak LCD ekranın açılı ve hareketli olması sayesinde ışığın durumuna göre hareket ettirip sağlıklı görüntüyü görmek zor değil. Ayrıca LCD ekran dokunmatik olduğu için tek dokunuş ile netlemek istediğiniz noktaya anında AF yapıp fotoğrafı çekiyor. Bu dokunma ile fotoğraf çekme olayını ben çok beğendim. Zira tam otomatik modda tam istediğiniz noktayı netlemenin en iyi yolu bu dokunma olayı.

Dokunmatik özellik sayesinde çektiğiniz bir fotoğrafın üzerine çift tıkladığınızda fotoğrafın % 100 büyütülmüş hali anında karşınıza geliyor. Böylece netliği kontrol etmek oldukça pratik.

Bu arada lcd ekran demişken ekran 180 derece dönebildiği için selfi için de çok uygun. Ayrıca özellikle hareket halinde kendi video kaydınızı almak için kullanmak da kolay ve işlevsel.

Nikon J5 hafif olduğu için taşımak ve kullanmak çok keyifli. Açılma hızı çok iyi. Objektifi çevirdiğiniz anda kamera otomatik olarak açılıyor ve çekime hazır hale geliyor.

Fark edilmeden Nikon J5 ile fotoğraf çekmek çok kolay. Çok küçük olduğu için dikkat çekmediği gibi oldukça sessiz olan deklanşör sesi sayesinde fotoğraf çektiğiniz anlaşılmıyor. Özellikle sokak fotoğrafçılarının çok seveceği bir avantaj. Hareketli lcd ekranı ile metrodan parklara kadar bir çok yerde fark edilmeden fotoğraflar almak mümkün.

FT1 adaptörü ile Nikon J5’e diğer DSLR Nikon objektifleri bağlamanız mümkün. AF-S özellikli tüm objektifler J5 de AF yapabiliyor ve AF hızları çok iyi. Ben özellikle 300mm F/4 lens ile kullandım ve sabit konularda Nikon D7100 ile yaptığım AF den çok da farkı yoktu. Hareketli konularda D7100 hala önde…

Nikon J5 saniyede 20 kare fotoğraf çekebiliyor ve bunun tamamını RAW olarak da yapabiliyor. Eğer işi abartırsanız elektronik deklanşör ile saniyede 60 kare hıza çıkmak da mümkün. Menüde 10 – 20 – 30 ve 60 fps hızlarından her hangi birisini seçebiliyorsunuz. Çekim sırasında netlik neredeyse hiç kaçmıyor. Bu da beğendiğim bir diğer özelliği.

Fotoğraf Kalitesi

Nikon J5 de 1″ boyutunda rakiplerine göre küçük kalan bir sensör var. Nikon bu serinin ismini zaten bu 1″ lik sensörden dolayı 1 serisi olarak isimlendirmişti. Bu seri daha çok taşınabilirlik ve hız için üretilmiş. Bu nedenle kroplu DSLR gövdelere göre görüntü kalitesi bir tık geride olsa da J5 in görüntü kalitesine kötü demek mümkün değil. Çok başarılı fotoğraf çıktısı veriyor. Özellikle iso değerini çok fazla arttırmadığınız sürece fotoğraf kalitesi çok iyi. İSO arttıkça sensörün boyutundan kaynaklı olarak bozulmalar da başlıyor ama yazının sonundaki örnek fotoğraflarda da göreceğiniz gibi 3200 İSO değerlerinde bile çok başarılı sonuçlar elde ettim.

Nikon J5 panoramik fotoğraftan minyatür fotoğrafa kadar pek çok efekti hazır olarak içerisinde bulunduruyor. Bu sayede oldukça keyifli fotoğraflar çekmek mümkün. Makineyi test ederken sık sık kendimi tutamayıp özellikle minyatür efektini kullandım. Eğlenceli fotoğraflar için birebir 🙂 Panoramik modda fotoğrafı çekmek için deklanşöre basıyor ve kamerayı sağa veya sola hareket ettiriyorsunuz. Ancak istediğiniz yerde bitirmenize müsaade etmiyor. Kameranın belirlediği aralığın sonuna kadar gitmeniz gerekiyor. Bu da istediğinizden daha uzun görüntü almanıza neden oluyor. Çözüm pc de kırpmak…

Siyah – Beyaz, Sepya, balık gözü, Yıldız fekti vs. gibi pek çok hazır ayar Nikon J5 i sosyal medyada fotoğraf paylaşmayı çok seven fotoğraf meraklıları için cazip hale getiriyor bence. NFC ile fotoğrafları da anında paylaşmak mümkün.

Nikon J5’in fotoğraf kalitesi oldukça güzel olduğundan yukarıda bahsetmiştim. Jpeg işleme motoru iyi iş çıkartıyor. Hem grenleri azaltıyor hem de güzel bir renk dengesi sunuyor. Beyaz ayarı otomatikte bile dengeli sonuçlar verdi. İsterseniz beyaz yarını manuel olarak da ayarlayabiliyorsunuz. Jpeg fotoğraflarda genel olarak sonuçlar keyif verici. Ancak RAW fotoğraf kalitesi FPEG den gözle görülür derecede daha iyi. Bu nedenle özellikle RAW kayıt yapmak J5 kullanıcıları için bence avantaj. RAW fotoğrafları PS da düzenlerken size epey esneklik sunuyor. Fotoğrafı hırpalamadan renkleri canlandırmak, keskinlik vermek ve açık – koyu alanları dengelemek mümkün.

ISO Başarısı

Nikon J5  küçük sayılan 1″ sensörüne rağmen oldukça güzel iso performansı sağlıyor. İlk modellere göre ciddi anlamda sensör kalitesi ve iso başarısı artmış. 800 ve 1600 gibi kroplu DSLR modelleri için bile fazla denebilecek iso değerlerinde Nikon J5, DSLR modelleri ile yarışır sonuçlara imza atıyor. Benim kullandığım eski V1 modelinin iso başarısı oldukça düşüktü. Bu noktada ilerlemeyi açıkça görmem mümkün oldu. Aşağıdaki örnek görsellerde ne demek istediğim çok daha net görülebilir. Özellikle 3 yıl daha yaşlı V1 ve daha büyük sensörlü Canon 60D ile bir kıyaslama ekledim ki ne demek istediğim daha iyi anlaşılabilsin. Fotoğraflarda hiç bir düzeltme ve gren temizliği yapılmamıştır.

Video

Nikon J5 de Full HD video kaydının yanı sıra 4K video kaydı da bulunuyor. Ancak 4K video kaydı saniyede 15 kare hız ile kayıt yaptığı için sonuçta elde edilen video atlamalı bir görünüm veriyor. Birçok durum için kullanışlı değil. Gözümüzün kesintisin algıladığı hız genelde saniyede 24 -25 kare. Bu nedenle 4K video çok efektif değil.

Ancak Full HD video başarısı ve özellikle video kaydı sırasında AF takibini hızlı yapabiliyor olması çok güzel. 1 serisi objektifler ile konu sessiz ve hızlı bir şekilde takip ediliyor. Size doğru yürüyen birisini tüm kayıt boyunca eğer arka plan çok karışık değilse tamamen net çekmek mümkün. Full HD modda J5 saniyede 24, 25, 30 ve 60fps hızlarda kayıt yapabiliyor.

Diğer taraftan 720p de 120fps çekim hızı ile slow motion ( ağır çekim) kayıtlar yapmak mümkün. Özellikle internet kullanımı için 1200fps hızda video kaydı da yapabiliyor J5. Bu kaydın çözünürlüğü çok düşük ve sadece 3sn kayıt yapabiliyor.

Nikon aynasız 1 serisinin video konusunda bu aşamada kendi tecrübelerimden bir durumu aktarmak istiyorum;

Nikon 1 serisi 1” boyutundaki sensörü nedeniyle 2.7x krop çarpana sahip. Yani 300mm gibi bir lensi FT1 ile Nikon J5 veya diğer tüm 1 serisi gövdelere taktığınızda 300mm x 2.7 = 810mm gibi oldukça yüksek tele değerlerine ulaşabiliyorsunuz. Bu da özellikle yaban hayatı ve kuşlar gibi yaklaşmanın zor olduğu konuların hem fotoğraf hem de videolarında çok büyük bir avantaj sağlıyor. Aşağıda gördüğünüz videoyu j5 den 3 yaş daha yaşlı olan ilk 1 serisi modeli V1 ile çekmiştim. Bu avantajı ve görüntü kalitesini ayrıca J5 ile nelerin yapılabileceğini siz değerlendirin.


Kablosuz Çözümler

Nikon j5 de wi-fi ve NFC özellikleri bulunuyor. Bu sayede NFC özellikli mobil cihazınız ile çok hızlı eşleşip hem veri transferi yapabiliyor hem de mobil uygulaması ile telefon veya tablet üzerinden fotoğraf ve video çekebiliyorsunuz. Telefon ile yaptığım denemelerde telefonda nereye dokunursam anında o noktayı netleyip fotoğrafı çekiyor. Görüntüyü aktarmak isterseniz boyut seçeneklerini de kullanıcıya sorarak çok büyük boyutlardan ziyade mobil cihazda kullanıma ve sosyal medyada paylaşıma uygun boyutta transfer gerçekleştirilebiliyor.


103824

Sonuç

Tüm yukarıda bahsettiklerimden sonra konuyu toparlayıp bir değerlendirme yapmak gerekirse Nikon J5, 15 fps de kalan 4K videosu ve vizörünün olmaması dışında bence çok başarılı ve keyifli bir fotoğraf makinesi. Günümüzde pek çok kişi özellikle sosyal medyada fotoğraf paylaşmak için kaliteli fotoğraf çeken kameralar talep ediyor. İşte J5 tam da bu noktada aranılan model bence. Eğer ciddi anlamda fotoğrafçılık ile ilgilenmeyecek, zor ışık şartlarında flaş setleriyle çalışmayacak ve daha ziyade hayatın içinde olup biteni hızlı ve kaliteli fotoğraflamak istiyorsanız J5 bunların altında ziyadesi kalkıyor. Bu tarz çekimler için ciddi rakamlar harcayıp ağır gövdelerle dolaşmak zorunda kalmanıza gerek yok. Ayrıca 20fps çekim hızı sayesinde her anı kaydetmeniz de mümkün. 180 derece dönebilen LCD ekranı ile hem selfi çekmek hem de kendi video filminizi yapmak kolay ve eğlenceli.

Diğer taraftan hali hazırda zaten bir Nikon ekipmana sahip olanlar için de elindeki objektifleri de kullanabilme imkanı nedeniyle çantada varlığı bile belli olmayacak ama zor zamanlarda durumu kurtaracak bir gövde J5. Video çekmeyi seven fotoğrafçılar için 4K olmasa da Full Hd kalitede çok iyi işler sizi bekliyor. Benim gibi özellikle kuş ve yaban hayat tarzı tele objektif ağırlıklı çekimler yapan kullanıcılar için 2.7x çarpan faktörü ciddi bir avantaj. Video kalitesinin V1 den bu zama epey ilerlediğini de söylemeliyim.

Fotoğraf konusunda ciddi beklentileriniz var ve bu alanda ilerlemek adına bir gövde düşünüyorsanız fotoğraf kalitesi noktasında elbetteki daha iyi modeller var ama J5 in piyasadaki bir çok aynasız modelden geri kalır tarafı da yok. Tercih noktasında şunu söylemek isterim. En yakın rakipleri Sony, Olympus ve Fuji Film modellerine göre bir tık geride kalan fotoğraf çıktısından söz edilebilir. Ancak bu çok kötü anlamında değil. 1” boyutundaki sensör ile APS_C boyutundaki sensörler arasında bu fark zaten her zaman olacaktır. Tıpkı Full Frame ve APS-C boyutlarındaki sensörler arasında fark olduğu gibi…

Başka testlerde görüşmek üzere… Esen kalın…

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page