top of page

Sony A6300 Test

Sony A6300 modeli 2016 yılından bu yana piyasada olan bir model. Ancak 4K video çeken kroplu gövde sayısının az olması ve özellikle uygun fiyatı ve Log kayıt yetenekleri ile Sony A6300 hala güncel bir model. Sony A6300 test yazımda işte tam da bu yüzden sizlerle…

Sony A6300 modelini test edip gerçekten kapsamlı bir inceleme yapmak ve eğer beğenirsem satın almak niyetiyle Sony Türkiye’den A6300’ü istedim. Sağ olsun olar da bana bu gövdeyi ve 18-105mm f/4 objektifi gönderdiler… Bu yazımda sizlere kendim için düşündüğüm Sony A6300 ile kapsamlı test tecrübemi aktaracağım.


Bu testi ayrıca yeni Youtube kanalımda yayınladım. Dileyenler oradan doğrudan videoyu izleyebilirler. Ancak orada olmayan ve bu yazımda ekleyeceğim fotoğraf özellikleri ve detaylı örnek görseller için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Yazının sonunda yine video olacak 🙂

Gövde

Sony A6300 ince ve hafif bir gövde yapısına sahip. Gövdenin tutma kısmı geniş olduğu için uzun süreli kullanımlarda dahi parmakları yormuyor. Kullanımı rahat. Tuşlar yeterli ve yerli yerinde. Vizör sol kenarda konumlanmış ve aslında kullanımı avantajlı. Sağ gözü ile fotoğraf çekenler aynı anda sol gözleri ile de konuyu kamera önlerine geçmeden takip edebilirler…

Gövdede tek kart girişi var ve bu kart alt kısımda pilin yanında. Takmak ve çıkarmak zor değil ama hızlı da değil. Yanda bir yerde veya arkada olsa çok daha iyi olurmuş. Özellikle gimbal ve tripod kullanımında takıp çıkarmak çok daha rahat olurdu. Gövde üzerinde mikrofon girişi var ancak kulaklık çıkışı yok. Kulaklık soketi olsa güzel olurdu.

Gövde toz ve su sızdırmazlık olarak iyi. Ancak çok fazla zorlamamakta fayda var. Üst düzey değil elbette. Ancak hafif çiseleme gibi yağışlarda sorun olmayacaktır. Bunun dışında gövde oldukça başarılı.

Menü ve Özellikler

Sony A6300 de bir fotoğraf makinesinde aranabilecek her türlü özellik neredeyse üst seviyede yer alıyor. 4K video, slow motion Full HD kayıt, 24mp fotoğraf, yüksek iso başarısı, dahli S-Log kayıt, yüz takip, videoda etkili otomatik AF vs… Tüm bunları düşününce Sony A6300 hala güncel ve hala güçlü.

Özelliklere geçmeden önce menüden bahsetmek gerekirse; bir çok web sitesinde menüsünün karışık ve kullanımın pratik olmadığından bahsediliyor olmasına karşın ben buna katılmıyorum. Kıs sürede alışılıyor ve gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra sorun olmuyor. Bazı menü basamaklarında geri gitmek için her defasında menü tuşuna basmak pek pratik değil. Onun dışında bir sorun yok.

Başlıca Özellikler:

  1. 24MP Exmor CMOS sensör

  2. 11 fps çekim hızı

  3. ‘4D Focus’ Hybrid AF için 425 faz algılama noktası

  4. 100 – 32.000 iso aralığı

  5. 4K (UHD) video – tam genişlikte 25 / 24p

  6. 120 fps /100 fps modu ile ağır çekim kayıt

  7. S-Log 2 ve S-Log 3 kayıt özelliği

  8. Toza ve neme dayanıklı magnezyum alaşımlı gövde

  9. NFC bağlantı seçeneğine sahip yerleşik Wi-Fi

  10. Mikrofon girişi

Fotoğraf Kalitesi

Sony A6300 24MP kroplu sensörü ve yüksek iso başarısı ile pek çok durum için yeterli fotoğraf kalitesi sunuyor. Sony en büyük sensör üreticilerinden birisi olduğu için zaten sensör kalitesini artık herkes biliyor. A6300 modelinde de oldukça iyi dinamik aralık sunan ve detaylı fotoğraf üreten bir sensör bulunuyor.

Diğer taraftan Sony A6300’ün özellikle yüksek iso başarısının beni şaşırttığını söylemeliyim. Bir çok full frame gövdeden bile daha iyi iso başarısı sunuyor. JPEG fotoğraflarda özellikle kumlanma değerleri çok iyi. Aşağıda yüksek iso değerlerinde oda içerisinde oldukça loş bir oramda çekilmiş fotoğraflardaki iso kıyaslamasını görebilirsiniz…

iso: 400 iso:800 iso:1.600 iso:6.400 iso:32.000

%100 krop yapılmış görüntüler.

Örneklerde görüldüğü gibi Sony A6300 de gerçek anlamda güzel bir iso başarısı bulunuyor. Bu fotoğraflar JPEG. Eğer RAW çekerseniz gerekli düzenlemelerden sonra çok daha az kumlanma olan görseller elde etmek mümkün.

AF Performansı

Sony A6300 modelinde 4D olarak isimlendirilen hibrit bir AF sistemi bulunuyor. 425 adet netleme noktası ile konu hızlı ve kesintisi bir biçimde takip edilebiliyor. AF hızı ve doğruluğu çok başarılı. Özellikle bu noktada çok beğendiğimi söylemeliyim. 2016 yılında çıkmış olmasına rağmen hala bir çok rakibi ile yarışır durumda.

Yüz tanıma AF sistemi bulunuyor ancak göz tanıma sistemi bulunmuyor. Ancak yüzü doğru ve sürekli bir biçimde takip edebiliyor. Videomda bunu rahatlıkla göreceksiniz…

Saniyede 11 kare fotoğraf çekebiliyor. Bu esnada da yine konuyu takip etmeye devam ediyor. Çekim sırasında perde açılıp kapandığı için ekranda anlık kararma olsa da bu konuyu izlemenize engel olmadığı için konuyu takipte sorun yaşamıyorsunuz. Vizörde her hangi bir donma da olmuyor.

Video

Sony A6300 modelinin özellikle video performansını test etmek istediğimden bu konuda epey zorladım. En sonda söylecek sözü en başta söyleyeyim. Video olarak gerçekten çok başarılı. 6K çözünürlüğü kullanarak 4K video oluşturduğu için keskin 4K video sunuyor. 4K da 24p ve 25p seçenekleri var. 1080p de ise 100p ve 120p hızlarda ağır çekim videolar kaydetmek mümkün.

Tüm bu kayıtları 100m ve 60m kayıt kalitesinde seçerek alabiliyorsunuz. Videolar 8bit veri sunuyor. Sony A6000, A6300 ve A6500 modellerinde 10 bit çıktı almak mümkün değil maalesef. Hatta yeni çıkan A6400 de 10 bit çıktı vermiyor. Fakat TV ve büyük firmalar için reklam işi yapmıyorsanız açıkçası 10bit veriye ihtiyaç olup olmadığı tartışılır. Ancak günümüzde ne kadar çok özellik olursa o kadar iyi 🙂

Video kaydı sırasında Sony A6300 belli bir süreden sonra ısınıyordu. Bu çok duyulan ve bilinen bir sorun. Ancak güncelleme ile bu sorun çözüldü. Kamera yine ısınıyor ancak çekime devam ediyor. Yaklaşık olarak 1 saat çekim yapabiliyor. Zaten video çekebilen fotoğraf makineleri bu kadar uzun süreler çekim yapmak için üretilmiş gövdeler değil.

Sony A6300 de tüm diğer Sony kameralar gibi S-log 2 ve S-log 3 kayıt bulunuyor. Bu kayıt seçeneği size işlenmemiş düz bir video sunuyor. Kontrast, keskinlik, renk gibi değerleri kurgu ve renk düzenleme aşamasında kendiniz yapıyorsunuz. Böylece çok farklı ışık ortamlarında çekimler yapsanız da bir birine yakın ve tutarlı görüntüler alabiliyorsunuz.

Sony için piyasada ücretli ve ücretsiz pek çok LUT paketi bulabilirsiniz. Böylece sinematik renkler ve detaylar alabilirsiniz. A6300 ile bunları yapabiliyor olmak harika…

Sonuç

Sony A6300 günümüz şartlarında hala geçerli ve yeterli özellikleri ile 4K video kaydı isteyen, sinematik çekimler yapma arayışında olan, hızlı ve hafif fotoğraf makinesi arayan ve tüm bunları uygun bir fiyata almak isteyenler için çok uygun bir model. Çantasında 4K video çekebilen yedek bir gövde taşımak isteyenler veya yeni bir fotoğraf makinesi almayı düşünenler A6300 modeline mutlaka bir göz atmalı.

Sony A6300 gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim bir model. Bütçesi müsait olanlar gövde içerisinde titreşim önleme sistemi olan A6500 modeline de bakabilirler. Vlog çekmek isteyenler de yeni çıkan Sony A6400 modelini bekleyebilirler.

Yazının sonuna da Sony A6300 inceleme videomu ekliyorum. Sağlıkla kalın…


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page