top of page

Lacie Rugged Test

Test merkezinin bu yazıdaki konuğu taşınabilir hard disk pazarında haklı bir üne ve yere sahip olan Lacie markasının Rugged modeli. Bir süredir kullandığım, fotoğraf ve video tutkunlarının çok sevdiği Lacie Rugged Thunderbolt USB 3.0 modelini sizler için test ettim.

Tasarım

Rugged; sağlam, sarp, zorlu, sert gibi anlamlara geliyor. İsminden de anlaşıldığı gibi Lacie Rugged dış çekimlerde ve zorlu arazi koşullarında verileri güvenle saklamak için geliştirilmiş bir ürün. Sağlam metal kasanın etrafı ikon haline gelen turuncu kauçuk bir kaplama ile kaplanmış. Bu sayede özellikle suya ve düşmelere karşı oldukça korunaklı. Metal kasa da yaklaşık olarak 1 ton basınca dayanabiliyor. Bu kadar sağlam bir hard disk zor şartlarda çalışan herkesin ilgisini doğal olarak çekiyor.

Neil Poulton tarafından tasarlanan Leacie Rugged 2m den düşmelere, 1 ton basınca, toza, su sıçramalarına ve dökülmelerine karşı dayanıklı bir yapıda üretilmiş. Kapak fotoğrafında da gördüğünüz gibi deniz kenarında dalgaların vurduğu kumsalda fotoğrafını çektim ve dalganın altında kalmasına rağmen hiç bir sorun yaşamadım. Hala kullanıyorum 🙂

Bağlantı

Lacie Rugget 7 farklı modelde sunuluyor. Bu farkların asıl nedeni bağlantı özellikleri. Benim kullandığım modelde thunderbolt ve usb 3.0 bağlantılar bulunuyor. Mac bilgisayar kullananlar için ben özellikle thunderbolt ve usb-c bağlantılı olanları tavsiye ederim. Gerçek hıza kavuşma şansı elde etmiş oluyorsunuz. Bunların haricinde USB 3.0, USB-C ve FireWire-800 bağlantılı modelleri de bulunuyor. Bu 7 modelin her birisinin 1TB ile 5TB arasında değişen kapasiteleri bulunuyor.


Thunderbolt bağlantılı ürünlerde dosya aktarımı 130mb/sn hızında yapılabilirken SSD olan modellerde bu hız 510mb/sn değerine ulaşabiliyor. Normalde thunderbolt çok daha hızlı veri aktarabiliyor olmasına rağmen asıl sınırlayıcı olan nokta HDD hızı olduğunu söylemeliyim. Yine de Rugged ile yaklaşık 20GB veriyi 3dk gibi bir sürede transfer etmek mümkün.

Kurulum ve Güvenlik


Lacie Rugged Thunderbolt Mac için özel olarak biçimlendirilmiş olarak geliyor. PC de kullanacaksanız ayrıca biçimlendirmeniz gerekiyor. Mac da ilk bağlantıyı yaptığınızda size biçimlendirme ve güvenlik seçenekleri sunuyor. Rugged isteğe başlı olarak hem PC de hem de Mac de dosya transferi yapılabilecek şekilde biçimlendirilebiliyor.Paylaşımlı bölümü istediğiniz boyutta ayarlayıp biçimlendirebilirsiniz. Bunu yukarıdaki görüntüdeki çubuğu sağa/sola kaydırarak kolayca yapmanız mümkün. Bu sayede mac bilgisayar olmayan bir yerde dosya transferi gerekli olursa PC ile de işlemi gerçekleştirmek mümkün olabiliyor.

Bu ilk ayarlamaları yaptığınız kısmın sonunda ürünü kayıt ettirerek küresel anlamda garanti altına aldırmış oluyorsunuz.

Lacie Rugged diskinizi isterseniz şifreleyebiliyorsunuz. LaCie Private-Public AES 256 bit şifreleme sistemi ile disk komple şifreleniyor ve kayıp ve çalınma durumunda verilerinize ulaşılamıyor. Ancak şifreyi unutmamak gerekli. Eğer unutursanız verilerinizi kaybetme olasılığı çok yüksek.


Veri kaybı demişken satın aldığınız diskinizi kayıt ettirdiğinizde Lacie disk kurtarma kaydı sayesinde 5 yıl boyunca verilerinizi koruma altına almış oluyorsunuz. Herhangi bir arıza veya sorun nedeniyle verilerinize ulaşamazsanız bu veri kurtarma programı sayesinde Lacie verilerinizi geri getiriyor ve size iade ediyor. Satın aldığınız üründe bu özellik ekli değilse makul bir ücret karşılığında hem garanti sürenizi uzatabiliyor hem de 5 yıl boyunca veri kurtarma hizmetini almış oluyorsunuz.


Fiyat – Performans

Lacie Rugged test yazısının belkide tek olumsuz yorum yapılabilecek kısmı fiyatı olabilir. Rugged modelleri ucuz değil ne yazık ki. 2T kapasiteli Lacie Rugget Thunderbolt modelinin fiyatı 850-900tl civarında. Aynı kapasitedeki başka bir markanın hard diski ise 350-400tl civarında alınabiliyor. Ancak bu ürüne para öderken sadece kapasitesine ödeme yapmadığınızı bilmelisiniz. 400tl ödediğiniz bir hard diskte sadece usb 3.0 bağlantısını bulabilirsiniz. Thunderbolt bağlantısı aradığınızda fiyat ciddi oranda artacağı gibi sağlamlık noktasında da elinizde pek bir seçenek söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle dışarıda çekim yapan ve sırt çantasında hard disk taşımak durumunda olanlar için parasının karşılığını veren bir ürün diyebilirim.


Mesele sadece kapasite anlamında fiyat-performans ise rugged bir f/p ürünü değil. Ancak mesele performans ise Lacie Rugged tam bir performans ürünü. Profesyonellerin tercih ettiği ve kullandığı bir ürün.

Sonuç

Sonuç olarak Lacie Rugged verilerini güvende tutmak isteyen, hareket halinde olan ve dışarıda sık sık çekim yapanlar için güçlü bir çözüm. Bu kadar sağlam başka bir ürün de neredeyse yok gibi. Düşer mi? ıslanır mı? gibi endişeleri taşımadan çantanıza atıp dışarı çıkma konforu sağlayan bir ürün Lacie Rugged. Turuncu kauçuk kaplaması ile de oldukça havalı bir tasarımı olduğu da su götürmez bir gerçek.


Bazı görüntüler kolay yakalanmıyor ve belki hayatınız boyunca bir kez elde edebileceğiniz bir fotoğrafın veya videonun silinip gitmesi, kaybolması hiç kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Bu nedenle işini ciddiye alanların en azından sahada yedekleme için bir tane Lacie Rugged modeli edinmesinde fayda olduğunu düşünüyorum…


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page