top of page

Canon EF 100-400mm f / 4.5-5.6L USM II IS


6574521385

Canon 100-400mm L USM IS zom lensini güncelleyerek yeni lensi EF 100-400mm f / 4.5-5.6L USM II IS’yi bugün itibariyle duyurdu. Uzun süre Canon kullanıcıları tarafından keyifle kullanılan ilk jenerasyon lens pompa tipli zoom yapması nedeniyle sık sık eleştiriliyordu. Canon bu eleştirileri dikkate almış ve bu ikinci jenereasyon lensinde dönerek zoom yapan mekanizma kullanılmış. Lensin boyutları yine küçük tutulmakla birlikte suya ve toza karşı dayanıklı olarak inşa edilmiş. Gelişmiş kontrast sağlamak ve renk dağılımını önlemek için bir adet florid eleman ve bir adet süper UD eleman kullanılmış. Ön ve arka camlar üzerinde flor kaplama sayesinde toz ve parmak izi gibi lekelerin daha az kalması sağlanmış. 9 bıçaklı diyafram sistemi ile daha iyi bokeh elde edilirken, yeni Küresel Hava Kaplama (ASC) sistemi sayesinde ışık saçılımı ve anlamsız gölgelerin önüne geçilmeye çalışılmış. Yeni IS ile 4 stop pozlama telafisi mümkün olacak.

Lensin kısaca özellikleri şöyle;Odak Uzunluğu ve Maksimum Açıklık100-400mm 1: 4,5-5,6Lens Yapısı16 grupta 21 elemanDiyagonal Açısı24 ° -6 ° 10 ‘Odak Ayarıİç odaklama sistemi / USMEn yakın Odaklama Mesafesi0.98mZoom SistemiRotasyon TipiFiltre boyutu77mmMax. Çap x Boy, AğırlıkYaklaşık: 94 x 193mm Yaklaşık: 1570g (çıkarılabilir tripod montaj dahil olmak üzere sadece objektif) / 1640g (objektif + tripod montaj)

Bu yeni lens özellikle spor ve yaban hayatı fotoğrafçılarının beğeneceği bir lens. Kompozisyon ağırlıklı ve ani gelişen durumlarda pratik açı değişimi sayesinde fotoğraf sanatçılarına esneklik sunacaktır. Lens 1.4x ve 2.0x telekonverterler ile uyumlu. Lensin özellikle MTF grafiğini çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. MTF grafiğinin nasıl okunduğunu bilmiyorsanız daha önce yazdığım MTF Nedir? Nasıl Okunur? isimli yazıma göz atmanız yeterli olacaktır. Eğer laboratuvar ortamındaki bu sonuçları sahada da ortaya koyabilirse değerli bir lens olacaktır. Canon bu lensin değerli olduğuna gerçekten inanıyor olmalı ki çıkış fiyatı ABD de 2.200$ olarak belirlenmiş.

MTF Grafik

8984718340

Canon bu yeni lensi için öne çıkan özelliklerini kendisi maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralıyor;

 1. Kompakt, yüksek performanslı L-serisi süper-telefoto zoom, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı için idealdir.

 2. Florit ve bir süper UD lens elemanı ile yüksek çözünürlük ve kontrast ile yüksek kalitede görüntüler elde edilmesine yardımcı olur, tüm zoom aralığı boyunca renk sapmalarını mükemmel şekilde düzeltir.

 3. Rotasyon tip zoom halkası ile daha hassas kompozisyon ve mükemmel denge sağlar.

 4. İç odaklama, halka USM, yüksek hızlı CPU ve hızlı ve doğru otomatik netleme için optimize edilmiş AF algoritmaları.

 5. Optik Görüntü Sabitleyici (IS) dört deklanşör hızı kadar düzeltme sağlar.

 6. Üç görüntü sabitleme modu ile farklı çekim durumlarında geniş bir yelpazede olağanüstü sonuçlar sağlar.

 7. Geliştirilmiş zum tork ayarlı halka ile yakınlaştırma yaparken kolay ayar sağlar.

 8. Yeni Hava Küre Kaplama (ASC) parlama ve yansımaları azaltmaya yardımcı olur.

 9. Zor koşullar altında bile toz ve su için sızdırmazlık sağlayan gövde.

 10. Dairesel diyafram (9 bıçak) ile güzel ve yumuşak artalan (bokeh) sağlanır. 

 11. Ön ve arka lens yüzeylerinde flor kaplama ile leke ve parmak izi azaltmaya yardımcı olur.

 12. Yeni tasarlanmış tripod montaj bağlantıları sayesinde lensi kameradan çıkarmadan ayak ayrılabilir.

 13. 0.98 m. asgari netleme mesafesi. / 0.31x maksimum büyütme sağlar.


1769154781

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page