top of page

Canon 1DX Mark II Test


Canon 1D X Mark II test yazısı ile karşınızdayım. Aslında bu testi yapalı epey zaman oldu ancak ülke olarak sıkıntılı günlerden geçmemiz nedeniyle konsantre olup yazıyı hazırlamam zaman aldı ve planladığım videolu anlatımı ise tamamen askıya aldım. Bu testi yapabilmemi sağlayan sevgili dostum İdris ÖLMEZ‘e öncelikli olarak teşekkür etmek istiyorum. Kendisi bu canavarı şimdilerde keyifle kullanıyor… Gelelim testin detaylarına…

Gövde

Canon 1D X Mark II, sağlam ve toza – neme karşı korumalı magnezyum destekli bir gövdeye sahip. Pro bir gövdeden de başka bir şey beklenmezdi. Kareye daha yakın, büyük ve ağır bir gövdeye sahip olan Mark II, kullanıcısına güven veren yekpare bir yapıya sahip. Bu yeni gövdede deklanşör ömrü ise 400.000 adet olarak test edilmiş.

Canon 1D X Mark II de 3.2-inç ve 1.6m çözünürlükte Clear View LCD II dokunmatik ekran ile fotoğraf ve video çekimi yapmayı kolaylaştırıyor. Dokunmatik olması sayesinde hem fotoğrafları yakınlaştırmak hem de izlemek daha keyifli. Dokunmatik özelliği sadece eğlence için değil elbetteki, netlemek istediğiniz noktaya LCD ekranda dokunduğunuz anda AF sistemi istediğiniz yeri anında netliyor.


Gövdenin üst kısmı oldukça sade tasarlanmış ve pro gövde olduğu için ayar çarkı bulunmuyor. Bunun yerine sol kısımda çekim modları ve Af ayarlarının yapıldığı düğmeler bulunurken sağ kısımda ayarların görüntülendiği küçük bir ekran ile pozlama ve beyaz ayarları düğmesi ile iso düğmesi bulunuyor.

Gövdenin tasarımı ve ergonomisi çok başarılı. Parmaklarınızı koyacağınız yerler bile çok belirgin ve estetik. Büyük ve ağır bir gövde olmasına rağmen taşımak hiç sorun olmuyor ve güvenle kamerayı elinizde gezdirebiliyorsunuz. Gövdenin alt kısmında iki pil boyutunda büyük bir pil bulunuyor ve kutu içerisinden bu boyda iki pili aynı anda şarj edebilecek şarj aleti çıkıyor. Kutu içeriğinde 64GB CF kart ve kart okuyucusu bulunuyor ancak bu ülkemizde kutunun içerisinden çıkmıyor. Seri numarası ile Canon web sitesine kayıt olduğunuzda kargo ile ücretsiz olarak adresinize gönderiliyor.

AF Performansı

Canon 1Dx Mark II 61 netleme noktası ile çok iyi AF performansı sunuyor. 41’i çapraz tip olan netleme noktaları vizörün tamamını dolduramasa da konuyu takip etme yeteneği ile yeterli oluyor. Test süresince 1DX Mark II nin AF performansını çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Saniyede 14 kare fotoğraf çekebilen Mark II ile yaptığım seri çekimlerde konuyu neredeyse hiç kaçırmadı. Tüm fotoğraflar net bir şekilde kayıt edildi. Test süresinde kuşlar gibi daha hızlı hareket eden konuları çekme imkanı olmadı ama kaykay yapan gençleri fotoğraflarken elde ettiğim performansı göz önüne alacak olursam kuş ve yaban hayat fotoğraflarında AF çok iyi iş çıkartacaktır.

Grup AF ile hareketli konuları takip etmek daha kolay ve AF performansı bakımından daha isabetli. Tek nokta servo ile takip yapıldığında kullanıcı kaynaklı olarak netleme noktası konudan ayrıldığında kamera konuyu aradığı için netlik kaçırılıyor ve tekrar bulabilmek zaman alıyor. Bu nedenle AF sisteminin duruma göre bilinçli olarak kullanılması gerekiyor.

Aşağıdaki örnek fotoğraflarda 14 fps hızda konu takibi ve başarısını görebilirsiniz.

Galeri 1:

Galeri 2:

Galeri 3:

Yüksek Iso Performansı

Canon 1Dx Mark II fotoğraf kalitesini yüksek iso değerlerindeki performansı ile de pekiştiriyor. Gövde standart olarak 100-51.200 iso değerlerini desteklerken bu değerler isteğe bağlı olarak 50-409.000 değerlerine itilebiliyor. ancak bu değerlerde sonuçlar doğal olarak başarılı değil.

Yüksek iso değerlerinde full frame sensörün avantajlarından sonuna kadar faydalanan Canon 1Dx Mark II, grensiz fotoğraflar üretebiliyor. İso performansını çok beğendiğimi söyleyebilirim. En üst seviye olan 51.200 iso değerindeki sonuç açıkçası beni şaşırttı ve oldukça da memnun eti.

Yukarıdaki fotoğraflardan da görüldüğü gibi 51.200 iso değeri bile gerçekten memnuniyet verici. Sonuçların daha iyi anlaşılabilmesi için fotoğrafların %100 krop yapılmış hallerine de bir göz atalım.

Diğer bir örnek

Fotoğraf Kalitesi

Canon 1Dx Mark II full frame sensörü ve 20.2mp çözünürlüğü ile çok kaliteli fotoğraf sunuyor. Canon’un en üst gövdesi olması nedeniyle zaten şaşırtıcı olmayan bu sonuç bir çok konuda fotoğraf işi yapanlar için memnuniyet verici düzeyde bence. Bu gövde ile her tür fotoğrafçılık ile ilgilenen kişiler memnun kalacaktır. Çok büyük baskılar ve ciddi dinamik aralık isteyen moda ve sanayi fotoğrafçıları her ne kadar memnun kalacak olsalar da Canon 5Ds / 5DsR modellerini de düşünebilirler.


BJ3I4131

Canon 1Dx Mark II detaylı ve keskin fotoğraf üretmenin yanı başında dinamik aralık noktasında da göz dolduruyor. Yaptığım çekimlerde hem doğrudan güneş alan alanlardan hem de gölgede kalan kısımlardan çok iyi detaylar verdiğini gördüm. Bu özellikle fotoğrafı ciddi olarak işlemeyi sevenler için bolca detay ve keskinlik demek olurken hızlı fotoğraf üretip servis etmek isteyenler için de daha az risk demek. Sonuç olarak yüksek iso başarısı gibi fotoğraf kalitesi noktasında da Canon 1Dx Mark II kesinlikle övgüyü hak ediyor.


BJ3I4170

Sonuç

Canon 1Dx Mark II bir önceki model olan 1Dx den çok fazla yenilik vadetmemekle birlikte 4K video kaydı ve 2 fps daha yüksek hızda çekim kabiliyeti ile öne geçiyor. 4K videoya ihtiyacı olmayanların 1Dx ten 1Dx Mark II ye geçmelerine gerek yok bence. Ancak henüz böyle bir pro gövdesi olmayanlar için kesinlikle düşünülmesi gereken bir gövde.

Ürün ve moda fotoğrafçıları dışında (çok fazla çözünürlük istiyorlar ise) neredeyse tüm fotoğrafçıların fazlasıyla memnun kalacakları bir gövde 1Dx Mark II. Test sonrasında makineyi elimden bırakmakta zorlandığımı söylemeliyim. Kalitesi ve hızıyla adeta bağımlılık yapıyor 🙂

En yakın rakibi Nikon D5 e göre iso noktasında bir tık geride kalsa da RAW fotoğraf kalitesi ile bir tık öne geçmeyi başarıyor. Zira dinamik aralık ve yüksek iso değerlerinde + pozlamada daha iyi sonuçlar veriyor. Jpeg fotoğraf kalitesinde ise Nikon yine önde görünüyor. Video kaydı anlamında da 4K da motion jpeg format da olsa 60 fps ile Canon daha çok şey sunuyor. Artı 2 fps daha hızlı…

Daha başka testlerde görüşmek dileğiyle sizleri örnek fotoğraflar ve tanıtım videosuyla baş başa bırakıyorum… Sağlıcakla kalın…


BJ3I4238
BJ3I4199
BJ3I4175
BJ3I4153
BJ3I4238

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page