top of page

Hangi Dürbün ?

Kuş fotoğrafçılarının, kuş gözlemcilerinin ve kendini sık sık doğaya atanların vazgeçilmez ekipmanlarından birisi de dürbünlerdir. Piyasada çok farklı markanın çok çeşitli ürünleri bulunuyor. Doğru dürbünü alıp kullanmak bazen zor bir karar olabiliyor. Bu noktada bir fayda sağlaması açısından kendi tecrübelerim ve araştırmalarım doğrultusunda özellikle kuşları izlemek için kullanılabilecek en uygun ve kaliteli dürbünler hakkında bilgiler vereceğim.


Dürbünlerin üzerinde genelde 12×40, 10×50, 10×25, 8×42, 7×32, 10-22×50, 10-30×60 gibi sayılar görürüz. Bu sayılar dürbünlerin büyütme gücünü ve mercek çapını gösterir. Yani 10×50 demek 10 kat büyütme gücüne sahip 50mm mercek çapı olan dürbün demektir. Buradan da anlaşılacağı üzere büyütme kat sayısı ne kadar büyük olursa kuşu o kadar yakından görebiliriz. Diğer taraftan mercek çapı ne kadar büyük olursa gözümüz daha rahat edecek ve dürbün ile gördüğümüz görüntü o kadar aydınlık ve net olacaktır.


drb3

Bu noktada bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bazı dürbünler 16, 22 hatta 36 kat büyütme gücüne sahiptirler. Ancak bu kadar büyütme ile edilen görüntüyü sabitlemek ve net olarak görebilmek çok zordur. O nedenle bu kadar yüksek değerlerde dürbünler alınmasını şahsen tavsiye etmem. Çok yüksek fiyatlı olan titreşim önleme sistemli dürbünlerde belki iyi sonuçlar alınabilir ancak değermi sorusu tartışmaya açıktır.


Gelelim kuşları daha iyi görmek ve gözlemlemek için nasıl bir dürbün almamız gerektiği sorusunun cevabına…

Titreşim önleme sistemli dürbünlerin yüksek fiyatlı ve esasen kuş gözlemi için uygun olmadığını, ortalama 16 kattan fazla büyütmenin görüntü kalitesi açısından dezavantaj olduğunu ve taşımada ağırlıkları nedeniyle kullanışlı olmadıklarını düşünürsek, en ideal aralık olarak 32-50mm arası mercek çapına sahip ve 8-12x arası büyütme gücüne sahip dürbünleri tercih etmek gerekir.


drb2

Peki hangi marka olmalı ? Bu sorunun tam olarak bir cevabı elbetteki yok. Ben Nikon Action Zoom 10-22×50 XL modelini kullanıyorum ve oldukça memnunum. Zoom dürbün olması çoğu defa işimi kolaylaştırıyor. Ancak yine zoom olması nedeniyle 16 dan sonra görüntü biraz bozuluyor ve titretmeden net görüntü almak pek mümkün olmuyor. Genel olarak en fazla 15 kat yakınlaştırmada kullanıyorum.


pr_02_36_max

8252_ACULON_10-22x50

Genel itibariyle marka olarak Nikon, Bushnell, Swarovski, Olympus, Bushman gibi markalar tercih edilebilir. Nikon harici uygun fiyatlı dürbünler için dürbündünyası web sitesine bakabilirsiniz. İmkan dahilinde bir mağazaya gidip dokunarak ve dürbün ile izleyerek bir karara varmak en doğru ve mutlu edici sonucu verecektir.

Yazının sonuna 7 yıl sonra bir güncelleme olarak Youtube kanalımda yayınladığım dürbün içeriğini ekliyorum. Daha detaylı bilgiler bu videoda…


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page