top of page

Canon EOS 70D İlk İzlenim

Canon 70D modeli, Canon 60D nin üzerinde bir model olarak, Canon 7D mark ll den önce duyurulmuş oldu. Özellikleri ve bulunduğu segment itibariyle Canon 70D modeli, Nikon D7100 modeline en ciddi rakip durumunda. Oldukça kullanışlı olduğunu düşündüğüm 70D nin özellikle video kaydındaki kullanım kolaylığı ve yeni geliştirdiği teknoloji kamerayı bir adım öne taşıyor.


1

Canon ilk defa 70D modelinde kullandığı dual pixel EOS AF sistemi sayesinde özellikle Full HD video kaydı yaparken kesintisiz ve hızlı AF yapabiliyor. Bu sayede hareketli konuların videolarını çekmek daha kolay hale gelirken extra araç ve gereç kullanma maliyetinden de kurtulunmuş oluyor.

Yeni AF sisteminin hızını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.


Gövde boyutu olarak Canon 70D, 60D ile neredeyse aynı. Arka kısımdaki düğmelerde bazı yer değşiklikleri gözlemlense de alışması kısa sürecek gibi görünüyor. Canon kameraları kullanırken en beğendim noktalardan biri olan kameranın üst kısmındaki gösterge panelinin hemen önünde konumlandırılmış, iso, af, pozlama gibi düğmeler Canon 70D modelinde de aynen kullanılmış. Hatta 60D de olmayan netleme noktası belirleme düğmesi de ayrıca eklenmiş ve çok faydalı.


kkhg

70D çekilen fotoğrafları bir adet SD karta kayıt edebiliyor. Bir çok farklı modelde çift kart yuvası varken 70D de bir adet buunması bence bir dezavantaj.


5

Canon 70D 20.2MP cmos sensörü sayesinde detaylı ve büyük görüntüler oluşturabiliyor. Sensörün kalitesi örnek fotoğraflara bakılırsa oldukça iyi görünüyor.  İso 12800 e kadar çıkabiliyor ve isteğe göre hi:25.600 seviyesine de yükseltilebiliyor.

19 netleme noktası bulunduran 70D nin 19 netleme noktasının tamamı çapraz tip. Bu sayede daha hızlı ve doğru AF yapabileceğini düşünüyorum. Ancak 19 adet netleme noktası rakiplerinin çok gerisinde. Özellikle Canon yeni çıkardığı üst modellerinde 61 netleme noktası bulunduruyorken 19 biraz satış stratejisi amaçlı gibi duruyor.


4

Canon 70D saniyede 7 kare fotoğraf çekebiliyor. Bu sayede özellikle vahşi yaşam fotoğrafları çekecekler için yeterli bir hız sunmuş oluyor. Zira Canon 7D modeli de saniyede 7 kare fotoğraf çekebiliyor. Burada bir olumsuz nokta olarak şunu gördüm; RAW kayıt yaparken tampon bellek saniyede15 fotoğraf kaydedebiliyor. Dolayısıyla 2 saniyede tampon bellek doluyor ve hız düşmeye başlıyor. Aynı sorun nikon D7100 modelinde de vardı ve 7 kare ile sınırlıydı. Ancak bu sorun yüksek hızlı SD kart kullanılarak aşılabilir. Canon 70D bu noktada daha avantajlı.


2

Arka kısımda bulunan 3” lik LCD monitor hareketli olması sayesinde bir çok farklı açıdan daha rahat fotoğraf çekme imakını tanıyor. LCD ekran 1.040k ile oldukça parlak ve fotoğrafları ön izleme açısından da kullanışlı. Günümüz dokunmatik ekran teknolojisinden de nasibini alan LCD ekran canlı izleme sırasında parmağınızla dokunduğunuz bölgeyi dual pixel teknolojisi sayesinde hemen netleyebiliyor. Bu özelliğin macro çekimlerde ve özellikle uzaktan yapılan fotoğraf kayıtlarında çok iyi olacağanı düşünüyorum.

Ekran Resmi 2013-09-30 16.12.06

Canon 70D modelinde dikkat çeken bir diğer özellik ise dahili Wİ-Fİ özelliğinin olması. Bu sayede mobil cihazlar üzerinden uzaktan fotoğraf çekimi yapılabiliyor. Nikon bu özelliği henüz hiç bir modelinde dahili hale getirmedi. Bu işlem için çok pahalı olmasa da ek aparat satın almak gerekiyor. Bu Wi-Fi özelliğini çok beğendiğimi söylemeliyim.

Ekran Resmi 2013-09-30 16.19.14

Sonuç olarak; Canon 70D modelinin Nikon D7100 modeli gibi kullaşlı ve bir çok fotoğraf çekimi için yeterli olduğunu düşünüyorum. Özellikle 20.2 Mp fotoğraf kaydı ve video için geliştirilmiş teknolojileri sayesinde kullanıcısını mutlu edecek bir gövde. Profesyoneller için ise ikinci bir gövde olmaya aday.

Diğer taraftan 7D mi 70D mi şeklindeki bir soru akla gelebilir. Kişisel görüşüm daha yeni bir teknoloji olması ve gerek 20.2 mp çözünürlüğü gerekse de saniyede 7 kare fotoğrfa çekebilmesi 7D den geride kalmasının önüne geçerken dahili wi-fi, döner lcd ekranı ve dual pixel teknolojisi 70D yi öne çıkartıyor. İkinci bir gövde olarak gönül rahatlığı ile kullanılabileceğini düşündüğüm 70D yi 7D mark ll çıkıncaya kadar kullanıp daha sonrasında satmak niyetiyle alınması da mantıklı görünüyor. Zira 7D mark ll çıktığında ikinci elde mevcut 7D nin fiyatı çok düşecektir.

Aşağıya Canon’un kendi sitesinde yayınladığı Brutus Östling‘e ait 70D ile çekilmiş örnek fotoğrafları ekledim.


IMG_0009_medium_tcm123-1063557

IMG_0002_medium_tcm123-1063536

IMG_0001_medium_tcm123-1063501

header (1)

Tanıtım videosu:

Kameranın ayrıntılı özellikleri ve detaylar için buraya tıklayınız.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page