top of page

Fotoğraf Tavsiyeleri Hangi Modda Çekim Yapılmalı?

Güncelleme tarihi: 5 Nis

Yeni bir fotoğraf makinesi aldınız veya fotoğrafçılığı öğrenmek istiyorsunuz. İlk öğrenmeniz gereken şey fotoğraf makinelerinin nasıl fotoğraf çektiğidir. Bu işlem detaylı olarak nasıl olur ve doğru bir fotoğraf nasıl kaydedilir?

Fotoğraf makinelerinde fotoğraf çekilirken, ışık objektiften içeri girer ve sensörün üzerine düşer. Sensör bu görüntüyü işleyerek dijital fotoğrafı oluşturur ve hafıza kartına kaydeder. Bu işlem yağılırken ışığın sensöre ne miktarda gireceğini ve ne kadar süre düşeceğini bir belirleriz. Bu değişkenler fotoğrafı tamamen değiştirir.

Tam da burada diyafram ve enstantane adını verdiğimiz fotoğraf makinelerinin temel iki fonksiyonu devreye girer. Diyafram göz bebeklerimiz gibidir ve açılıp kapanarak sensöre düşecek ışık miktarını belirler. Enstantane ise an demektir ve objektiften giren bu ışığın sensöre ne kadar süre ile düşeceğini belirler.

Diyafram değerleri tablosu

Enstantane değerleri tablosu

Diyafram ve enstantane değerleri doğru ayarlandığında çektiğimiz fotoğraflar iyi pozlanmış ve dengeli olur. Işık çok fazla girer veya perde uzun süre açık kalırsa fala pozlanmış beyaz ve patlamış fotoğraflar çekilir. Tam tersi durumda da z pozlanmış karanlık fotoğraflar çekilir. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için fotoğraf makinelerinde PASM modları bulunur.

Aşağıdaki videolarda sizlere PASM modlarını uzun uzun anlattım. Youtube kanalımdan bu videolara ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Kanalıma abone olarak yeni videoları anında haber alabilirsiniz…

Doğru Pozlama ve A Modu
Program Öncelikli Mod: P ModuYeni videolar yüklediğimde buraya ekleyeceğim…

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page