top of page

Yeni Sony A9 ve Yeni İstifli CMOS Sensör

Sony bugün yeni Full Frame aynasız fotoğraf makinesi modeli olan A9 modelini duyurdu. Bu model tamamen yeni olan ve bildiklerimizden farklı bir teknolojisi bulunan 24.2MP İstifli CMOS sensör ile geliyor. Bu sensör sayesinde 20 fps çekim hızını olanaklı kılıyor. Yeni işlemci, yeni sensör ile birleşince eskisine nazaran 60 kat daha hızlı ve doğru AF hesaplaması yapabiliyor. Bu kadarı bile fotoğrafçıları heyecanlandırmaya yeterken Sony A9 da kulağa çok hoş gelen başka birçok özellik daha var.


Yeni Sony A9 ve yeni istifli CMOS sensör sayesinde günümüz fotoğrafçıları daha hızlı olmayı başarabilecekler. Hatta Sony, A9 ile o kadar iddialı çıktı ki rakiplerini ciddi ciddi zorlayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. 693 netleme noktası ve bu noktaların vizörün %93’ünü doldurduğunu söylesem ne demek istediğimi biraz daha anlatabilirim sanıyorum.

Şimdi lafı uzatmadan aşağıya özelliklerini kısaca sıralayayım…

 1. 24.2 MP İstifli CMOS Sensör

 2. 693 AF noktası

 3. 1/32.000 perde hızı

 4. 5 yönlü gövdeye entegre titreşim önleme sistemi

 5. 20fps saniyede çekim hızı

 6. Deklanşör kararmasız 60 kat AE/AF çekim hesaplaması

 7. 100-51.200 Iso değeri (50-204.800) genişleyebilir

 8. Çift SD kart yuvası

 9. 4K video (sensör kırpması olmadan)

 10. Full HD video da 120fps çekim hızı

 11. Sıkıştırılmamış 14 bit RAW dosya

 12. 362 JPEG, 241RAW tampon belleği

 13. ABD fiyatı 4.500$ (Türkiyede’de aynı fiyata almak mümkün)


Özelliklerinden de görüldüğü gibi A9 gerçekten fotoğrafçılık anlamında önemli bir sıçrama yapmış bulunuyor. Sony bu pazarda ne kadar da ısrarcı olduğunu tekrar hatırlattı. Sony geçtiğimiz günlerde ABD de Full frame pazarında en çok satan ikinci marka olduğunu duyurmuştu. Sony pazarda Nikon’un önüne geçerek Canon’dan sonra 2. sıraya yükselmiş bulunuyor. Tabi ki bu dünya geneli durum değil, sadece ABD deki Full Frame pazarı için söz konusu. Ama bu durum bile Sony’nin pazardaki ilerlemesini anlamak adına önemli bir ipucu.

Sony A9 ise yep yeni bir hamlenin başlangıcı olarak karşımıza çıkıyor. A7R II ve A7s II nin başarısı zaten biliniyor. Yeni A9 ve onu takip edecek A9 serisi veya A7 Mark 3 serileri rekabeti iyice kızıştıracaktır. Bunu bekleyip göreceğiz.


Sony A9 da bulunan özelliklere Canon ve Nikon cephesinden kısa vadede sağlam bir cevap geleceğini düşünmüyorum. Canon 5DsR ve Nikon D810 modelleri Sony A7 Mark 2 serisi ile bir ölçüde rekabet edebildi ancak bu yeni sensörle ve bu özelliklerle rekabet etmek hiçte kolay olmayacak. Aynasız gövde olarak bu zaten çok zor. Diğer taraftan hali hazırda bir çok fotoğrafçı DSLR gövdeler ve lensler ile kendisine parasal anlamda ciddi rakamlara varan bir ekipman seti kurmuş bulunuyor. Bu nedenle aynasız bir gövde için bu setlerden vazgeçmek kolay değil elbette. Ancak Sony bu şekilde devam ederse işler değişebilir. Bunu zaman gösterecek…

Sony FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS G Master Lens

Sony bugün A9 gövde ile birlikte FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS G Master lensi de duyurdu. Bu lens ile birlikte Sony E lenslerdeki tele açığındaki bir boşluğu doldurulmuş oldu. Lensin boyutları kullanım açısından oldukça ideal. Türkiye fiyatı belli olmasa da ABD ile aynı fiyata satıldığı için 2.500$ fiyat etiketinden bahsedebilirim.

Sony’nin en sıkıntılı tarafı bence bu lens fiyatları. Gövdeler bir şekilde alınabilir ama tam bir set oluşturmak için 2-3 lens daha almaya kalktığınızda çok ciddi bedeller ödemek zorundasınız. Hele G Master lenslerin fiyatları çok daha yüksek.

Tanıtım Videoları

Aşağıdaki videolar yeni A9 un özelliklerini anlamanızı kolaylaştıracaktır.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page