top of page

Yeni Aldığınız Fotoğraf Makinesinde Mutlaka Yapmanız Gereken Ayarlamalar

Güncelleme tarihi: 5 Nis

Yeni bir fotoğraf makinesi aldınız ve kutusundan çıkartıp çekim yapmaya başladınız. İlk başta her şey çok güzel. Ancak bir süre sonra çektiğiniz fotoğraflarınızın sosyal medyada gördüğünüz fotoğraflar kadar iyi olmadığını fark ediyorsunuz. Neden sizin fotoğraflarınız cansız, renksiz ve pırıl pırıl değil?

Bu yazımda yeni aldığınız fotoğraf makinesinde mutlaka yapılması gereken 5 temel ve önemli ayarlamayı anlatacağım. Bu ayarlamaları yapmadan çekime çıkmayın. Bu ayarlamaları uzun uzun Youtube kanalımda bir video ile anlattım. Bu yazımda kısaca özetleyeceğim. Daha fazla okumak istemeyenler hemen alttaki videoya geçebilirler.


Bu temel 5 ayarı özetlemek gerekirse;

1- Otomatik ayardan ziyade PASM modlarından birisi ile çekim yapın. Benim tavsiyem A (AV) veya M modu. A modu ile çekim yaparsanız alan derinliğini kontrol edebilir ve estetik fotoğrafları daha kolay alabiliriniz.

2- RAW veya Jpeg kararı vermek. Günlük çekim yapıyor ve fotoğrafları daha sonra düzenlemeyecekseniz jpeg çekim yapın. Eğer ticari işler veya ürün, portre, manzara, yaban hayat, spor gibi çekimler yapıyorsanız RAW çekim yapın. Pratik olarak RAW + JPEG çekim de yapabilirsiniz. Sonra istemediğinizi silersiniz.

3- Otomatik netleme noktalarını kullanmayın. Tek nokta AF sistemini veya grup AF sistemini kullanın. Bu sayede nereyi netleyeceğinizi siz karar vermiş olursunuz.

4- Iso ayarlarının yapılması. Her zaman net fotoğraf için otomatik iso ayarı yapılabilir. Bunu yaparken min ve max iso ayarlarını menüden ayarlamanız gerekli. Kroplu gövdeler için ve full frame gövdeler için farklı ayarlanmalı.

5- Fotoğraf renk profilinin belirlenmesi. Doğrudan kullanacağınız fotoğraflarda Canlı (vivid) veya portre, manzara modları kullanılabilir. Eğer düzenleme yapacaksanız standart veya doğal (nature) modları kullanın.

Daha fazla detay ve bilgi için videoyu izlemeyi unutmayın. Bu arada destekleriniz ile Youtube kanalım daha da büyüyecek ve çok daha iyi içerikler sizlerle olacak. Abone olur ve paylaşırsanız çok memnun olurum.

Esen kalın…8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page