top of page

Nikon D750 İlk İzlenimler

Nikon, Photokina 2014 öncesi D400 gibi kroplu bir kamera beklentisinin aksine Full Frame kameralarının arasına bir yenisini daha ekleyerek Nikon D750 modelini duyurmuş oldu. Nikon D750 modeli bir çok noktadan Nikon D610 modeli ile benzerlik taşıyor. Ancak Nikon firması D750 modelini D610 ile D810 arasında konumlandırıyor. İso başarımı ve görüntü kalitesi noktasında D810 dan esinlenen D750, AF sistemi ile D4s den esinlenmiş görünüyor. Nikon Full Frame bir gövdede ilk defa hareketli LCD ekrana yer vermiş bulunuyor. Tüm bunlara rağmen D750 modelinin beni heyecanlandırmadığını söylemeliyim.

Nikon D750 modelinin ilk anda göze çarpan özellikleri şöyle;

 1. 24.3 MP FX sensör, 5.9μ piksel boyutu

 2. 100-12,800 ISO Hassasiyeti

 3. EXPEED 4 işlemci

 4. Arka ve Üst Magnezyum alaşımlı gövde

 5. 1/4000 ve 30 saniye perde hızı

 6. 150,000, perde ömrü

 7. 2x SD yuva

 8. 6.5 FPS çekim hızı

 9. Grup Alan AF ile gelişmiş Multi-CAM 3500FX II Otofokus Sistemi

 10. F/ 8 değerine kadar merkez 9 odak noktası ile sürekli AF

 11. -3 EV pozlamaya kadar başarılı AF

 12. 1,229K hareketli 3.2 inç LCD ekran

 13. 60 fps 1080p HD video kaydı

 14. 1230 çekim pil kapasitesi

 15. Ağırlık: 750g

 16. Boyutlar: 141 x 113 x 78 mm

Basitçe yukarıda maddeler halinde sıraladığım özelliklerin ayrıntılarını Nikon firması kendisi aşağıdaki gibi açıklık getirmiş. Müdahele etmeden basın duyurusundaki gibi aynen aktarıyorum.Picture control 2.0: Durağan resimler ve video çekerken keskinleştirme, kontrast, parlaklık, renk ve doygunluk üzerinde tam kontrol sahibi olun. Maksimum dinamik aralık için Düz ayarını kullanarak çekim sonrasına kalan işlerinizi kolaylaştırın; Netlik özelliğiyle ayrıntılar üzerinde ince ayar yapın. Çekim yaparken ayarları görsel olarak değiştirebilir ve özel bir menüde filmlere ve durağan resimlere ayrılmış farklı kayıt seçenekleriyle çekim sürecini sorunsuz bir hale getirebilirsiniz.

Renk ayarlı ekran: İş akışınıza uygun kişisel tercihlerinize göre renk dengesini ve parlaklığı istediğiniz yönde değiştirin. Yansıtmayan 8,0 cm (3,2 inç) genişliğindeki, 1229k noktalı RGBW LCD eğilebilir ekran, her koşulda esnek ve kolay kullanım imkanı sağlar.

Enerji tasarrufu yapan tasarım: Tek bir şarjla daha uzun süre çekim yapın. Ultra kompakt ve hafif lityum-iyon şarj edilebilir EN-EL15 pilinin tek şarjıyla 1230’a kadar fotoğraf ve 55 dakikaya kadar film² çekebilirsiniz.

Tam çerçeve taşınabilirlik: Üstün ergonomisi, hafif, takviyesiz fotoğraf makinesi gövdesi, gerçek tam çerçeve özgürlüğü sunmak için bir araya geliyor. Makinedeki sağlam tutucu, elinizin boyutu ne olursa olsun fotoğraf makinesinde güvenli bir tutuş sağlar ve fotoğraf makinesini uzun süre yorulmadan rahatça tutmanızı kolaylaştırır.

Çetin ve dayanıklı: Dayanıklı, hava sızdırmayan bir gövdeyle korunan D750, her türlü koşula hazırdır. Kevlar/karbon fiber kompozitinden üretilen deklanşör birimi 150.000 basış ile test edilmiştir ve takviyesiz, güçlü yapısı sayesinde fotoğraf makinesi hem hafif hem de dayanıklıdır.

Multi-CAM 3500FX 51 noktalı AF sistemi:Muhteşem tam çerçeve hassaslık. 9 nokta, 21 nokta ve 51 noktayı kapsayan ayarlarla yapılandırılabilir ve -3 EV’ye (ISO 100, 20°C/68°F) kadar hassastır. Hızlı kilitlenme ve genişletilmiş ‘konuma göre kaydet’ özelliklerine sahiptir. Merkezdeki on beş çapraz tip sensör, açık diyaframı f/5,6 veya daha hızlı olan AF NIKKOR objektiflerle uyumludur ve 11 merkezi netleme noktası f/8 düzeyindeki açık diyaframla çalışır.


Grup Alan AF: Gelişmiş konu algılama ve izleme deneyimini yaşayın. Grup Alan AF modu, 5 farklı AF alanını durmaksızın izleyerek yüksek kontrastlı veya dikkat dağıtıcı arka planların önündeki nispeten küçük konular çekilirken gelişmiş çekim olanağı ve arka plan yalıtımı sunar. Kompozisyonun gereksinimlerine göre 5 noktalı AF alanının 51 noktalı dizi üzerinde konumu değiştirilebilir.


4141628989

Çok alanlı D Film: D Film, farklı koşullarda film çekimi için birden çok çerçeve biçimiyle yayın kalitesinde video çekilmesine olanak sağlar. D750, önemli ölçüde azaltılmış kumlanma, hare ve yanlış renk ile 50p/60p kare hızlarında FX ve DX biçimli Full HD (1080p) filmler kaydedebilir. Elektronik diyaframı kayıt sırasında kontrol edebilirsiniz ve fotoğraf makinesi temiz bir HDMI çıkışına sahiptir. Ayrıca tam çözünürlükte video görüntülerini aynı anda hem fotoğraf makinesine hem de harici kayıt cihazına kaydedebilirsiniz.

Film yapma özgürlüğü: Film çekimi sırasında metrajınız üzerinde tam kontrole sahip olun. Çalışmak istediğiniz ISO ayarlarını ISO 100’den ISO 51200’e kadar (eşdeğeri) yapılandırabilir veya M modunda çekim yaparken maksimum Otomatik ISO aralığını ISO 200’den artırabilirsiniz. Nikon’un 3B kumlanma azaltma özelliği, yüksek duyarlılık düzeyinde çekim yapılırken rastgele kumlanmayı, dağılmayı ve ışık titremesini azaltır. Zebra modu, fotoğraf makinesinin ekranında tam olarak nerelerde parlak noktaların oluştuğunu gösterir.

Yüksek kaliteli ses kontrolü: Üstün ses kontrolü ses kaydını geliştirirken genel olarak daha fazla esneklik sunar. Bir stereo mikrofon girişi ve ses çıkışı sayesinde, hem kayıttan önce hem de kayıt sırasında yalıtımlı bir biçimde ses düzeyinde ince ayar yapabilirsiniz. Dahili mikrofonla kayıt yaparken ses aralığını (geniş/ses) seçebilir ve rüzgar sesini azaltabilirsiniz.

Yüksek Dinamik Aralık (HDR): Yüksek kontrastlı sahnelerin ayrıntılı resimlerini oluşturmak için deklanşöre tek basışta iki çekimi birleştirir.


Fotoğraf makinesinde zaman aralığı işlevi: Basit menü işlemleri aracılığıyla pürüzsüz pozlama geçişlerine sahip zaman aralıklı çekimler oluşturun. Deklanşörü ön ayar aralıklarında tetiklemek için aralıklı çekim kullanma. Görüntüleri film dosyaları olarak kaydetmek ve normalden 24 ila 36.000 kez daha hızlı izleme hızlarında yavaş hareketleri hızlı izleme modunda göstermek için zaman aralıklı çekim kullanın.

Efektler modu: Bir dizi özel efektle çekimleri eğlenceye çevirin ya da özel durum ve konumlar için Sahne Modlarını kullanın. Hem fotoğraf hem de filmlere uygulanabilen özel efektler arasında Seçici Renk, Renkli Hatlar, Minyatür Efekti ve Gece Görüşü de vardır. Çekim sırasında seçtiğiniz efektin önizlemesini yapabilir ve yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Sınırsız sürekli çekim: Sayısız resim çekerek göz alıcı ışık izi fotoğraflar elde edin. 4 saniye veya daha yavaş enstantane hızında sürekli deklanşör modunda çekim yapın ve medya kartınız ile pil ömrünüzün yettiği kadar yüksek kaliteli JPEG veya RAW görüntüler çekin. İki pozlama arasındaki zaman boşluğu son derece kısa olduğundan, yıldız izlerini veya araç ışıklarını üçüncü taraf yazılımları kullanarak kusursuz bir biçimde birleştirip göz alıcı bir efekt elde edebilirsiniz.

Total Digital Imaging System: Geniş NIKKOR objektif aralığı ile D750’nin 24,3 MP sensörünün tam potansiyelini ortaya çıkarın. Olağanüstü yüksek çözüm gücüne sahip NIKKOR objektifler, farklı alanlardaki tüm fotoğrafçıların taleplerini karşılar. Nikon’un endüstri lideri Creative Lighting System özelliği ile tamamen uyumlu olan D750, hem fotoğraf makinesinde hem de bağımsız olarak yaratıcı flaş fotoğrafçılığına imkan sağlayan bir dizi çok yönlü Speedlight flaş birimi ile birlikte çalışabilir.

Uzaktan işlem: Profesyonel kablosuz kontrol ve görüntü aktarımına yönelik özel aksesuarlarla iş akışınızı destekleyin. Fotoğraf makinesinin dahili Wi-Fi özelliğini ve özel WMU uygulamasını kullanarak akıllı cihazlarla deklanşöre uzaktan basabilirsiniz. Kablosuz çekim üzerinden daha fazla kontrole sahip olmak için WR-R10 Kablosuz Alıcı ve WR-T10 Kablosuz Verici kullanın ya da WR-1 Kablosuz Uzaktan Kumanda ile fotoğraf makinesi ayarlarınızı kontrol edin. Ethernet’e ve kablosuz LAN’a bağlanmak için isteğe bağlı UT-1 Veri Aktarıcısı ile WT-5 Kablosuz Verici kullanın.

Depolama ortamı: Sorunsuz bir çekim deneyimi sunan iki adet SD kart yuvası. Her iki kart yuvası da yüksek kapasiteli SDXC ve UHS-I kartları ile uyumludur.


d750cardslots

Tüm bunlar ışığında bir değerlendirme yapmak gerekirse Nikon D750 modelinin ticari bir mantıkla üretildiğini ve 36mp çözünürlükteki D810 modelinin hem mp’li hem de fiyatı nedeniyle fazla bulup tercih etmeyen, diğer taraftan D610 modelini de daha amatör bulan kullanıcılar için D750 gibi arada ve bir iki özellik eklenmiş bir ürün ile çeşitliliği arttırarak alternatif sunmayı hedeflediklerini düşünüyorum. Hareketli LCD ekran bazı kullanıcılar için amatörler adına bir özellikmiş gibi gelsede aslında özellikle video çekimlerinde kullanışlı. Diğer taraftan D4s den alınan 51 nokta AF sistemi de özellikle hareketli konuların çekiminde bir avantaj. Ayrıca dahili Wi-Fi de diğer bir artı. Bunların dışında kayda değer bir özellik de görmek mümkün değil. Ayrıca FX modda 6.5 kare çekim hzızına rağmen DX modda hızın arttırılmamış olması da diğer bir stratejik durum. Dolayısıyla D750 modeli D610’a göre biraz daha esneklik sunan, daha hızlı netleme yapabilen ve daha iyi iso performansı sergileyen bir gövde denebilir. D810 modeline göre ise gövde olarak biraz daha basit ve sRAW özelliği yok. Diğer tarftan D810 adına 36mp’lik sensörün hem görüntü kaltesi hem de dinamik aralık avantajı var. Ayrıca D750 modelinde DX modda da 6.5sn çekim hızına rağmen D810 modelinde 7 fps hıza ulaşmak mümkün. Hem de 36mp’e rağmen.

Buradan da anlaşıldığı üzere D750 modeli D610 ile D810 arasında konumlandırılmış. Tercih edilmeli mi diye sorarsanız; kesinlikle evet derim. Tabiki elinde D600 veya D610 gibi bir model olmayanlar için. Yoksa onları satıp D750 almanın fotoğrafçıya kazandıracağı bir şey yok. Sonuç olarak iki başarılı modelin arasına girmesi neticesinde biraz fazlaca eleştirdiğim D750 modeli aslında oldukça güçlü, esnek ve kullanışlı bir model. Satışının başlamasıyla birlikte tüketicilerden de olumsuz dönütler olmaz ise D610 modelinden bile başarılı satış rakamlarına ulaşabilir.

Nikon D750 ile çekilmiş örnek fotoğrafları ve tanıtım videolarını aşağıda bulabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle…


D750_sample-photo_03

D750_sample-photo_01


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page