top of page

Nikon D500 İnceleme

Nikon’un efsane kroplu gövdesi D300s in yerini alacağı beklenen ve özellikle son 3 yıldır ha çıktı ha çıkacak denen D400 modeli beklenenin aksine D500 ismi ile bu gün duyuruldu. Nikon bu gün D500’ün yanı sıra amiral gemisi yeni D5’i, 360 derece çekim yapabilen yeni aksiyon kamerası KeyMission 360’ı ve yeni flaşı SB5000’i de duyurdu. Adeta ürün şovu yapan Nikon’un beni en çok heyecanlandıran modeli D500 e yakından bakalım.

D500 beklenene değer bir gövde olduğunu ilk anda hemen ortaya koyuyor. Zira D500 gövde yapısı ve özellikleri ile pro bir gövde. Nikon D500 modelini o kadar geç çıkardı ki bu süreçte D7000, D7100 ve D7200 modelleri arka arkaya duyuruldu ve artık neredeyse eskidiler bile. Ancak D7000 serisi güçlü gövde isteyen ileri amatör ve profesyonel fotoğrafçıları bir türlü tatmin etmemişti. D500 ise tamamen yeni ve gelişmiş özellikleri ile tüm profesyonel ihtiyaçları karşılayacak düzeyde…


1559_D500_lcd

Nikon D500’ün başlıca özelliklerine başlıklar altında derinlemesine bir göz atalım…

20.9 megapixel CMOS sensor

Nikon D500 tamamen yeni geliştirilmiş (20.9mp) 21 milyon efektif piksel sayısı ile günümüz için ideal bir çözünürlük sunuyor. Salt piksel fazlalığının fotoğraf için bir öneminin olmadığını artık bir çok fotoğrafçı biliyor. Nikon D7100 – D7200 serisi gibi 24mp değil de 21mp gibi bir çözünürlüğü seçmiş olması hem daha iyi iso performansı yakalayabilmek hem de Nikon Dx gövdelerde bir ilk olan 10fps çekim hızını yakalayabilmek adına akıllıca bir adım olmuş. Evet artık Nikon DX kullanıcıları 7fps sınırını kompakt bir DSLR gövde ile aşmış ve 10fps hızı yakalamış bulunuyor. Bu özellikle spor, kuş ve yaban hayat fotoğrafçılarının çok beklediği bir özellikti. D5 ile benzer bir sensör teknolojisine sahip olması da ayrı bir güzellik.

Yeni Multi-CAM 20K netleme sistemi ve yeni 153 netleme noktası

Evet yanlış okumadınız, yeni Nikon D500 de 153 adet netleme noktası bulunuyor. Ayrıca bu netleme noktalarının 99 tanesi çapraz tip. Yani daha hassas ve konu takibinde daha başarılı. Ayrıca f/8 değerinde konu takibi de mümkün. Özellikle de merkezde… 153 netleme noktası sadece sözde değil. Nikon yeni AF modülü üzerinde epey çalışmış görünüyor. Çünkü netleme noktaları neredeyse vizörün her yerini kaplıyor. Bu da hem konuyu takipte hem de kompozisyon oluşturmada çok önemli bir avantaj. Netleme noktaları tek, 25, 72 ve 153 nokta şeklinde farklı ayarlarda seçilebiliyor. Ayrıca gurup AF seçeneği de yine D500 de etkin.

Yeni EXPEED 5 İşlemci

Yeni geliştirilen EXPEED 5 işlemci D500’ün temiz ve dinamik aralık olarak başarılı görseller üretmesine yardımcı olmanın yanında 51.200 iso değerine ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca 10fps çekim hızı ve -4 ev poz değerinde detay almayı mümkün kılıyor. iso değeri Hi 5 ile 50 – 1,640,000 değerlerine zorlanabiliyor. Canon gövdelerin aksine hala Nikon tek işlemci kullanıyor. Ama anlaşılan o ki ikinci bir işlemciye gerek te yok…

Sağlam magnezyum alaşım ve karbon fiber gövde

Nikon firması yeni D500’ün tıpkı yeni D5 gibi sağlam ve toza – neme karşı korumalı olduğunu söylüyor. Pro bir gövdeden de başka bir şey beklenmezdi. Karbon fiber malzeme hafiflik sağlarken sağlamlıktan da taviz verilmemesini sağlıyor.

3.2″ hareketli ve dokunmatik LCD ekran

Hareketli LCD ekranlar artık neredeyse standart hale geldi diyebiliriz. Nikon D500 de bundan nasibini alanlardan. 3.2-inç ve 2,359k çözünürlükte 4 renkli  (RGBW ) LCD dokunmatik ekran farklı açılardan fotoğraf ve video çekimi yapmayı kolaylaştırıyor. Dokunmatik olması sayesinde hem fotoğrafları yakınlaştırmak hem de izlemek daha keyifli. Dokunmatik özelliği sadece eğlence için değil elbetteki, netlemek istediğinin noktaya LCD ekranda dokunduğunuz anda AF sistemi istediğini yeri anında netliyor.

Kablosuz Çözümler

Nikon D500 tüm kablosuz çözümleri bir arada sunuyor.  Bluetooth, Wi-Fi ve NFC özellikleri istediğiniz her yerde dosya aktarımını ve anında internette paylaşımı kolaylaştırıyor. Böylece işleri hiç bekletmeden göndermek veya harika bir kareyi anında sosyal medyada göstermek için yanınızda akıllı bir cihaz olması yeterli. Ayrıca bu akıllı cihaz ile kamerayı uzaktan kontrol etmek ve fotoğraf – video çekmek te mümkün.

4K Video Kaydı

Evet artık DSLR gövdelerde video kaydı 4K değerlerine nihayet çıktı. Nikon D500 ile saniyede 30, 25, 24 kare hızlarda 4K UHD video çekmek mümkün. Ayrıca yine 1080p değerinde 60p,30,25, ve 24p değerlerinde video kaydı yapılabiliyor. Video kaydı sırasında ekstra olarak 1.3dx modu kullanabiliyor olmak da artı bir avantaj. Böylece özellikle tele çekimlerde çok daha yakın kayıtlar yapmak mümkün.

DEĞERLENDİRME

Yeni Nikon D500 yukarıdaki bu güçlü özellikleri ile gerçek bir kullanıcı dostu olarak göze çarpıyor. En büyük rakibi 7D Mark 2 ye çok güçlü bir rakip olarak sahnede yer buldu ve bence kroplu gövdeler arasında liderliğe oynuyor. Nikon pro gövdelerde çok beğendiğim bir özellik sol kısımdaki 4 lü yonca şeklindeki kısa yol tuşlarıdır. Bu tuşlar sayesinde bir çok ayarı hızlıca yapabiliyorsunuz. Nikon gövdelerde özellikle daha önce Canon kullananların eleştirdiği bir durum vardı. O da iso düğmesinin solda kalması ve iso ayarı için gözünüzü konudan ayırmak zorunda olmanız. Aslında bu zorunlu değil zira ön ve arka çarklara bu özelliği atamanız mümkün :)) Ama bu özelliği bilmeyen veya kullanmak istemeyenler için artık sağ parmağınızın hemen altnda bir iso düğmesi bulunuyor. Bu yenilik şimdilik sadece D5 ve D500 de var. Bu sayede konuyu izlerken iso ayarı yapmak şimdi daha kolay.


3576300698

Nikon’un pro gövdelerinde vizör genelde daire şeklinde olur ve bu inanın konuyu vizörden izlerken bam başka bir hava verir. D500 de yine bu vizörden kullanılmış. Çok şık bence. Bir diğer yenilikte geliştirilen flaş sistemi olmuş. Gövde içerisine entegre edilmiş radyo frekanslı sistem ile flaşları ptlatmak ve TTL kontrolu yapmak mümkün. İsteğe bağlı WR-A10 / R10 alıcı-verici ile kombine edildiğinde birden çok flaşı gün ışığında bile kontrol etmek mümkün. Düğün ve moda fotoğrafçıları için güzel haber.

Benim gibi doğa ve yaban hayat fotoğrafları çekenler için tam ayarında bir çözünürlük sunan D500 aynı zamanda 10fps hız ile aksiyonu yakalamayı daha kolay hale getiriyor. Ayrıca D7100 de sadece 12 kare kalan tampon bellek kapasitesi D7200 de bile 30 karede kalmıştı. Ama D500 de tampon bellek tam çözünürlükte 200 kare sıkıştırılmış RAW ve 79 kare sıkışmamış RAW dosya kaydedebiliyor. Bu oldukça sevindirici ve yeterli bir düzey.

Sensörün üzerini dolduran 153 netleme noktası ve bunların 99 tanesinin çapraz tip olması başlı başına D500 almak için bir neden olabilir. Hızlı konuları takip etmek çok daha kolay ve isabetli olacaktır. Sensörün iso başarısının da yüksek olacağını düşünüyorum. D7200 makul bir başarı ortaya koyuyordu D5’in kardeşi olan bu sensör hayal kırıklığı oluşturmayacaktır. Fiyat etiketinin de 2.000$ olduğu düşünülürse…

Bu gövde beni heyecanlandırmayı başardı. D7100 kullanıcısı olarak bir çok defa sınırlandığım oluyordu. Bu gövde ile kroplu makinelerde şimdilik sınırlar kalkıyor diye düşünüyorum. Test sonuçları elbette nihayi gerçeği ortaya koyacaktır ama bu gövdenin hiç beklenmedik kronik bir arıza vermesi dışında hiç bir değerin olumsuz olacağını düşünmüyorum. Nikon sevenlere hayırlı olsun diyelim. Elime geçtiği ilk fırsatta gerçek bir test yazısında görüşmek dileğiyle, şimdilik hoşça kalın…


Örnek Fotoğraflar (Fotoğraflar Nikon USA web sayfasından alınmıştır)


D500_sample-photo_01

D500_nikkor_04

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page