top of page

Nikon D5 İnceleme

Nikon’un bir süredir üzerinde çalıştığını duyurduğu yeni modeli D5 bu gün resmi olarak duyuruldu. Sızan veya sızdırılan bilgiler ile hemen hemen her noktada örtüşen D5 in sır kalmış bir yönü bulunmasa da üzerinde durulması gereken pek çok özellik olduğu da su götürmez. Bu yeni amiral gemisi tam anlamıyla fotoğraf ve hatta video canavarı. Yerine geldiği D4s modelinden her yönü ile tamamen daha gelişmiş, güçlü ve hızlı.


1557_D5_top

20.8 megapixel CMOS sensor

Nikon D5 tamamen yeni geliştirilmiş 20.8mp çözünürlük sunan tam kare (full frame) sensörü ile sınırsız fotoğrafçılık imkanları sunuyor. Salt piksel fazlalığının fotoğraf için bir öneminin olmadığını artık bir çok fotoğrafçı biliyor. Nikon D4s de 16mp de kalan ve keşke biraz daha piksel olsaydı dedirten bu sınırlama D5 ile ortadan kalkıyor. Nikon markası D5 in sensöründe çok iddialı ve bu güne kadarki en iyi görüntü performansını sunacağını söylüyor. Örnek görüntülerdeki özellikle yüksek iso başarısı takdire şayan. Yeni Nikon D5 AF takibi sırasında 12fps hızda, AF kilitli olduğunda ise 14fps hızda çekim yapabiliyor. Öncesinde gelen dedikodularda 15fps (hatta bir ara 20fps falan bile dendi) beklentisi vardı ama bu şimdilik 14fps de kaldı.

Yeni Multi-CAM 20K netleme sistemi ve yeni 153 netleme noktası

Yeni Nikon D5’te 153 adet netleme noktası bulunuyor. Ayrıca bu netleme noktalarının 99 tanesi çapraz tip. Yani daha hassas ve konu takibinde daha başarılı. 15 çapraz nokta ile f/8 değerinde konu takibi de mümkün.  153 netleme noktası sadece sözde değil. Nikon yeni AF modülü üzerinde epey çalışmış görünüyor. Çünkü netleme noktaları vizörün büyük bölümünü kaplıyor. Bu da hem konuyu takipte hem de kompozisyon oluşturmada çok önemli bir avantaj. Netleme noktaları tek, 25, 72, 153 ve 3D 153 nokta şeklinde farklı ayarlarda seçilebiliyor. Ayrıca gurup AF seçeneği de D5’te daha da etkin bir şekilde kullanıma sunuluyor.

Yeni EXPEED 5 İşlemci

Yeni geliştirilen EXPEED 5 işlemci D5’in çok detaylı ve dinamik aralık olarak da başarılı görseller üretmesine yardımcı olmanın yanında 102.400 iso değerine ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca 14fps çekim hızı ve -4 ev poz değerinde detay almayı mümkün kılıyor. Iso değeri Hi 5 ile 50 – 3.280.000 gibi akıl almaz değerlere kadar zorlanabiliyor. Nikon D5 ile beraber ilk defa AF için ayrı bir işlemci kullanmış. EXPEED 5 işlemci fotoğraf işleme için çalışırken farklı bir işlemci de AF için görev yapıyor.

Seçilebilir çift kart yuvası

Secondary-2b-Memory

Yeni çift XQD kartı yuvaları modüler tasarımı sayesinde ister hızlı kayıt imkanı veren XQD kartlar istersenizde elinizde bulunan CF kartları kullanıma imkan tanıyor. Bu ayrımı D5’i satın alırken yapmanız gerekiyor. Nikon’dan yine kullanıcı dostu bir yaklaşım daha.

3.2″ dokunmatik LCD ekran

Nikon D5 de 3.2-inç ve 2,359k, 403ppi çözünürlükte 4 renkli  (RGBW ) LCD dokunmatik ekran bulunuyor. Dokunmatik olması sayesinde hem fotoğrafları yakınlaştırmak hem de izlemek daha keyifli. Dokunmatik özelliği sadece eğlence için değil elbetteki, netlemek istediğinin noktaya LCD ekranda dokunduğunuz anda AF sistemi istediğini yeri anında netliyor.

Kablosuz Çözümler

Böyle bir başlık atmiş olsam da Nikon D5’de dahili kablosuz bir çözüm yok maalesef. Yüksek hızlarda LAN üzerinden dosya aktarımı yapabilen D5, Kablo ile 400 mbps hızda veri aktarabiliyor. IEEE802.11ac standardını destekleyen opsiyonel WT-6A Kablosuz Transmitter ile  656 ft kablosuz bağlantı mesafesi sunarken 130 mbps veri aktarım hızını da destekliyor. İsteğe bağlı WR-A10 / R10 alıcı-verici ile kombine edildiğinde 18 adete kadar flaşı gün ışığında bile kontrol etmek mümkün.

4K Video Kaydı

Evet artık DSLR gövdelerde video kaydı 4K değerlerine nihayet çıktı. Nikon D5 ile saniyede 30, 25, 24 kare hızlarda 4K / UHD video çekmek mümkün. Ayrıca yine 1080p değerinde 60p,30,25, ve 24p değerlerinde video kaydı yapılabiliyor. Video kaydı sırasında ekstra olarak 1.5dx modu kullanabiliyor olmak da artı bir avantaj. Böylece özellikle tele çekimlerde çok daha yakın kayıtlar yapmak mümkün.


nikon_d5_high_speed_data_transfer--original

DEĞERLENDİRME

Nikon D5 günümüz teknolojileri düşünüldüğünde keşke şu da olsaydı denecek pek bir şey bırakmayan güçlü bir gövde. Yeterli çözünürlük ve hız sunmanın yanı başında bu güne kadarki en iyi iso performansını da sunuyor. Nikon dahili kablosuz çözümleri yeterli bulmamış olacak ki yeni kablosuz araçlar ile çok daha hızlı ve güvenli bağlantı imkanlarını eklemiş.

Sensörün üzerini dolduran 153 netleme noktası ve bunların 99 tanesinin çapraz tip olması başlı başına keyif veren bir durum. Hızlı konuları takip etmek çok daha kolay ve isabetli olacaktır. Sensörün iso başarısının da yüksek olacağını düşünüyorum. Aşağıdaki örnek fotoğraflar da bunu destekler mahiyette. Yeni AF sistemi ile özellikle son geliştirilen lensler tam bir uyum içerisinde çalışacak gibi görünüyor. f/8 değerlerinde 15 noktadan AF takibi yapılabiliyor olması az ışıklı ortamlarda çalışan spor ve yaban hayat fotoğrafçıları için çok değerli bir özellik.

4K video kaydı sayesinde profesyonellerin sınırları ortadan kalkmış oluyor. Zira 4K görüntüden 1080p çözünürlüğü kesip çıkarmak çok daha keskin ve detaylı videolar anlamına geliyor. Ayrıca 1080p de 60fps çekim hız da ağır çekim video kurgular için bir diğer artı durum.

Nikon gövdelerde özellikle daha önce Canon kullananların eleştirdiği bir durum vardı. O da iso düğmesinin solda kalması ve iso ayarı için gözünüzü konudan ayırmak zorunda olmanız. Aslında bu zorunlu değil zira ön ve arka çarklara bu özelliği atamanız mümkün :)) Ama bu özelliği bilmeyen veya kullanmak istemeyenler için artık sağ parmağınızın hemen altnda bir iso düğmesi bulunuyor. Bu yenilik şimdilik sadece D5 ve D500 de var. Bu sayede konuyu izlerken iso ayarı yapmak şimdi daha kolay.

Çözünürlük ve çekim hızı noktasında D5 rakibi Canon 1Dx’e yetişmiş olmakla birlikte görüntü kalitesi ve iso başarısı ile rakibini geride bırakmış görünüyor. Canon tarafında da 1Dx Mark 2 söylentileri bir süredir duyuluyor bu arada.

Nikon D5’n ABD satış fiyatı 6.500$ olacak ve ilk satışa çıkma tarihi Mart 2016 olacak…
Örnek Fotoğraflar (Görseller Nikon USA web sitesinden alınmıştır) Fotoğrafçı: Ole J Liodden


D5_sample-photo_01

D5_sample-photo_02

D5_sample-photo_03

D5_sample-photo_04

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page