top of page

NİKON AF-S NIKKOR 300mm f / 4E PF ED VR

Nikon yeni prime telefoto lensini duyurdu. Uzun süre bir çok aksiyon ve yaban hayat fotoğrafçısının kullandığı artık eski versiyon olan Nikkor 300mm f / 4D IF-ED lensin yerine çıkan bu yeni lens yarı yarıya hafifleyen ve küçülen boyutu ile gerçekten şaşırtmayı başardı. Yeni lensin daha hafif olacağı bekleniyordu ancak bu kadar hafif olabileceği düşünülmemişti. Lens neredeyse AF-S 70-300mm VR boyutlarında ve sadece 755gr.


product_01_01

Nikon bu ürünü yeni geliştirdiği FX format kameralarında üstün performans elde etmek için ürettiğini ifade ediyor. Hatta boyutları ve tasarımı sayesinde fotoğrafçıların çantasında her zaman bulundurmak isteyecekleri vazgeçilmez bir lens olacağını iddia ediyor. Lensin geliştirilen Silent Wave Motoru sayesinde hızlı hareket eden konuları daha tutarlı ve süratli netlemek mümkün. Ayrıca bu yeni lens tüm telekonvertörler ile uyumlu. Yeni FX gövdeler f/8 değerinde de AF yapabildikleri için 2x telekonvertör ile AF yapmak mümkün. Nikon’un bir diğer iddiası da bu yeni lens ile her mesafeden ve her ışık koşulunda yüksek kontrastlı ve keskin fotoğraf elde edilebileceği. Eğer durum böyleyse gerçekten bu lense çantada yer açmak gerekli 🙂 Zira eski 300mm f/4 lens de uzak mesafelerde başarılı sonuçlar veriyordu. Yakın mesafede ise neredeyse bir efsaneydi.

[wc_row][wc_column size=”one-half” position=”first”]


0492359601

[/wc_column][wc_column size=”one-half” position=”last”]


20056_Lens_Construction_en

[/wc_column][/wc_row]

Yeni 300mm lens de ilk defa Phase Fresnel (PF) objektif elemanı kullanıldı. Bu yukarıdaki görselde yeşil renkte görülen eleman sayesinde lensin boyutu ciddi oranda küçültülebilmiş. Bu eleman sadece boyutlar için kullanılmamış, aşağıdaki görselde de anlatıldığı üzere renk sapmalarını ve hayalet görüntüleri yok denecek bir düzeye indiriyor ve keskinlikten taviz vermiyor.


img_pflens

Bu lens elemanı görselde de görüldüğü gibi kırmızı, yeşil ve mavi renkleri tek bir noktada toplayarak dağılımı ve hatayı minimize ediyor. Böylece bu renk dalgalarını tek bir noktada toplamak için gerekli olan ek lens elemanlarına gerek kalmadığından lensin boyu ve ağırlığı azaltılmış oluyor. Bu PF elemanın bir dezavantajı var maalesef. O da tam karşıdan gelen güçlü ışık kaynaklarında dağılma ve halka şeklinde parlama yapması. Ancak Nikon bunu da Capture NX-D yazılımı ile çözmüş. Yani aslında sorun yok…

Lensin MTF grafiği oldukça başarılı. Bu da bir çok durumda keskin ve kontrastı yüksek görüntüler elde edebilmek demek. MTF grafiği hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız…


20056_MTF_01_en

Yeni Nikon AF-S 300mm f / 4E PF ED VR lens de dikkat çeken bir diğer özellik ise ilk defa gördüğümüz SPORT VR modu. SPORT VR modu sayesinde hızlı hareket eden konuları doğru bir netlikle takip edebilmek mümkün. Nikon bu özelliği “Hızlı hareket eden bir konu çekilirken sabit bir vizör görüntüsü sağlayacak biçimde tasarlanan SPORT modu, VR kapalıyken karşılaşacağınıza benzer bir sürekli çekim kare hızına ve azaltılmış bir enstantane gecikme süresine olanak sağlar.” diye anlatıyor.

Tüm bu heyecan veren özelliklerinin yanında bu yeni lens makul fiyatı ile de sempatik duruyor. Fiyatı ABD de 1.996,95$. Ülkemizde vergiler eklenince epey yüksek bir rakam karşımıza çıkacak olsa da taliplisinin oldukça fazla olacağını düşünüyorum. Zira bu özelliklerde ve bu taşınabilirlikte henüz başka bir ürün piyasada yok. Ben de bu lensi çok beğendiğimi söylemeliyim. Aşağıdaki görsel eski versiyon ile boyut farkı anlamında sizlere bir fikir verecektir.


Nikkor-300mm-f4D-IF-ED-vs-Nikkor-300mm-f4E-VR

Lensin teknik özellikleri ise şöyle;

Teknik Özellikler Odak uzaklığı300 mmMaksimum diyaframf/4Minimum diyaframf/32Objektif yapısı10 grupta 16 eleman (1 PF ve 1 ED cam eleman)Görüş açısı8°10′ [Nikon DX biçimli Nikon dijital fotoğraf makineleriyle 5°20′]Minimum netleme mesafesi1,4 mMaksimum reprodüksiyon oranı0,24xDiyafram bıçağı sayısı9 (yuvarlak)Filtre boyutu77 mmÇap x uzunluk (objektif yuvasından uzatma)Yaklaşık 89 x 147,5 mmAğırlıkYaklaşık 755 grVerilen aksesuarlarLC-77 Ön objektif kapağı, LF-4 Arka objektif kapağı, HB-73 Objektif Koruyucu, CL-M3 Objektif Kılıfı Tablo: nikon.com.tr

product_01_02

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page