top of page

Microsoft Fotoğrafçılar ve Tasarımcılar ile Barışıyor mu? Surface Studio Mac Karşısında

Fotoğraf, video veya görsel herhangi bir işle uğraşan kişilerin ve firmaların bilgisayar sistemi olarak ilk tercihleri genellikle Mac’den yana olmuştur. Apple firmasının sade ve şık tasarımarının yanı başında sorunsuz çalışan ve virüs tehditinden uzak MacOS yazılımı ile tasarımcılar ve sanatçılar güvenle mac bilgisayarlar ile çalışıyorlar. Ancak son dönemlerde Apple firması Mac ürünlerini inceltmek ve fiyatlarını arttırmak dışında bir yenilik getirmiyor. Bu nedenle de yeni duyurulan Microsoft’un Surface serisi bir anda çok dikkat çekmeyi başardı. Özellikle de Surface Studio… Bu yeni gelişme; Microsoft, Fotoğrafçılar ve Tasarımcılar ile Barışıyor mu? sorunu akıllara getirdi.


ekran-resmi-2016-11-09-14-31-23

Surface Studio


Bir çok farklı açıda kullanılabilen 28” hareketli ve dokunmatik ekranı, 4500 x 3000 px çözünürlüğü ve monütör ayağı şeklinde akıllıca tasarlanmış kasası ile çok iddalı bir ürün. Kutu içerisinde basınca duyarlı kalem de hazır olarak geliyor. Bu sayede Surface Studio tasarımcılar ve sanatçılar için komple bir sete dönüşüyor. Ayrıca satın alınan Surface Dial ile hem masa üzerinde hem de ekran üzerinde radyal iş akışı sağlanabiliyor.


ekran-resmi-2016-11-09-14-50-56

Surface Book


Surface Book ise güçlü bir notebook olmanın yanında ayrıca güçlü bir tablet de. 13.5” boyutundaki dokunmatik ekran 3000×2000 px çözünürlük sunuyor. SSD depolama çözümü ve Intel i5/i7 işlemciler ile gelen Surface Book 12 saate kadar pil ömrü sunuyor.

Ürünün tasarımı ve genel görünüşü uzaktan Mac Book Pro ile ciddi benzerlik gösteriyor. Gri renk ve sade tasarım fazlasıyla Mac vari. Mac den farkı ise ekranın çıkabiliyor olmasının yanı sıra özel tasarımı sayesinde tam arkaya katlanıp klavye kısmının stand vazifesi görebiliyor olması. Bu sayede pek çok farklı şekilde Surface Book’u kullanmak mümkün. Dahili kalem ise diğer bir artısı.


surface_book_innovation_4_featurepanel_v1

Ben evde 21.5” iMac ve seyehat halinde ise 13” Mac Book Pro kullanıyorum. Ev için daha güçlü ve ideal olan 5K çözünürlükte 27” IMac düşünürken Surface Studio kafamı biraz kurcalamadı değil. Note book olarak Surface Book beni hiç etkilemezken Studio olayı biraz karışık 🙂

Tam da bu noktada kendime sorduğum soruyu siz de bana soruyor olmalısınız… iMac mi?Surface Studio mu? Cevabı gelin birlikte verelim…


surface_studio_mac

[wc_row][wc_column size=”one-half” position=”first”]

Surface Studio’nun Artıları

 1. 28” “PixelSense ™ 10 nokta çoklu dokunmatik ekran

 2. 4500×3000 px çözünürlük ve 3:2 ekran boyutu

 3. Dahili kalem

 4. Farklı açılarda kullanlabilen ekran tasarımı

 5. Microsoft Office uygulamaları

 6. Oyun oynayanlar için güçlü işlemci ve Ram

[/wc_column][wc_column size=”one-half” position=”last”]

iMac 27” 5K Artıları

 1. Kendisini her zaman sevdiren sade ve minimalist tasarım

 2. Canlı ve doğru renkler sunan parlak 5K – 5120 x 2880 çözünürlüklü ekranı

 3. Sorunsuz çalışan ve alışkanlık yapan MacOs işletim sistemi

 4. Ayrıca Windows işletim sistemi kuruluyor olması ve driver sorununun bulunmaması

 5. Hızlı Thunderbolt 2 bağlantısı

 6. Bilinen virüs derdi ve çökme sorunun olmaması

 7. Surface Studio’ya göre daha uygun fiyatı. En alt donanım 1.800$ ABD’de.

 8. Tüm dünyada geçerli garanti süresi

[/wc_column][/wc_row]


Artılara bakıldığı zaman arada çok fazla bir fark olmamakla birlikte Surface Studio’nun hareketli tasarımı ve kalem ile doğrudan ekran üzerinde çizimlerin yapılabilmesi heyacan veriyor ve gerçekten ciddi bir avantaj. Zira bu özelik için harici olarak bir grafik tablet almak gerekiyor. iMac tarafında ise dertsiz bir işletim sistemi karşımıza çıkıyor. Ayrıca rüştünü ispat etmiş dayanıklı ve şık bir tasarım.


[wc_row][wc_column size=”one-half” position=”first”]

Surface Studio’nun Eksileri

 1. Windows işletim sistemi (arka planda çalışan bir sürü program nedeniyle zamanla şişen ve performans kaybına sebep olan yazılım bir türlü stabil olamadı)

 2. Milyonlarca virüs tehdidi nedeniyle verilerinizin silinme riski ve sistem çökmeleri

 3. Çokça hareketli bir tasarımın ne kadar uzun soluklu olacağı belirsizliği. Ekran yatıkken dokunma ve kalem kullanımında üzerine yapılacak baskıdan ne kadar etkileneceği de belirsiz.

 4. Ekranın renk doğruluğu. PixelSense ekran henüz test edilmedi.

 5. Yüksek fiyatı. En alt donanım 3.000$ ABD’de

[/wc_column][wc_column size=”one-half” position=”last”]

iMac 27” 5K Eksileri

 1. Düne kadar eski olmayan ama Surface Studio çıktıktan sonra eski kalan tasarımı

 2. Uzun süredir ciddi bir yenilik sunmamış olması

[/wc_column][/wc_row]

Eksiler devreye girince siz de benim gibi Surface Studio’dan soğumaya mı başladınız? Aslında bu sorunun tam doğru cevabı Surface Studio’nun kapsamlı kullanıcı testlerinden sonra belli olacak. Zira Windows 10 diğer windows yazılımarına göre daha iyi bir işletim sistemi olsa da bu şık ve kullanışlı görünen tasarımın arkasında sorunsuzca durup duramayacağı zamanla belli olacak. Ayrıca hareketli tasarımında dayanıklılığını ispatlaması için zamana ihtiyacı var. Ülkemizdeki satış ve garanti politikası ve haliyle satış fiyatı da diğer bir belirsizlik.

Sonuç olarak ben biraz daha beklemek ve Surface Studio’nın rüştünü ispat etmesinden yanayım. Hem de bu sürede Apple tarafından nasıl bir karşılığın geleceğiniz de görmüş olurum. Daha önce hiç Mac kullanmayan veya anti Mac taraftarları için beklemeden Surface Studio düşünülebilir. Gerçi Surface Studio şu anda yok sattığı için tüm stok tükendi ve 2017 den önce ürün teslimi gerçekleştirilemiyor.

Not: Bu yazıda bahsetmediğim diğer bir Surface modeli de Surface Pro 4 idi. Daha ziyade pro tablet gibi olduğundan çok üzerinde durmadım ama detaylar için ve yukarda bahsi geçen tüm Surface modelleri için buraya tıklayabilirsiniz…

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page