top of page

Fotoğraf Notları

Fotoğrafçılığı meslek edinmiş usta fotoğrafçıların fotoğraf ve fotoğrafçılık hakkında söylemiş oldukları tecrübe dolu sözlerini yer yer okuyordum ve çok keyif alıyordum. Bu ifadeler farklı kaynaklarda olması nedeniyle beğendiklerimi bir araya toplamak ve bakmak isteyince tek seferde hepsine ulaşabilmek için bir derleme yaptım. Sizlerin de beğeneceğinizi umuyorum…

Fotoğraf, zamanın dikkat ve harmonisi, ışık ve gölgenin kombinasyonudur.

Edouard Boubat

Kimseye göstermeyeceğim hiç bir fotoğraf çekmem.

Harry Callahan

Fotoğraf çekmek aynı anda beynin, gözün ve kalbin bir olayı hedeflemesidir.

Henri Cartier-Bresson

Fotoğrafta hiçbir şey gölgede kalmaz.

August Sander

Fotoğraf bir nevi haykırış, bir özgürleşme biçimidir.

Henri Cartier-Bresson

Uzun süre fotoğraf çekmediğimde kendimi dünyadan uzak ve hasta hissediyorum.

Sebastiao Salgado

Fotoğraf çekmek, tüm yeteneklerimizle sanki uçup giden bir gerçekliğin karşılaştığı anda, nefesimizi tutmaktır. O fotoğrafı yakalamak insanda bedensel ve zihinsel bir sevinç uyandırır.

Henri Cartier-Bresson

Ben sadece fotoğraf makinamla değil, tüm hayatımla, tüm angajmanlarımla fotoğraf çekiyorum.

Henri Cartier-Bresson

En güzel fotoğrafımı yarın çekeceğim.

Marc Riboud

Fotoğraf çekmenin sırrı, ona yeterince zaman ayırmaktır. Öncesinde ve sonrasında fotoğraf üzerinde düşünülmelidir, ama çekim sırasında kesinlikle değil.

Henri Cartier-Bresson

Fotoğraf, bir olay, gelişme ya da hikayenin bir kareden oluşan görsel özetidir. Fotoğraf bunları anlatabildiği ölçüde iyi ve başarılıdır.

İlker Maga

İyi bir fotoğrafçının dayanıklı ayakkabılarının olması şarttır.

Marc Riboud

Stüdyom dünya, dünya atölyemdir.

Robert Capa

Bir fotoğrafçı her yıl bir tane sağlam fotoğraf çekerse kendini mutlu saymalıdır. Tanıdığım bütün usta fotoğrafçılar bu söylediğimi onaylamıştır.

Thomas Höpker

Bir fotoğrafçı için en kötü şey üşengeçlik ve rutine alışmaktır… Çok kötü havalarda çok güzel fotoğraflar çıkabilir. Ayrıca iyi bir bakışa sahip olmak gerek.

Marc Riboud

Bir fotoğrafçı her şeyi çekebilecek donanımda ve durumda olmalıdır.

Andre Kertesz

Fotoğrafçı, istediği ya da üstlendiği bir konuyu ürettiği fotoğraflarla başarılı bir şekilde anlatan kişidir.

İlker Maga

Ben insanlardan başka bir şey fotoğraflamıyorum ve bunu belirli bir şekilde yapıyorum, genellikle ters ışıkta.

Sebastiao Salgado

Fotoğrafın türleri arasında kesin sınırlar olduğu görüşünde değilim. İnsan kendi tarzında orada da burada da çalışabilir. Önemli olan bakıştır. Tabiki insan bir alanda uzmanlaşmalıdır. Ama insan sırf tarz değiştirme nedeniyle, kendini ifade edebileceği farklı tarzları reddetmemelidir.

Paolo Reversi

Gerçeği anlamak ve onu bulmak için fotoğrafı araç olarak seçtim.

Gilles Peress

Fotoğraf makinesi bir not defteri, doğrudan bir araç, aynı anda görsel kavramlarla sorular sorup yanıtlayan bir “an ustası” dır. Dünyayı yorumlayabilmek için vizörün sınırladığı görüntüyle bütünleşmek gerekir. Bu tutum manevi bir disiplin, ince bir ruh ve geometri duygusu gerektirir.

Eduard Boubat

Benim için tekniğin tek başına hiç bir anlamı yok. Fotoğrafçıya sedece kendi ihtiyaçlarına karşılık gelen araçlar gerekir.

Henri Cartier-Bresson

Fotoğraf denilen şey, önceden bilinen birtakım verilere göre çekilmez! Fotoğrafçının uygun zamanda ve mekanda birden bire oluşan karşılaşmaları doğru değerlendirmesi gerekir. Çünkü görsel tespit noktasında uygun an’ın fotoğrafçıyı beklemeye hiçbir zaman tahammülü yoktur. Buna gore başarıyla kaydedilmiş her an, fotoğrafçının bu başarısının da bir sertifikasıdır.

Çerkes Karadağ

İyi bir sekreterin kullandığı klavyenin tuşlarını unutması gibi bende çekim sırasında fotoğraf makinemi unuturum.

Henri Cartier-Bresson

Otuz yıl once, fotoğrafçı olma çabasıyla geçen yedi yılı aşkın bir dönemin sonuçları olan fotoğraflarımı David Hurn’e ilk kez göstermiştim. Yığını gözden geçirmesi yaklaşık otuz saniye aldı ve yargısını açıkladı: Sıkıcı. “bunlar türev”. “Başaramayacaksın” dedi.

Bill Jay

Makine boşluk içinde konuya gore yerleştirilmelidir ve işte bu noktada kompozisyon önemli olmaya başlar. Göz konuyu ayıklar ve makinenin görevi, gözün verdiği kararı filme aktarmaktır.

Henri Cartier-Bresson

Bazı insanlar için görme, yetenek işi değil, sanki lükstür. Çünkü bu insanlar görme ile henüz tanışmamışlardır.

Çerkes Karadağ

Makine bizim için güzel mekanik bir oyuncak değil, bir alettir. Yapılmak istenen işe uygun bir makineyle, kendini iyi hissetmek yeterlidir.

Henri Cartier-Bresson

Makinenin, diyaframın,hız ayarlarının vs. kullanımı tıpkı otomobilin vitesini değiştirmek gibi bir reflekse dönüşmelidir.

Henri Cartier-Bresson

Görünen bir şeyin fotoğrafı, onun değişik boyutları göz önünde tutularak çekilmelidir ki, görmenin farklı tatları ortaya çıksın!

Çerkes Karadağ

Fotoğrafta beni en çok çeken şey, sürprizler oldu.

Henri Cartier-Bresson

Güzel fotoğraflar birtakım rastlantılar sonucu çekilmiş olsa bile, onları anlamlı güzellikler haline getiren rastlantılar değil fotoğrafçılardır.

Çerkes Karadağ

Başarılı fotoğrafçı kendisini etkili ışığa ve etkileyici düzenlemelere adayan kişidir. Nesnelerle cezbedici iletişim kuramayan fotoğrafçı, fotoğraf çekimini yavan bir uğraş olmaktan öteye taşıyamaz.

Çerkes Karadağ

Kimse fotoğrafçı olarak doğmaz. Bu saçmadır. Bir kişinin ilgi konusunu başkalarına anlatmayı seçebileceği pek çok yol vardır. Fotoğrafçılık bunlardan biri olarak çok çalışma gerektiren bir alandır.

David Hurn

Bazı görüntüler kötü bir tasarımı yada özensiz bir kurguyu bar bar haykırır. Aynı zamanda fotoğrafçının düzensizliğini ve daha ötesi samimiyetsizliğini de…

Çerkes Karadağ

Tartışmasız olan şudur: fotoğraf ne kadar iyiyse o kadar çok sayıda insanın dikkatini o kadar uzun süre üstünde toplar.

David Hurn

İyi fotoğraf, ifade etmek istediğinizin özünü iyi yakalayan ve en kritik anda oluşturulmuş güçlü bir kompozisyona ile başlar. Ayrıca en sıradan görüntüyü bile göz kamaştırıcı hale getirebilecek doğru ışığa ihtiyaç duyar. Son olarak doğru araçlarla iyi pozlanmıştır.

Art Wolfe

Her türden başarılı fotoğraflara baktığımda ortak bir zemin görüyorum; bir kaçınılmazlık duygusu. Bu fotoğrafların başka türlü nasıl tasarlanabileceğini hayal edemiyorum. Var oldukları biçimde tamamlanmış görünüyorlar.

David Hurn

İyi fotoğrafı görmek için görsel olarak hem konuyu hem de ışığı araştırmalı ve her ikisininde oluşturduğu grafik oluşumları seçebilmelidir. Sadece kendi gözlerimizin gördüğü gibi görmekte yeterli değildir. Dünyayı fotoğraf makinemizin gördüğü gibi görmeyi ve görüntüyü makinemizin görselleştirdiği gibi algılamayı öğrenmeliyiz. Bunu başarabildiğimizde fotoğraf makinamız sadece bir kaydedici olmaktan çıkacak, algı ve duygularımızın bir uzantısı olacaktır.

Art Wolfe

Fotoğrafın statik doğası bana uygun düşmüyor. Çünkü dünya hareket ediyor ve ben 60 ların ve popular kültürün ürünüyüm. Bu yüzden canlı renklerle ve flaşla kameranın oluşturduğu haretin sınırını görürüm.

Michael Nick Nickhols

Işığın sınırlı olduğu ortamlarda çalışmaya bayılırım. Bence bu tıpkı resimde olduğu gibi fotoğrafta da size çalışmak için özel bir şey sağlıyor.

William Albert Allard

İyi bir fotoğraf gerekli temel kurallara uyar güçlü bir ilgi merkeziniz vardır, keskindir ve iyi bir kompozisyonu vardır.

O. Lois Mazzatenta

İyi bir fotoğraf, doğru kadrajlanmıştır, güzel bir içeriği, iyi bir tasarımı vardır ve yaşam hakkında çevre hakkında birşeyler söyler.

Steve mcCurry

Kaynaklar:

* Fotoğrafçıya Fısıltılar İlker MAGA YGS Yayınları

* Fotoğrafçıyla Diyaloglar Çerkes Karadağ Doruk Yayınları

* Doğada Fotoğrafçılık Mark Gardner-Art Wolfe Homer Kitabevi

* Karar Anı Henri Cartier-Bresson YGS Yayınları

* Fotoğrafçılar National Geographic

* Fotoğrafçı Olmak David Hurn-Bill Jay e spa s Yayınları

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page