top of page

Fotoğraf Kitapları – 2

Fotoğraf kitaplarını anlattığım yazı dizisinin bu ikinci bölümünde fotoğraf adına bir bilgi birikimine sahip olmuş ve artık fotoğraf makinesinin ayarlarını kendi fotoğraf isteklerine göre düzenleyebilmiş fotoğrafçılar ile bir adım sonrasını atacağız. Artık ayarlardan ziyade (kısmen onlarda olacak) fotoğraf çekmek üzerine konuşacağız. Fotoğrafı sanat kılan yada belge niteliği olsa bile temel fotoğraf kriterlerine uymasını sağlayan fotoğrafın temel değerlerine dokunacağız. Fotoğrafı fotoğraf yapan hususları irdeleyeceğiz.

Tavsiye edeceğim bu ikinci kısımdaki kitaplar fotoğrafçılık alanlarına göre gruplandırıldı ve yine en az kitapla en çok bilgiye ulaşmak hedeflendi. Evet başlıyoruz…


30092011072519_13

Fotoğrafta Pratik Kompozisyon – Faruk Akbaş – SAY Yayınları

Faruk Akbaş’ın bu kitabı kompozisyon hakkındaki bilgileri bir adım daha ileriye taşımak için çok güzel bir kaynak. Özellikle insanı konu alan çekimleri tercih eden fotoğrafçıların daha çok beğeneceğini düşündüğüm bu kitap; ışığın, renklerin, çizgilerin, ritimlerin ve daha bir çok şeyin kompozisyona katkısını tek tek ele alarak insan fotoğraflarından doğa fotoğraflarına kadar tüm alanlarda faydalı bilgileri okurlarına aktarıyor. Kitap renkli ve 216 sayfa.


image

Fotoğrafta Kompozisyon – Tom Grill, Mark Scanlon – Homer Kitabevi

Bu küçük boyutlardaki kitap, fotoğrafın olmazsa olmaz unsuru kompozisyonu daha detaylı ve sanat tarihinin köklerinden gelen temel kavramları içerisinde harmanlayarak okurlarına sunuyor. Fotoğrafı oluşturan unsurların her birinin fotoğrafın anlatmak istediğine nasıl katkıda bulunduğunu gösteren kitap kütüphanede haklı bir yer ediniyor kendisine. Dikkatle okununca çok detaylı ve güzel bilgiler edinilebilecek taşıması kolay bu eser, renkli ve 176 sayfa.


fotografcinin

Fotoğrafçının Gözü – Michael Freeman – Remzi Kitabevi 

Fotoğrafı görmek diye tabir edilen bir şey vardır. Fotoğrafçı herkesin baktığı yerde bir şey görür ve oradan bir fotoğraf çıkartır. Çıkan bu fotoğraf diğerleri tarafından bakıldığında bunu biz nasıl göremedik, yada orası öyle miydi gibi şaşkınlık ifadeleri kullanırlar. İşte bu kitapta Freeman fotoğrafçının daha fotoğrafı çekmeden çekimin sonrasını görebilmesine yardımcı olmaya çalışıyor. Güncel tekniklerle günümüze uygun bir kitap. Yatay yapıda ve renkli olan eser 186 sayfa.


Fotoğrafçının Zihni – Michael Freeman – Remzi Kitabevi 

Yine Michael Freeman’dan güzel bir kitap. Bu kitapta yukarıdaki kitabı destekleyen konular kendine yer buluyor. Fotoğrafçının nasıl düşünmesi gerektiği, konuyu önceden fark etmesi yada konu daha oluşmadan doğru yerde ve zamanda tam gereken yerde olması gibi değerli bilgileri paylaşıyor. Çekimden sonraki aşamalarda olası sorunlara önceden çözümler sunuyor. Ve dijital teknolojiden daha fazla faydalanmanın tekniklerini ve yollarını gösteriyor. Bu güzel kitap yatay yapıda, renkli ve 192 sayfa.


Fotoğrafta Rengin Sırları – Jim Zuckerman – Homer Kitabevi

Homer Kitabevinden çıkan bir kitap serisi var. Bu yazıda hepsinden bahsedeceğim. İlki yukarıda anlattığım kompozisyon kitabı. Diğerleri doğa fotoğrafçılığı ile ilgili. Hepsi bir birinden güzel ve değerli. Bu kitap ise adeta renklerle oynamanızı ve fotoğrafınıza güç katmanızı sağlıyor. Artık renkli fotoğraf çekiyoruz ve renkler duyguların aktarılmasında çok büyük bir role sahipler. İşte bu kitap renkleri tanıttıktan sonra onlar ile fotoğraflarınızda nasıl duygu fırtınaları estireceğinizi öğretiyor size. Bir benzeri daha yok. Şiddetle tavsiye ettiğim bu eser renkli, taşıması kolay ve 186 sayfa.


dj4

Dijital Fotoğrafçının El Kitabı 3-4 – Scott Kelby – Alfa Yayıncılık

Scott Kelby’nin fotoğraf kitabı serisinin ilk iki kitabını daha önceki yazımda yeni başlayan fotoğrafçılar için bahsetmiştim. 3. ve 4. ciltleri ise daha ziyade düğün fotoğrafçılığı yada moda fotoğrafçılığı yapmak isteyenler için daha uygun olacaktır. Flaşlarla çalışmak, bir stüdyo kurmak yada baştan sona bir düğünü fotoğraflamak gibi konularda çok güzel bilgiler içeren kitap yine kendi çapında komik sayılabilecek esprilerle okuması keyifli 🙂 Portre üzerine de güzel bilgiler içeren kitaplar renkli.


81333_B

Düğün Fotoğrafçılığı – Mustafa Turgut – Say Yayınları

Düğün fotoğrafçılığı ilgimi çekmediği için bu kitap kütüphanemde yok. Ancak içerisine başka bir yerde göz gezdirmiştim. Güzel bir kitap. Bu nedenle kitabın kendi tanıtım bülteninden aşağıdaki paragrafı aktararak sorumluluğu üzerimden atıyorum 🙂 “Gelin ve damadın hazırlık odalarından başlayarak düğünün bitimine kadar tüm süreçten sunduğu örneklerle ve gerçek düğünlerde çekilmiş 300’den fazla fotoğrafla desteklenmiş bu çalışma, kadrajlama, poz düzeltme, kompozisyon, rötuş, müşteri ilişkileri, çekim aşaması, baskı öncesi hazırlık ve final albümüne kadar tüm detaylar hakkında ipuçları bulabileceğiniz bir kaynak.”


Doğada Fotoğrafçılık – Mark Gardner, Art Wolf – Homer Kitabevi

Bu kitap benim ilk okuduğum kitaplardan. Uzun bir süre elimden bırakamamıştım. Zannediyorum 4 yada 5 kez okudum. Hala da ara sıra göz atıyorum. Usta iki fotoğrafçıdan doğa ve yaban hayatı adına eşine az rastlanır bir kitap. Hangi konular ne tür diyafram değerlerinde ve enstantane hızlarında çekileceğinden doğada perspektif etkisine, renklerin doğru aktarımından flaş kullanımına kadar bir çok konuyu çok güzel aktaran bir kitap. Doğa fotoğrafı ile uğraşan herkesin kütüphanesinde olmalı. Taşıması da kolay olan bu kitabın örnek fotoğraflarının toplandığı bir bölümü renkli ve 134 sayfa.


Doğada Dijital Fotoğrafçılık – James Martin – Homer Kitabevi

Doğada Dijital Fotoğrafçılık tıpkı yukarıdaki gibi konusu doğa olan ve benzer konuları anlatan bir kitap. Peki neden bu benzer kitabı da listeye ekledim ? Sebebi içerdiği yeni ve orjinal bilgiler. Çünkü yukarıdaki kitap daha eski bir kaynak. Bu ise günümüz teknolojisine daha yakın. Dijital düzenleme ve problemlerden kaçınma ile ilgili kısımları özellikle istifadeye açık. Kitap renkli ve 208 sayfa.


belgsl

Belgesel Fotoğraf ve Fotoröportaj – Özcan Yurdalan – Agora Kitaplığı

Günümüz tüketim çılgınlığı çağında daha ağır hareket eden ve sabırlı fotoğrafçıların özel işler çıkartabileceğine atıfta bulunan bu kitabın belgesel fotoğrafçılığı tercih edenler için ufuk açıcı olacağını düşünüyorum. Proje belirleme, daha önce yapılanlardan farklı olma, süreci etkin kullanma, fotoğrafı görme ve hikayeyi anlatma gibi konuları anlatan kitap çok güzel. Siyah beyaz olan bu eser 240 sayfa.


blg

Çağımızın Tanıkları Belgesel Fotoğrafçılar Anlatıyor – Ken Light – Fotografik Vizyon Yayınları

Bu kitap belgesel fotoğrafçılık adına okuduğum en iyi kitaplardan birisi. Belgesel fotoğrfaçılığa merakı olanların yada iş olarak yapmak isteyenlerin mutlaka okuması lazım. “Çağımızın Tanıkları sosyal belgesel fotoğrafçılığın yakın tarihinin izlerini yirmi dokuz fotoğrafçı, editör, ve küratörün sözleriyle bu mesleğin hala canlı, yaratıcı ve sosyal değişime adanmış olduğunu gösteriyor. Çağımızın Tanıkları mesleğe içeriden bir bakışla sanat ve gerçeklik sorunlarıyla yüzleşirken her ikisininde tanımlarına ulaşıyor.” diyor kitabın arka yüzünde. Ve kitabı çok güzel özetliyor. Kitap siyah beyaz ve 206 sayfa.


ara

Foto Muhabiri Ara Güler – Nezih Tavlaş – Fotografevi Yayınları 

Ara Güler’in hayatını ve fotoğrafa bakışını anlatan bu kitap satır aralarında sakladığı muazzam bilgilerle çok değerli. Uzun bir emek neticesinde hazırlanan eser foto muhabiri gibi düşünmenin nasıl olduğunu gösterirken, bu işin ne kadar emek gerektirdiğini de gözler önüne seriyor. Ülkemizde yaşayan bir ustayı tanımak ve fotoğrafa bakış açısını öğrenmek için neredeyse bu denli kapsamlı tek kaynak. Haber fotoğrafçılığını meslek edinmek isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum. Kitap tıpkı Ara Güler’in fotoğrafları gibi siyah beyaz ve 343 sayfa.


218846_2

Karar Anı Henri Cartier-Bresson – İlker Maga – YGS Yayınları

Ara Güler’in en beğendiği haber fotoğrafçılarından birisi olan Henri Cartier-Bresson’un fotoğraf üzerine yaptığı değerlendirmeleri aktaran bu kitap çok değerli bilgileri ile ufuk açıcı. Bu mesleği zirveye taşıyan bir profesyonelin değerlendirmelerini okuyacağınız bu eser, gerek belgesel fotoğrafçıların gerekse de haber fotoğrafçılarının kütüphanesinde olmalı diye düşünüyorum. Kitap siyah beyaz ve 160 sayfa.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


bottom of page