top of page

Erzincan ve Ekşisu Sazlığı


D12 50X70

Erzincan, doğunun hatta Türkiye’nin şehirleşme olarak örnek alınabilecek nadir illerinden birisi. Zira 1939 yılındaki büyük depremden dolayı şehir yerle bir olduğu için demiryolunun üst kısmında yeniden bir şehir inşa edilmiş. Sıfırdan yapılan bu küçük ama sevimli şehirde binalar en fazla dört katlı olmasının yanında sokaklar ve caddeler bir birini dik olarak kesecek biçimde dümdüz ve hiç çıkmaz sokağı olmayan bir yapıda. Şehirde binaların alçak olması sayesinde Erzincan’ın etrafını çevreleyen harika dağları başınızı kaldırdığınız anda görebiliyorsunuz. Ben kendi adıma dağları bu şehirde sevdim diyebilirim.

DSC_4270

Ergan DağıB6 50x70

Dağlardan bahsetmişken Erzincan’ın doğası hakkında söylenecek çok şeyin olduğunu bilmenizi isterim. Bu yazıda bitirmek te mümkün değil. Erzincan, dağların arasında neredeyse tamamen düz olan bir vadide kurulmuş. Bu vadi dağların konumu nedeniyle sürekli olarak yumuşak bir hava akımına ve çevre illere göre daha ılık bir iklime sahip bulunuyor. İklimi çok net olan bir şehir diyebilirim Erzincan için. Neden mi? Çünkü; her gün ikindi vakitlerinde şehirde bir rüzgar olur. İlkbahar da kırk ikindi yağmurları denilen yağmurlar burada tam kırk gün sürer. Kar yağışlarının yağma aralıkları bile neredeyse bellidir. Kışın kar yağışının hemen arkasından güneş çıkar ve harika bir hava olur. Yazında enteresan bir şekilde nemli ve sıcak bir hava hakim olur şehirde. – Evliya Çelebi’nin seyahatnamesi gibi oldu ama idare edin artık 🙂 –

DSC_9639

Erzincan BarajıK13 30X40

Erzincan’ı kuzeyde Keşiş Dağları (3.549m), güneyde Munzur Dağları (3.449m) çevrelemektedir. Bu dağlar doğal yaşam için bir çok canlıyı kucağında saklamaktadır. Munzur dağının eteklerinde bulunan Girlevik Şelalesi Türkiye’nin en büyük şelalelerinden birisi. Şelale dağlardan gelen suları üç ayrı katta, üç ayrı şelale gibi aşağı indirmektedir. Ancak uzaktan bakınca bu güzelliği tam olarak görmek mümkün olabilmektedir. Şelale hafta sonları piknik yapmak ve sitres atmak için bire bir.

D14 50X70

Girlevik Şelalesi


K4 50X70

Girlevik Şelalesi kışın donuyor


Yamaç paraşütçülerinin uğrak yerlerinden birisi olan bu dağlar yarışmalara da ev sahipliği yapmaktadır. Ben de çılgınlık yapıp bir kaç defa yamaç paraşütü ile atlamıştım. Havada sadece rüzgarın sesini duyarak süzülmenin bam başka bir keyif olduğunu söylemeliyim.

DSC_5107

Ben, yamaç paraşütü ile atlarken


DSC_5108

Ve uçuyorum 🙂


Erzincan’da doğa sporları çok seviliyor. Doğal yapısı sayesinde bir çok sporu yapmakta mümkün zaten. Rafting, su kayağı, dağcılık, traking ve tırmanış sporları Erzincan’da oldukça popüler. Bu arada Rafting de yaptığımı söylemeden geçemeyeceğim 🙂 Geçmişi eskilere dayanan tarihi sporumuz cirit’te yine Erzincan’da yapılan sporlardan birisi.

DSC_2608

Rafting sonunda su keyfiimage

Erzincan barışın, kardeşliğin ve huzurun hüküm sürdüğü bir şehir. Türkiye’de mimari olarak eşine rastlamanın mümkün olmadığı Terzibaba Camii gibi bir cami ile oldukça mütevazi bir yapıda olan Erzincan Cem Evi şehrin manevi dinamikleri olarak bu kardeşliği pekiştirir birer önemli sembol olarak ibadete açık bulunuyor.

DSC_0061

Terzibaba CamiiDSC_1982
20032008020

Cem Evinde Semah


Erzincan’dan Erzurum istikametine doğru giderken yolun sol tarafında yani kuzey yönde çok önemli sulak alanlardan birisi olan Ekşisu Sazlığı bulunmaktadır. Bu sazlık bir çok kuş türüne ev sahipliği yapmanın yanı başında sodalı su kaynağını da bağrından fışkırtarak şehrin ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Sazlığın bir kısmı mesire alanı olarak ayrılmış olup burada piknik yaparken çeşmelerden devamlı akan sodalı suyu doyasıya içmek mümkün.

_DSC0029

Ekşisu


DSC_3357

Ekşisu Kaynak Çıkışı


Ekşisu


Ekşisu ve Munzur Dağları


IslBG

Ekşisu


Ekşisu sazlığında bir çok kuş türünü görmenin mümkün olduğunu söylemiştim. Burada nesli tehlike altında olan Turna başta olmak üzere; küçük ak balıkçıl, gri balıkçıl, alaca balıkçıl, pasbaş patka, angıt, küçük balaban, uzun bacak, yalı çapkını gibi bir çok kuş türünü gözlemlemek mümkün. Turnalar her yıl buraya gelmekte ve burada üremektedir. 2005 yılında 8 birey telli turnayı gördüğüm Ekşisu’da 2008 yılında 12 birey olarak gözlemlemiştim. Elbetteki bu benim kısıtlı bir gözlemim ve sadece sazlık kısmın arkasındaki çayırlık alandaki tespitim. Umarım daha fazla sayıdadırlar ve yine umarım bu zamana kadar da sayıları artmıştır.


_KUS9800

Erzincan ile ilgili söylenecek daha çok şey olmasına karşın yazıyı uzatmamak ve tadında bırakmak için burada bitiriyorum. Saygılarımla…

kemaliye

Kemaliye


IslBG

Erzincan semalarında yıldızlar


DSC_9779

Donmuş halde Erzincan Barajı


K11 50X70

Fırat nehrinin bir kolu, Karasu


DSC_7051

Karasu’da bir balıkçı


B3 30X40

Erzincan’da kış


DSC_6369

Erzincan Gece


B11 30X40

Gelengi


DSC_4215

Urartulardan kalma Altın Tepe


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page