top of page

Doğru Pozlama İçin Işık Ölçüm Modları

Günümüzde kullandığımız fotoğraf makineleri yansıyan ışığı ölçen bir sisteme sahiptir. Fotoğrafını çekeceğimiz konu üzerinden yansıyan ışık objektiften girerek aynaya gelir ve aynadan yansıyan ışık penta prizma üzerine geldiğinde burada ışığa duyarlı hücreler elektriksel olarak ışık şiddetini ölçerler. Bu ölçüm neticesinde fotoğraf makinesinin pozometresi daha öce anlattığım çekim modlarına göre uygun diyafram veya enstantane değerini belirler.


Kameranın pozometresi ölçüm yapılan bölgeden gelen ışığa göre diyafram veya enstantane değerlerini belirlediğinden doğru yerden ve doğru modda ölçüm yapmak fotoğrafın doğru pozlanması için çok önemlidir.

Işık Ölçüm Modları

Fotoğraf makinelerinde genel olarak ana hatlarıyla 3 farklı ışık ölçüm modu bulunur. Genel, Merkez ağırlıklı ve Noktasal.


genel ölçüm modu

Genel Ölçüm (Matrix)

Genel ölçüm modunda fotoğraf makinesi objektifin gördüğü tüm alandan ışık bilgisi alır. Bu bilgiyi alırken kadrajı bölgelere ayırarak her bir bölgeden gelen ışık bilgisini ayrı ayrı toplar ve tüm bu bilginin ortalamasını alarak en uygun pozlama değerlerini belirler. Birçok durum için kullanışlıdır. Manzara ve topluluk fotoğrafı gibi ışığın dengeli dağıldığı durumlarda oldukça iyi sonuçlar alınır.


Ali Şenel ekşisu-2

Merkez Ağırlıklı Ölçüm

Merkez ağırlıklı ölçüm modu da tıpkı genel ölçüm gibi fotoğrafın tamamından ışık bilgisi alır ancak merkez kısmını referans alarak pozlama değerlerini merkezdeki ışık değerlerine ağırlık vererek belirler. Bu oran yaklaşık olarak %70 merkez %30 kenarlar şeklindedir. Çok sert olmayan ters ışıktaki konuları çekmek, portre ve hayvanların tek çekimleri için ideal bir ölçüm yöntemidir.


_DSC3099
_KUS0539a
spot ölçüm

Noktasal (Spot) Ölçüm

Pozometre konudan gelen ışığın sadece merkezde yaklaşık olarak 3mm’lik bir kısmını (%3 -5) ölçer ve bu ölçüme göre pozlama değerlerini belirler. Konunun kadrajı doldurduğu durumlarda, makro çekimlerde ve fotoğrafa dramatik etkiler verilmek istendiğinde kullanılması en doğrusudur.


IMG_0563a
_KUS6883a
4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page