top of page

Doğa Fotoğrafçılığı

Fotoğrafa başlama nedenimdir aslında doğa fotoğrafları deyip sonda söylenecek sözü en başta söyleyeyim. Ama “neden doğa fotoğrafları” sorusunun cevabını bir çırpıda söylemek çok zor. Her insanın içinde doğaya karşı bir ilgi olmakla birlikte yansımaları ve etkileri farklı olmaktadır. Kimisi denizi kimisi gölleri daha çok severken, bazıları yüksek dağları, sık ormanları bazıları ise uçsuz bucaksız bozkırları, ovaları ve belki de çölleri daha fazla sevmektedir.


26

Beni doğaya çeken şey ise doğanın renkleri, kokusu, sessizliği, müthiş devinimi, her mevsimde bambaşka bir hal alması, saflığı ve doğallığı ile içerisindeki harikulade dengesi. Doğada olmak, suyun sesi, kuşların ötüşleri ve rüzgârın saçlarınızı okşayarak çıkardığı uğultunun oluşturduğu kendine özgü çok özel ve güzel bir musikinin içerisine dalıp natürel notalarla kendinizden geçmeniz demek. Doğada olmak insanın kendisini dinleme fırsatı bulması, boğucu düşüncelerden uzaklaşarak ruhunu dinginliğe ulaştırması demek. Doğada olmak çam ağaçlarının ve kır çiçeklerinin bayıltıcı kokusunu ciğerlerinizdeki tüm alveollere doldurup beyninizi karıncalaştıran ter temiz oksijen ile yeniden kendinize gelmek demek.


133

Şehirde soğuk ya da sıcak insanı rahatsız ederken doğada böyle bir şey söz konusu bile değildir. Terlemekte üşümekte çok güzeldir doğada. Hayvanların tüm hava şartlarına uyum sağlamaları ve direnmeleri sizi de cesaretlendirir ve birçok şeyi öğrenmenizi sağlar.


73

Peki, neden doğa fotoğrafı? Hala tam bir cevabı yok. Yukarıda yazdıklarıma ulaşmada bir vesile olması, taklidi olmayan doğaya özgü renklerin, yansımaların, durgunluğun ya da hareketin fotoğraf vasıtasıyla bir anda durdurup uzun uzun izlenebilmesi olabilir. Estetik algısının ve görsellerin yapay değil doğal olması olabilir. Vs.vs.


114

Doğanın içiresinde barındırdığı tüm güzelliklerin yanı sıra beni hep daha fazla kendisine çeken içerisindeki zarif ve adeta kâinatın dengesinin sembolü olan kuşlardır. Kuşlar özgürlüğün, gücün, hızın, zarafetin ve huzurun sembolleri olarak sık sık kullanılmaktadır. Şehirlerin merkezlerinden dağların zirvelerine kadar her yerde kuşlara rastlamak mümkündür ve kuşlar en fotojenik canlılardan birisidir. İyi kompoze edilmiş bir fotoğrafta kuş başlı başına bir sanattır.


_KUS8303a

Peki, neden doğa fotoğrafı? Cevabı yukarıdakilerin özeti niteliğinde, doğanın içerisinde bulunup huzur ile dolduktan sonra insanın içerisindeki sanat eseri oluşturma duygusuna da cevap vermesi olsa gerek. Zira doğadan aldığının o seçilmiş çerçevenin içerisindeki görüntüleri eve gelip bilgisayara attıktan sonra günlerce daha keyfini ve huzurunu yaşama imkânının olması. Gerekli düzenlemelerden sonra kişisel estetik algınıza göre tasarlanan görüntüler birer sanat eserine dönüşüyor ve siz o güzellikleri bir kere daha görüyor başkalarına da sizin gözünüzden gösteriyorsunuz. Ne büyük bir mutluluk.


_KUS9516c

Doğayla iç içe bol fotoğraflı günler…

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page