top of page

DJI Osmo Action Kamerası GoPro İle Rekabet İçin Geldi

Dji markası DJI Osmo Action kamerasını dün duyurdu. DJI Osmo Action kamerası GoPro ile rekabet için geldi. Zira Osmo Action doğrudan GoPro Hero 7 Black ile çok benzer kalite ve özellikte. Bazı yenilikler ve artı özellikler ile öne çıkmayı de ihmal etmemiş.

Kompakt boyutlarda, sağlamlığı arttırılmış aksiyon kamerası olan Osmo Pocket içerisinde 1 / 2.3 inç boyutlarında, 12 megapiksel Raw fotoğraf ve 4K HDR video çekebilen bir sensör bulunuyor. Sensörün önünde, 145 derecelik görüş alanına sahip üç elemanlı bir F2.8 diyafram açıklığında mercek var.

Osmo Action’un öne çıkan özelliklerinden en önemlisi de hem önde hem de arkada bulunan çift ekranları. Menüde gezinmek ve çekimler yapmak için kullanılan 2,25 inç arka dokunmatik ekrana ek olarak, DJI da ayrıca 1.4 inç boyutunda öne bakan bir ekran bulunuyor. Böylece selfi çekerken veya video çekimde kadrajı kontrol etmek mümkün oluyor.

Osmo Action bunun yanında Rocksteady ismini verdiği çok daha etkili bir titreşim önleme sistemi sunuyor. GoPro’nun titreşim önlemine sistemine göre çok daha etkili olan bu sistem, DJI elektronik görüntü sabitleme (EIS) ismini alıyor. RockSteady’yi kullanırken DJI markası aşırı sarsıntılarda %18-22 oranında kırpma faktörü tahmin ettiklerine dikkat çekiyor. DJI ayrıca geniş açılı lensin abartılı perspektifini en aza indirgemek için bir çözüm ile geliyor. Bu sayede daha düz çekimler yapmak mümkün oluyor.

Bir aksiyon kamerası olduğu için DJI Osmo Action, su ve toz geçirmez bir yapıda olamakla birlikte 1,5 m’ye kadar darbeye dayanıklı ve 11 m’ye kadar su altında koruyucu bir kap olmadan kullanılabiliyor. Daha fazla koruma veya su altı kabiliyeti gerektiği durumlarda DJI ayrıca harici bir muhafaza sununyor.

Cihazın üzerinde üç adet düğme bulunuyor: bir güç düğmesi, bir kayıt düğmesi ve özel bir düğme. Bu özel düğme DJI Hızlı Anahtar (QS) düğmesi. QS düğmesi, çekim modları arasında geçiş yapmayı, hangi ekranın aktif olacağını belirlemeyi ve eldiven kullanırken ayarları değiştirmeyi kolaylaştırıyor.DJI Osmo Action sesli olarak kontrol edilebilmesi ile de öne çıkıyor. Basit hazır komutlar ile kamerayı açıp kapatmak, kaydı başlatıp bitirmek ve ekranlar arasında geçiş yapabilmek mümkün. Özellikle eldivenli iken veya kameraya uzanmanın zahmetli olduğu durumlarda harika bir özellik…

Bğımsız olarak test yapan kişilerin çektiği videolar bu kamara ile ilgili oldukça olumlu düşünceler edinmemi sağladı. Sesli komutlar sorunsuz çalışıyor ve özellikle Rocksteady görüntü sabitleme inanılmaz derecede iyi çalışıyordu.

Fotoğraf tarafında Osmo Action, 16: 9 veya 4: 3 oranlarında 12MP Raw (DNG) veya JPEG görüntüler çekebiliyor. 100-3200 ISO duyarlılık aralığına ve 120 saniye ile 1/8000 arasında enstantane hızlarına sahip olan Osmo Action, seri çekim modunda üç, beş veya yedi fps hızında çekim yapabiliyor. Otomatik zamanlama modu ile üç veya on saniye aralıklarla çekimler yapılabiliyor.

Videoya tarafında ise, Osmo Action 100Mbps’de 4K / 60p video ve 30 fps’ye kadar 4K HDR video çekebiliyor. Ağır çekim video için, çözünürlük 1080p’ye düşüyor ve Osmo Action 240 fps’ye (8x) kadar ağır çekim yapabiliyor.

Osmo Action dahili Bluetooth ve Wi-Fi özelliğini destekliyor. Bu sayede DJI’ın Mimo Mobil uygulaması üzerinden Android ve iOS cihazlarıyla eşleştirilebiliyor ve mobil cihazınız üzerinden çekim yapabiliyor, ayarları değiştirebiliyor ve anında içerik aktarabiliyorsunuz.

Kutu içeriği

DJI Osmo Action kamerada 256GB’a kadar microSD / SDXC / SDHC kartlar kullanılabiliyor. Yerleşik USB-C portu üzerinden 88 dakikada tam olarak şarj edilebilecek bir batarya ile gelen DJI Osmo Action, RockSteady etkinken 4K / 30p kayıtta 91 dakika, 1080 / 30p kayıtta116 dakika boyunca çekim yapabilecek.

DJI Osmo Action şu anda ABD de 349 $ karşılığında ön sipariş ile satışa çıktı. DJI Osmo Action’un Türkiye fiyatı da belli oldu. Ülkemizde ise 2.799TL ile ön sipariş verilebiliyor.


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page