top of page

Canon EOS 5Ds ve 5Ds R İnceleme

Son dönemde giderek artan megapiksel savaşları yeni bir boyut kazandı. Canon yeni duyurduğu EOS 5Ds ve 5Ds R modelleri ile megapiksel noktasında Nikon’dan liderliği geri almış oldu. Uzu süredir özellikle D800 serisi ile (D800, D800E ve D810) moda ve reklam fotoğrafçılarının tercihi Nikon markasına doğru kaymıştı. Bunun üzerine daha fazla beklemek istemeyen Canon 50.6 mp çözünürlükleriyle 5Ds ve 5Ds R modellerini piyasaya sürdü. Nikon’un 36mp gibi düne kadar çok yüksek kabul edilen çözünürlüğüne karşın Canon ciddi bir hamle yaparak farkı epey arttırmış oldu. Peki bu kadar fazla çözünürlük pratikte avantaj mı? yoksa dezavantaj mı? Cevabını bu inceleme yazımızda bulmaya calışacağız.

EOS 5Ds R modelinin 5Ds modelinden tek farkı sensörün önünde bulunan ve bir takım kusurları önlemeye yarayan geçirgen (Low-Pass) filtrenin olmaması. Bu filtreyi kaldırarak Canon daha keskin bir model elde etmeye çalışmış. Aşağıdaki örnek fotoğraflara bakılırsa bu konuda başarıya ulaşmış görünüyor. Bunun dışında iki gövde arasında bir fark olmadığı için yazının devamında sadece 5Ds ifadesini kullanacağım.


Low_pass_02

[wc_row][wc_column size=”one-half” position=”first”]

Teknik Özellikler

 1. Hava Sızdırmazlık: Toz ve suya dayanıklı

 2. Çözünürlük: 50.6 MP

 3. Sensör Boyutu: 36x24mm, Tam Kare CMOS

 4. Sensör Kırpma: 1.3x ve 1.6x kırpma modları

 5. RAW Format: 14-bit RAW, Orta (mRAW) ve Küçük (sRAW)

 6. Video Kayıt: 1080 × 1920 @ 24p, 25p ve 30p

 7. İşlemci: Çift DIGIC 6

 8. ISO Aralığı: 100-6400

 9. Otofokus Sistemi: 41 nokta çapraz tip ile 61 noktalı AF

 10. Ölçüm Sensörü: 150,000 piksel RGB + IR sensörü

 11. Çekim Hızı: 5 fps

 12. LCD: 3.2 ” 1.040.000 nokta çözünürlük

 13. Dahili Flaş: Yok

 14. Flaş Senkronizasyon Hızı: 1/200

 15. Depolama: İki kart yuvasında CF ve SD

 16. Arayüz: USB 3.0

 17. GPS: Yok

 18. WiFi: Yok

 19. Ağırlık: 930g

 20. Boyutlar: 152 x 116 x 76mm

 21. ABD Fiyatı: $ 3,699 (5DS), 3899 $ (5DS R)

[/wc_column][wc_column size=”one-half” position=”last”]

[/wc_column][/wc_row]

Yeni gövdelerde ilk göze çarpan özellik 1.3x ve 1.6x krop çekim özelliklerinin bulunması. Bu özellik uzun süredir Nikon gövdelerde kullanılıyordu. Özellikle D800 serisi ve D7100 de kullanıcılar tarafından sevilerek kullanılan bir özellikti. Artık Canon severler de bu pratik özelliğe sahip olmuş oldular. 1.3x krop durumunda 30.5MP çözünürlük ile çekim yapmak mümkünken 1.6x krop modunda 19.6MP çözünürlükte çekim yapmak mümkün. 7D Mark 2 nin 20MP olduğu düşünülürse elinizde iki adet gövde bulundurmuş oluyorsunuz. Tabiki bu ikinci gövde asla bir 7D Mark 2 değil 🙂 Kroplu ama daha yavaş bir gövde… Gövde 50.6 mp olduğu için saniyedeki çekim hızı 5fps ile sınırlı. Canon bunu krop modlarında arttırmayı tercih etmemiş. Nikon D810 da 36mp de hız 5fps iken Dx modda, yani 1.5x krop modunda hız 7 fps’ye çıkıyor. Canon böyle bir jest yapmamış kullanıcılarına…


Canon-EOS-5DS-Back-650x520

Canon 7D Mark 2 modeli ile beraber pek çok yeni özelliği de tanıutmıştı. Bu özellikleri 7D Mark 2 yazımda ayrıntılı olarak anlatmıştım. 5Ds modelinde bu özelliklerin bir çoğu aynen korunurken bazı özelliklerde kısıtlamaya gidilmiş. Şimdi bu özelliklere kısaca bakalım.

50.6MP Full Frame Sensör

Bu kadar büyük çözünürlük bol bol kırpılabilecek veri demek. Detay arayanların seveceği bu yeni sensör özellikle moda ve reklam fotoğrafçılarının tercihi olacaktır. Ancak yine de Canon ilk defa bu sensör ile sunduğu 1.6x ve 1.3x krop seçenekleri sayesinde bir çok fotoğrafçılık alanı için kullanışlı bir sensör var karşımızda. Sensörün tek dezavantajı 50.6mp RAW dosyayı hızlı kaydedecek hafıza kartları ve dosyayı işleyecek bilgisayarların güncellenme ihtiyacının ortaya çıkması.

Ayna Kontrol Sistemi

Özel olarak geliştirilen ayna mekanizması sayesinde titreşimler minimum seviyesine indirilerek daha net görüntüler elde edilmeye çalışılmış. Bu titreşim kontrol mekanizması özel bir motorun desteği ile çalışıyor.Yeni hassas miller sayesinde aynanın açılıp kapanma titreşimleri ortadan kaldırılmaya çalışıyor.

USB 3.0 Bağlantı

Dosya boyutlarının büyük olmasının neticesinde ortaya çıkan hızlı veri transferi de 5Ds modelinde düşünülmüş ve USB 3.0 bağlantısı sayesinde bu sorunun önüne geçilmiş. Ayrıca bu bağlantı ile uzaktan kamera kontrolü de yapmak mümkün.

Çift DIGIC 6 İşlemci

5Ds serisinde de yine iki adet DIGIT 6 işlemci bulunuyor. Bu işlemcilerin birisi görüntü ile uğraşırken diğeri AF sistemine gücünü aktarıyor. Görüntü üzerinde fotoğrafların doğru üretilmesi adına, distorsiyon sapmaları, ışık saçılımları, lens hataları ve renk hatalarını ortadan kaldırmaya çalışan işlemci 50.6 MP çözünürlüğün altından kalkmaya çalışıyor. Sonuçlara bakılırsa bunu da gayet iyi başarıyor.

61 Nokta AF sistemi 

61_point

İşte Canon 5Ds de geride kalan bir özellik. 7D mark 2 de tamamı çapraz tip 65 netleme noktası varken 5Ds de 41 tanesi çapraz tip olan 61 netleme noktası var. Yanlız bu 41 hassas noktanın ayrıntılı durumu ise şöyle; 5 tanesi f/2,8’de, 41 tanesi f/4’de çapraz tip AF noktası ve f/8’de 1 çapraz tip AF noktası şeklinde. Yani lensinizi f/8 e aldığınız anda merkezdeki tek nokta takip yapabiliyor. Canon muhtemelen işlemcilerin performans olarak çok zorlanmaması için ve bu gövdeyi daha çok aksiyon içerikli konulardan daha ziyade sabit konuları belgeleyen fotoğrafçıların kullanacağını düşünülerek AF sistemini 5D mark 3’deki gibi korumayı tercih etmiş. Diğer bir eleştiri noktası da bu 61 noktanın merkezde dar bir alanda toplanması ve kenarlara ulaşamamış olması.

IR algılamalı 150.000 piksel ölçüm sensörü

Pozlama ölçümünün tutarlı ve doğru olması için EOS 5Ds, sahneyi 252 alana ayıran bir 150.000 piksellik sensör kullanıyor. Her alan analiz ediliyor ve doğru pozlama ayarları ya otomatik olarak ya da fotoğrafçıya önerilen şekilde ayarlanıyor. Zorlu aydınlatma koşullarında daha yüksek doğruluk için spektrumun gözle görülen bölümündeki ışığa ek olarak kızılötesi ışık da ölçülüyor. Bu da yeni geliştirilen ve 7D Mark 2 ile tanıdığımız bir teknoloji…

Gelişmiş iTR odaklama

EOS 5DS, iTR AF odaklama sistemi sayesinde, karede hareket eden nesneleri tanımak ve takip etmek için renk ve yüz bilgilerini kullanıyor. AF hızı, odak takibini çekim ortamına ve nesneye göre ayarlayan basit bir araç kullanılarak özelleştirilebildiği için, örneğin bir anlığına nesnenin önünden geçen diğer nesneler odaklamayı etkilememesi sağlanabiliyor. Bu sistem sayesinde AF nin hangi hızla çalışacağını belirleyebiliyorsunuz.

Çoklu pozlama

Nikon gövdelerde çok eskiden beri standart olan ama ne hikmetse filmli makinelerden sonra Canon’da hiç göremediğimiz ve ilk defa 7D Mark II ile gördüğümüz üst üste fotoğraf çekim özelliği  5Ds serisi gövdelere entegre edilmiş bulunuyor. Bu sayede daha doğal görünen soyut çalımalar yapılabilir.


Sağlam Gövde 

Canon 5Ds hava sızdırmayan gövdesi ile suya ve toza karşı dayanıklı. Magnezyumdan yapılan gövde oldukça sağlam. Ayrıca birisi CF diğeri SD kart olmak üzere çift hafıza kartı desteği ile depolama imkanı sunuyor.

Time-Lapse ve Bulb

Nikon gövdelerde görmeye alışık olduğumuz ancak Canon’da uzaktan kumanda ile yapılabilen time lapse çekimleri artık kamera üzerinden ayarlamalar ile yapılabilecek. Zaman aralığınızı belirleyerek 1 ila 99 kare arasında veya sırsız sayıda çekim yapabilirsiniz. Yine kamera üzerinden deklanşöre basılı tutmanıza gerek olmadan Bulb modunda çekim yapılabiliyor. Titreşimi önleme adına çok güzel bir özellik. Bu özellik Nikon’da hala yok.

FULL HD Video

Video konusunda 5Ds serisi farklı bir şey vadetmiyor. Hatta 4K beklentilerini karşılayamamış olmasının ötesinde 1920x180p çözünürlükte 24, 25 ve 30fps çekim yapmasına karşın özellikle ağır çekim videolar oluştururken çok işe yarayan 50fps ve 60fps video kaydı maalesef yok. Dinamik alanı makul olan tam kare sensörün 24p de özellikle etkin alan derinliği ile sinema formatında video kaydı yapabileceğini söylemek mümkün.


Canon-EOS-5DS-Top-650x412

Canon-EOS-5Ds-Front-with-24-70mm-Lens

Sonuç ve Değerlendirme

Sonuç olarak Canon, ürün serisinde eksik kalan yüksek çözünürlüklü, özellikle düğün, moda ve reklam fotoğrafçılarını hedef alan güçlü iki kamerayı fotoğrafçılara kazandırmış oldu. 50.6 MP çözünürlük detay ve dinamik aralık noktasında fotoğrafçılara bolca veri sunuyor. Uzun uzun işlenebilecek fotoğraflar çekmek isteyenler için birebir. Örnek görseller detay noktasında bu yeni gövdelerin çok şey vadettiğini gösteriyor. Ancak 50.6 MP çözünürlük beraberinde fotoğrafçılara ek külfetler çıkartıyor. Daha yüksek kapasiteli ve daha hızlı hafıza kartları, güçlü işlemcili PC ve fotoğrafları yedeklemek için yeni ve yüksek kapasiteli harici HDD’ler ilk akla gelenler. Lenslerin bir çoğunun bu kadar yüksek çözünürlüğe cevap verip veremeyeceği de ayrı bir bilinmezlik şu an için.

Bu gövdeler daha çok yukarıda yazdığım alanlar için tercih edilecek olsa da 1Dx gibi üst seviye gövdelerin yanında ikinci bir gövde olarak doğa fotoğrafçılarının da seveceği bir ürün bence. Özellikle bolca detay ve renk barındıran orta format kamera ile çekilmiş fotoğraflar tadında manzara çekmek isteyenler için bire bir. Yaban hayat ve spor fotoğrafçılarının bu gövdeye mesafeli yaklaşması iyi olur kanaatindeyim.  Zira 5fps çekim hızı ve 6400 iso gibi yetersiz kalan iso performansı nedeniyle hızlı konularda bu gövde fotoğrafçıyı yarı yolda bırakabilir. Ancak bu 5Ds ile asla bu tür çekimler yapılmaz demek değil. Usta kullanıcıların elinde ve özellikle krop modları da düşünülürse başarılı sonuçlara imza atabilir. Ancak bu konular için tek gövde olmadığının altını çizmeliyim.

Fiyat olarak henüz ülkemizdeki satış fiyatı belli olmasa da ABD fiyatının 5DS için 3,699 $ ve 5DS R için 3899 $ olduğu düşünülürse ülkemizde epey yüksek fiyattan satışının olacağını söylemek zor olmasa gerek. Bir karşılaştırma olarak 5D Mark 3’ün fiyatı 3.099$. Bu durumda aradaki 600$ fiyat farkına karşılık kayda değer bir özellik satın almış oluyor musunuz sorusunun cevabını vermek biraz zor. Fotoğrafta detayın çok önemli olduğu ve büyük boyutta baskı ve çıktılara ihtiyacı olan fotoğrafçılar için bu fiyat farkı hiç sorun değil. Ama diğer kullanıcılar 600$’a sadece fazladan 28 MP çözünürlük satın almış olma duygusu yaşayabilirler…

Aşağıya örnek görselleri ve tanıtım videolarını ekledim. Fotoğrafların altındaki linklerden tam boyut görsellere ulaşabilirsiniz.


01kck

Büyük hali için tıklayınız. (20.1 MB)


03kck

Büyük hali için tıklayınız. (17.4 MB)


Ds-1kck

Büyük hali için tıklayınız. (16.3 MB)


Büyük hali için tıklayınız. (13.5 MB)

Daha fazla görsel incelemek isterseniz; 5Ds için buraya, 5Ds R için buraya tıklayınız…
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page