top of page

Canon EOS 5D Mark IV İlk İzlenim

Canon, en çok satılan ve beğenilen 5D serisinin yeni üyesi Canon EOS 5D Mark IV modelini duyurdu. Epeydir beklenen yeni model full frame sensörü ile 30.4 mp çözünürlükte ve 4K video kaydı yapabiliyor. Ayrıca kablosuz pek çok çözümü de dahili olarak gövde içerisinde kullanıcılarına sunuyor.

• Çift Piksel AF ile yeni 30.4MP CMOS Full-frame sensör • Motion JPEG formatında 4K çözünürlükte 30 / 24p video • 41 çapraz tip 61 noktalı AF sistemi • Video kaydında sürekli Servo AF için -4EV de Çift Piksel AF • ISO 100-32000 (102400 genişletilebilir) • 7 fps sürekli çekim • Çift Piksel RAW • 150.000 piksel RGB + IR ölçüm sensörü • 1.62M nokta 3.2 “tam zamanlı dokunmatik ekran • Wi-Fi / NFC + GPS • Dahili zamanlayıcı, zaman atlamalı çekim • Geliştirilmiş hava sızdırmaz ve magnezyum gövde


EOS-5D-MarkIV-body-back-d
EOS-5D-MarkIV-body-top-d

Özelliklerine daha ayrıntılı olarak bakmak gerekirse;

Sağlam gövde ve çift kart desteği

Canon EOS 5D Mark IV sağlam magnezyum gövdeye sahip olmanın yanı sıra sızdırmazlık noktasında da başarılı görünüyor. Çift hafıza kartına kayıt imkanı sunuyor. Girişlerden birisi Compact Flash kart diğeri ise SD/SDHC/SDXC kart girişi şeklinde farklı iki hafıza kartı tipini destekliyor.

Canon EOS 5D Mark IV 890gr ağırlığında ve 150.7 x 116.4 x 75.9mm ölçülerinde.

Full frame 30.4 megapiksel sensör

EOS 5D Mark IV fotoğraf makinesi 30.4 mp çözünürlük ile full-frame, yüksek hızlı CMOS sensör bulunuyor. Yaklaşık olarak 35mm film karesi ile aynı boyutta 36.0mm x 24.0mm boyutlarındaki sensörü ile daha doğal renkler ve daha geniş dinamik aralık vadediyor.ISO 100–32000 (genişletilebilir 50–102400)

EOS 5D Mark IV, standart olarak ISO 100–32.000 hassasiyet aralığını destekliyor. (ISO 102.400’e yükseltilebilir) Ayrıca yeni geliştirilen görüntü işleme algoritması ile daha önceki modellerden daha başarılı iso performansı sunacağını söylüyor Canon.61 noktalı yeni AF II sistemi

Canon EOS 5D Mark IV modeline yeni geliştirdiği ve Yüksek Yoğunluklu Retiküler AF II Sistem (High Density Reticular AF II system) adını verdiği 61 noktalı AF sistemini yerleştirmiş. 41 çapraz tip netleme noktası ile daha başarılı AF imkanı sınarken -3ev değerlerinde netleme yapabiliyor. Ayrıca f/8 değerinde merkezden otomatik netleme fonksiyonu telekonvertör kullanımlarında dahi aktif oluyor. 150.000 piksel renkli RGB + IR sensörü ile pozlama ölçümünü daha başarılı yapabiliyor ve yüz tanıma sistemi sayesinde konuyu takip edebiliyor.
DIGIC 6+ işlemci ve 7 fps sürekli çekim hızı

Digic 6+ işlemci ile hem 4K videoları işlemek hem de yüksek iso değerlerinde daha temiz fotoğraf çıktısı elde etmek mümkün görünüyor. Ayrıca bu işlemci lenslerden kaynaklı hataları da yazılımsal olarak düzeltmeye olanak sağlıyor. EOS 5D Mark IV saniyede 7 kare hızda sürekli fotoğraf kaydı yapabiliyor.Yüksek dinamik aralıkta görüntüleme

Parlak ve gölgeli alanlardaki ayrıntıyı daha fazla görüntüleyebilme anlamına gelen dinamik aralık, Canon 5D Mark IV gövdede bulunan 30.4 mp full-frame sensör ve digic 6+ işlemci ile geniş bir değer sunacağını düşünüyorum. Zira Canon da bu iddiada.4K Motion JPEG video

EOS 5D Mark IV, Dijital Sinema (DCI) standardı olan 4K (Motion JPEG) 4096 x 2160 piksel çözünürlükte 30 veya 24 fps hızında video kaydı yapabiliyor. Aynı zamanda sol ve sağ tarafta hafif kırpma ile 3840 x 2160 piksel 4K yayın standardını da destekliyor. Daha da geliştirilen Live View operasyonu  ve Çift Piksel CMOS AF özelliği sayesinde EOS 5D Mark IV modelinde dokunmatik LCD üzerinde istenilen noktaya dokunarak AF yapma ve video kaydını netleme imkanı sunuyor. Full HD çekimde ise Mark IV 60, 30 ve 24fps hızlarını desteklerken HD çekimde 120fps hız sunabiliyor. Ağır çekim HD videolar için oldukça ideal.
3.2″ dokunmatik LCD ekran

EOS 5D Mark IV’ün arka kısmında dokunmatik, 1.620.000 nokta çözünürlük sunan, düşük yansımalı 3.2-inç Clear View LCD II ekran bulunuyor. LCD’nin dokunmatik panel yüzeyi, Live View çekim ve film çekimi sırasında AF yapma, çerçeveyi belirleme, menü ve ayar değişiklikleri ile görüntüyü büyütme gibi işlemleri hızlı olarak yapmaya imkan sağlıyor. Yine çekilen fotoğrafları da dokunmatik ekran ile izlemek ve etiketleyip netliklerini kontrol etmek mümkün. Fotoğraf çekimi sırasında LCD ekranı deklanşör gibi kullanmakta mümkün.
Kamera içi düzenleme işlevleri

EOS 5D Mark IV kamera nihai görüntünün kalitesini etkileyebilecek mercek sapmaları, odak kayması ve diğer görüntü bozulmaları ile mücadele etmek için geliştirilmiş özelikler sunuyor. EOS 5D Mark IV, Çift Piksel CMOS AF sistemi ile Çift Piksel Raw (DPRAW) dosyaların çekilmesini sağlıyor. DPRAW olarak çekilen görüntüler Canon’un Digital Photo Professional görüntü işleme yazılımı ile, daha hoş ve yumuşak Bokeh, odak düzeltme ve keskinlik ayarlamaları yapmaya olanak sunuyor. EOS 5D Mark IV periferik parlaklık ve renk sapmalarını giderme, distorsiyon düzeltme ve kırınım düzeltme gibi işlemleri gövde içerisinde anında yapabiliyor.
Dahili kablosuz çözümler

EOS 5D Mark IV fotoğraf makinesinde dahili olarak bulunun Wi-Fi, NFC ve GPS ile daha mobil ve daha özgür olmak mümkün. Dahili wi-fi ile İos veya Android cihazlardan Mark IV’e ulaşmak, diyafram, enstantane ve hatta canlı izleme modunda AF ve deklanşöre basma işlemlerini yapmak mümkün. Aynı kablosuz sistemle evdeki bilgisayar veya televizyona görüntüleri aktarmak veya izlemeye sunmak mümkün.

Dahili NFC ile EOS 5D Mark IV fotoğraf makinesindeki fotoğraf ve videolar akıllı cihazlara hızlı transfer edilebiliyor. Dahili GPS ile de hangi fotoğrafı nerede çektiğinizi etiketleyebiliyor ve nerede olduğunuzu işaretleyebiliyorsunuz.


Sonuç ve Değerlendirme

Canon EOS 5D Mark IV, 30.4 mp gibi günümüze uygun yüksek çözünürlük sunması, gelişmiş AF sistemi, dokunmatik olarak AF yapabilen dual piksel sistemi, yenilikçi iç yazılımları, 7 fps çekim hızı, kablosuz çözümleri ve başarılı olacağını düşündüğüm iso performansı ile tam bir kullanıcı dostu ürün olmuş. Hemen hemen tüm fotoğrafçılık alanlarında kullanılabilir olduğunu düşündüğüm Mark IV, en çok manzara, portre, düğün ve ürün fotoğrafçılığında tercih edilebilir.

Film işi ile uğraşanları da tatmin edeceğini düşünüyorum. 4K video formatı her ne kadar motion JPEG formatında olsa da. Video kaydı sırasında LCD ekran üzerinde bazı ayarlara müdahale edebiliyor olmak ve netleme yapabilmek güzel.

Olumsuz eleştiri olarak söylenecek çok bir şey olmasa da; 4K da 1Dx Mark II gibi 60fps hız beklenebilirdi ama satış politikası olarak 30 fps de sınırlandırılmış. Ayrıca 30.4 mp gibi bolca çözünürlük varken Nikon’un yaptığı gibi sensörde kırpma yapma imkanı sunulabilirdi. Böylece özellikle tele lens kullanımında avantaj elde edilmiş olurdu.

Canon EOS 5D Mark IV yurt dışı fiyatı: 3499$ olarak belirtilmiş. Çıkış tarihi olarak da 8 Eylül 2016 ön görülüyor…

Örnek Görseller

Canon-EOS-5D-Mark-IV-sample-images4

1/125s , F5.6 , ISO 6400 , EF 70-200mm f/2.8L IS II USM


Canon-EOS-5D-Mark-IV-sample-images8

1/800s , F4 , ISO 200 , EF 600mm f/4L IS II USM


Canon-EOS-5D-Mark-IV-sample-images6

1/125s , F11 , ISO 100, EF 11-24mm f/4L USM


Örnek Videolar2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page