top of page

Canon 7D Mark II Sensör Performansı

Bir önceki yazımda son çıkan bir çok modelin sensör kalitesi olarak test sonuçlarını kıyaslamıştım. O dönemde Canon 7D Mark II modelinin sonuçları yayınlanmamıştı. Ama şimdi sonuçlar elimizde 🙂

Mark 2 her ne kadar uzun süre beklenmiş ve kağıt üzerindeki özellikleri ile heyecan oluşturmuş olsada sensör kalitesi yönüyle pek bekleneni verememiş gibi. Özellikle 7D modelinin iso başarısının zayıf olması nedeniyle çok eleştiri aldığını düşürsek Mark 2’yi bekleyenlerin daha iyi iso performansı istemelerinin haklı bir istek olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi daha iyi bir iso performansı ortaya koysa da 7D’den sadece bir stop daha iyi. Bu sonuç yine benim Canon’un son dönemlerde sensör gelişimine gereken önemi vermediği görüşümü destekliyor. ISO başarısının ötesinde sensörün genel skoru da çok artmış görünmüyor maalesef.


image

Ancak burada daha önce de vurguladığım bir gerçeği tekrar vurgulamak istiyorum. Bu yazıda ele alınan sadece sensör kalitesidir. Fotoğraf makinelerinde her ne kadar sensör çok önemli olsa da herşey demek değildir. Zira 7D ile yüzlerce fotoğrafçı çok değerli ürünler ortaya koyuyor yıllardır. Mark 2 de üzerine bir de çok gelişmiş bir AF sistemi sunuldu ve hız olarak 10fps gibi bir değere ulaşıldı. Bunlar ciddi gelişmeler ve tercih sebebi de olabilir. Ama ele geçen görsel kalitesinde hayal kırıklığına uğramamak için bu test sonuçlarını dikkate almakta fayda var.


image

Yukarıdaki görselde 1D Mark IV dikkatinizi çekmiştir. Bunu eklememin sebebi ikinci el fiyatının 7D Mark II ile hemen hemen aynı olması nedeniyle tercih edilebilir olması. Pro bir gövde ile çekim yapmak bir fotoğrafçıya çekim anında özel avantajlar sunar. Zira Mark IV de yaşına rağmen hala çok genç ve başarılı.


image

Üstteki görselde gördüğünüz gibi Nikon cephesinde sensör üzerine yapılan Sony ortaklığındaki yatırımlar meyve vermeye devam ediyor. Ciddi bir toplam skor farkı, dinamik alan aralığı ve iso avantajı var. Dikkate almak lazım.  Son günlerde gelen duyumlara bakılırsa D7100 modelinin yenilenmiş versiyonu olan D7200 veya farklı bir isimle D300s’in yerine çıkacağı söylenen D9300 modelinde, sızan bilgilere göre 39’u çapraz tip olmak üzere 72 nokta AF sistemi olacak gibi.  Yani Canon bir an önce sensörlerini güncellemeli.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page