top of page

Canon 1D X Mark II İnceleme

Canon 1D X Mark II inceleme

Nikon D5’in duyurulmasının ardından rakibi Canon’dan beklenen cevap geldi. Canon 1D X Mark II modelini duyurdu. 1D X hali hazırda oldukça iyi bir gövde olması nedeniyle olsa gerek Canon kendisini fazla zorlamadan sadece bazı iyileştirmeler ve 4K video ile Nikon D5’e sahneyi tamamen bırakmak istememiş gibi görünüyor. Ama detaylarda çok şık ve kullanışlı özellikler ile Canon yine bir canavar üretmeyi başarmış. Canon 1D X Mark II inceleme yazım ile isterseniz bu yeni gövdenin özelliklerine derinlemesine bakalım.

20.2 megapixel CMOS sensor

Canon 1D X Mark II tamamen yeni geliştirilmiş 20.2 milyon efektif piksel sayısı ile günümüz için ideal bir çözünürlük sunuyor. Yüksek çözünürlük iyi fotoğraf demek olmadığı için Canon en iyi değerleri alabileceği ve makul sınırlar içerisinde kalan 20 mp gibi bir değer ile görüntü kalitesi ve iso başarımı konularına odaklanmış gibi görünüyor. Canon 1D X Mark II de sadece görüntü kalitesi değil hız konusunda da önemli adımlar atılmış ve saniyede 14 fps gibi ciddi bir hıza çıkılmış. Canlı izleme modunda ise bu hız saniyede 16 fps ye kadar çıkıyor.

Yeni f/8 netleme yapabilen 61 netleme noktası

41’i çapraz tipte olan 61 netleme noktası ile  Canon 1D X Mark II, f/8 diyafram değerinde tüm noktalarda netleme yapabiliyor. AF takibi de yapabiliyor.  Yani daha hassas ve konu takibinde daha başarılı. Ayrıca f/8 değerinde merkezde konumlandırılan 21 çapraz tip netleme noktası ile konu takibi de mümkün. -3EV değerlerine kadar az ışıklı ortamlarda netleme yapabilen AF sistemi 360,000 piksel RGB + IR ölçüm sensörü ve ikinci işlemci ile eskisine göre daha hızlı ve hassas netleme yapabiliyor. Dual Piksel AF ve akıllı konu takibi sistemleri gibi destekleyici AF sistemleri ile özellikle video çekimlerinde 1D X Mark II etkileyici sonuçlara imza atacak gibi duruyor.


1dxmkii_feature_04b

İki adet DIGIC 6+ işlemci

Canon uzun süredir gövdelerinde iki işlemciye birden yer veriyor. Bu işlemcilerden birisi fotoğraf ve video kalitesi için çalışırken diğeri de hız ve doğru AF için çaba gösteriyor. Bu sayede herkes kendi işini yapıp ortaya en iyi sonucu çıkartmaya çalışıyor. DIGIC 6+ işlemci ile Canon 1D X Mark II de; 100-51200 ISO aralığında etkili performans sunarken iso 409.600 (H3) ve iso 50 (L) değerlerine de zorlanabiliyor.  Ayrıca bu yeni işlemci 4K video ile saniyede 60p/30p video kaydı yapabilmek de mümkün. İkinci işlemci ise 61 netleme noktasından AF yapmak için çalışmanın yanında canlı izleme (Live View) modunda fotoğraf veya video kaydı yaparken dual piksel AF sistemi sayesinde yumuşak ve devamlı netleme yapabiliyor. 


1dxmkii_feature_01b

Sağlam magnezyum alaşım gövde

Canon 1D X Mark II, sağlam ve toza – neme karşı korumalı magnezyum destekli bir gövdeye sahip. Pro bir gövdeden de başka bir şey beklenmezdi. Bu yeni gövdede deklanşör ömrü ise 400.000 adet olarak test edilmiş.

3.2″ dokunmatik LCD ekran

Canon 1D X Mark II de 3.2-inç ve 1.6m çözünürlükte Clear View LCD II dokunmatik ekran ile fotoğraf ve video çekimi yapmayı kolaylaştırıyor. Dokunmatik olması sayesinde hem fotoğrafları yakınlaştırmak hem de izlemek daha keyifli. Dokunmatik özelliği sadece eğlence için değil elbetteki, netlemek istediğinin noktaya LCD ekranda dokunduğunuz anda AF sistemi istediğini yeri anında netliyor.

Kablosuz Çözümler

Canon 1Dx Mark II de dahili GPS bulunuyor. Bu sayede fotoğraflarınızın konumlarını da saklayabiliyorsunuz. Dahili Wi-Fi veya NCF özelliğine yer verilmeyen Canon 1D X Mark II de Wi-Fi için harici WFT-E8A aparat almanız gerekiyor. Bu sayede yüksek hızda veri transferi gerçekleştirilebiliyor. Yine bu aparat sayesinde akıllı cihazlar ile kamerayı uzaktan kontrol etmek ve fotoğraf – video çekmek te mümkün.

4K Video Kaydı

Evet artık DSLR gövdelerde video kaydı 4K değerlerine nihayet çıktı.Canon 1D X Mark II ile saniyede 60p, 30p ve 24p hızlarda 4K  video çekmek mümkün. Ancak bu video formatı Motion JPEG formatı ile sınırlı. Ayrıca yine 1080p değerinde 120p (motion jpeg) 60p,30,25, ve 24p değerlerinde MPEG4 AVC / H.264 video kaydı yapılabiliyor. Video kaydı sırasında ekstra olarak da iso değerleri değiştirilebiliyor.


EOS1DX-MarkII-top-d

DEĞERLENDİRME

Canon yazının en başında da söylediğim gibi çok başarılı olan eski 1D X gövdede bir takım iyileştirmeler ve rakibi Nikon D5’in gerisinde kalmayacak 4K video ve hızlı AF gibi eklemeler ile güncel kalıp kendini zorlamamayı tercih etmiş görünüyor. 7D Mark II de tamam çapraz tip olan 65 netleme noktası bulunurken bu yeni gövdede 41 tanesi çapraz olan 61 netleme noktası biraz şaşkınlık oluşturdu bende. Ancak bunun sebebi belki de 7D MArk II de yaşanan ve ancak güncellemeler ile çözülmeye çalışılan AF hataları olabilir. Daha doğru çalışan ve test edilmiş bir AF sistemiyle rekabet etmek daha mantıklı görülmüş olsa gerek.

20.2 mp çözünürlük ki toplamda 21.5 mp, profesyonellerin ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Canon 1Dx Mark II nin en güçlü olduğu nokta 16 fps çekim hızına alaşabilmesi. Bu sayede bir çok konuda hiç bir eksiklik yaşatmayacaktır. f/8 ve -3EV değerlerinde AF yapabiliyor alması sayesinde az ışıklı ortamlarda çalışan fotoğrafçılar için ekstra bir avantaj sunmayı da başarıyor.

Daha önceden 1Dx gövde almış olanlar için açıkçası bu yeni gövde 4K video dışında bir artı sunmuyor bence. Bu nedenle ekipman değişikliğine hiç gerek yok. 4K video da motion JPEG formatında kayıt yaptığı için ne kadar tercih edilir, bu da ayrı bir soru işareti. Canon 1D X Mark II yi Nisan 2016 dan sonra 5.999$ fiyat etiketiyle yurt dışından temin etmek mümkün. Ülkemizde ise vergiler ve harçlar neticesinde kabarık bir fiyat ile Mayıs ayından sonra bulmak mümkün olur diye düşünüyorum.

Başka bir yazıda görüşmek üzere Canon 1D X Mark II ile çekilen örnek fotoğraflar, videolar ve tanıtım videoları ile sizleri baş başa bırakıyorum… Esen kalın…

Örnek Fotoğraflar (Canon web sitesinden alınmıştır)


635899149242702909UJ_P3

Canon-1D-X-Mark-II-960x640

Canon-1DX-at-100-percent

Canon-1D-X-Mark-II-Sample-Image-4-640x960

Canon-1D-X-M-5-960x640

Canon-1D-X-Ma-6-960x640

Örnek Videolar ve Tanıtımlar…1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page