top of page

Boz Ayı Fotoğraf Kampı

Hafta sonunda hem bir keşif yapmak hem de keyifli bir kamp geçirmek için 4 arkadaş kendimizi ormanlara attık. Bozüyük sınırlarındaki bir bölgede doğayla iç içe kamp yaparken aynı zamanda ayı ve geyik fotoğrafları çekmeyi planladık. Bu yazımda sizlere çok güzel geçen bu kampı anlatacağım. Kampın simini de Boz Ayı Fotoğraf Kampı koydum. Yazının sonunda da tüm kampı anlatan videoyu ekledim.

Cuma akşamı Bursa’da arkadaşlar ile buluşup yola çıktık ve gece saat 23:00 gibi kamp alnına vardık. Hemen kamp ateşini yakıp çadırlarımızı kurduk. Kamp ateşinin önünde bir süre yıldızları izleyip sohbet ettikten sonra gece yarısını biraz geçerken çadırlarımızda uykuya geçtik.

Sabah henüz güneş doğmadan saat 05:30 gibi kalktık. Saat kurmuştuk ancak kuşların şarkıları zaten bizi tarifsiz bir güzellikte uyandırmıştı. Bu kadar erken kalkmamızın asıl sebebi ayı ve geyik görebilmekti. Çünkü bu canlılar gece besleniyorlar ve gündüz güneş doğduktan sonra orman içlerine çekilip ortadan kayboluyorlar. O nedenle kahvaltı dahi yapmadan aramalara başladık.

2 saat süren aramalar neticesinde henüz bir şey bulamamıştık. Kamp kurduğumuz alan da çok farklı ağaç ve bitki türü bulunuyor. O nedenle daha sık ve uzun ağaçların olduğu ormanlık bir bölgeye bakmaya karar verdik. Bu alana daha girer girmez yol üzerinde bir boz ayı ile karşılaştık. Herkes hep bir ağızdan ayııı… diye bağırdı 🙂

Sonra sevgili dostumuzu ürkütmemek için yavaşça yaklaştık ve ona yol üzerinden uzaklaşma fırsatı verdik. Görüdümüz noktaya gelince ormanın içerisinde, yamaçta ve bizden sadece 30m uzakta durup bizi izlemeye başladı. Bizim sakin davranmamız onu korkutmamış ve bizi merak etmesine neden olmuştu.

Yaklaşık 3-4 dakika kadar bir birimizi süzdük ve tabi ki ben bol bol fotoğraf çektim. Işık çok az olduğu ve orman içi çok ışık almadığı için zor bir çekim oldu. Ancak hem ben fotoğraf makinem ile hem de arkadaşlarım cep telefonları ile harika fotoğraf ve videolar almayı başardık.

Boz Ayı – Nikon D7100 + Tamron 150-600mm

Bu harika dakikalardan sonra mutluluk içerisinde kamp alanımıza geri döndük. Oldukça acıkmış olduğumuzdan hemen ateşi yaktık ve enfes bir kahvaltı yaptık. Sonrasında ise bol bol sohbet edip ormanda yürüyüş yaptık. Öğle vakti ise yarım kalan uykumuzu almak için hamakları kurup şekerleme yapmaya koyulduk.

Öğleden sonra ise tekrar yaban hayvanlarını aramaya koyulduk ancak bir sonuç alamadık. Ormanlarda ve yaylalarda bol bol gezip dolaştık. Akşam yemeğini yedikten sonra ise kamp ateşi başında tüm gece uzun uzun sohbetler edip, boz ayıyı nasıl fotoğrafladığımızı konuştuk. Fotoğraflara baktık.

Ertesi sabah yine aynı saatte kuşlar bizi uyandırdı. Bu defa geyiklerin daha fazla olabileceği bir bölgeye gitmeye karar verdik. O alanda yaptığımız aramalarda pek çok iz bulsak da sadece 2 tane geyik görebildik. Bunlar da sık orman içerisinde olduğu için pek de iyi olmayan bir kaç kare fotoğraf çekme imkanı ancak bulabildim.

Kızıl Geyik – Sony RX10 Mk4 – 600mm

Daha sonrasında kahvaltımızı yapıp gezerek dönüş yoluna geçtik. 2 günlük bu kamp macerasını youtube kanalımda vlog olarak paylaştım. Daha önce izlemeyenler ve tekrar izlemek isteyenler için videoyu aşağıya ekliyorum.

Görüşmek dileğiyle… Doğayla kalın, sağlıcakla kalın….


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page