top of page

Alınası Bir Kamera Nikon 1 J5

Nikon retro tarzı görünümü ve daha da geliştirilen özellikleri ile 1 serisinin yeni aynasızı J5’i duyurdu. Blog sayfamda her çıkan modelden bahsetmediğimi beni takip edenler bilir. Burada bahsettiğim modeller genelde kendi beğendiğim veya almaya değer gördüğüm modeller oluyor. Duyurudan sonra biraz incelediğimde J5 modelinin kullanımının keyifli ve sonuçlarının da bir çok konuda yeterli olacağı kanaati oluştu bende.


nikon-1-j5-1

Nikon 1 serisinin en büyük dezavantajı rakiplerine göre küçük kalan 1″ boyutundaki sensörü oldu hep. Bir çok markanın aynasız modelleri artık APS-C ve hatta Full Frame boyutlarında büyük sensörlere sahip. Durum böyle olunca da onlara nazaran küçük kalan Nikon 1 serisinin sensörleri görüntü kalitesi noktasında maalesef yarışta geri kalıyor. Bu sensörle durum değişti mi? Aslında çok da değişmedi. Çünkü çoğunlukla doğru olan bir şey vardır; “Sensör ne kadar büyükse fotoğraf kalitesi o kadar iyidir.” Nikon J5’de fotoğraf kalitesi olarak büyük sensörlü kameralar kadar iyi değil evet, ama diğer özellikleri ve boyutları ile çok kullanışlı ve hızlı bir kamera. Buradan J5’in fotoğraf kalitesi kötü gibi bir anlam çıkmasın. Zira yeni geliştirilen arkadan aydınlatmalı (BSI) CMOS ensör oldukça başarılı sonuçlara imza atıyor. Örnek görseller ümit verici. Hemen hemen her kullanıcıyı tatmin edecek bir görüntü kalitesi sunuyor J5. Tabi ki asıl sonuç testlerden sonra belli olacak. Ancak eski 1 serisi gövdeler düşünülürse hepsinden daha iyi olduğu şimdiden söylenebilir.

Diğer taraftan gövde kullanışlı ve retro görünümü ile oldukça da şık. Bu kamerayı özellikle sokak fotoğrafçılarının ve belgesel fotoğrafçılarının çok seveceğini düşünüyorum. Ayrıca hali hazırda Nikon kullanan fotoğrafçılar yedek ve pratik bir gövde olarak J5’i tercih edeceklerdir. Günlük kullanımda 20.8 mp ve saniyede 20 kare çekim hızı ile tüm ihtiyaçları karşılayacağını düşünüyorum. Elektronik deklanşör ile saniyedeki çekim hızı 30 hatta 60 fps olabiliyor. 160-12.800 iso değeri gibi oldukça yeterli iso performansı sunması, dahili flaşı olmasına rağmen flaşsız kullanım gereken durumlarda da fotoğrafçının işini kolaylaştırıyor.


nikon-1-j5-3

Gövdenin üzerine konumlandırılan düğmeler belirgin hatlarla ve makul mesafeler ile yerleştirildiği için çekim anında bakmadan da gerekli ayarlamaları yapmak ve konudan gözünüzü ayırmadan çekimi gerçekleştirmek mümkün. Hareketli LCD ekranı ile öz çekimden farklı açılardaki bir çok çekime kadar rahat kullanım imkanı veriyor. Sağlam gövdesi rahat tutmayı sağlamak için ön ve arka kısımdaki çıkıntılar ile kamerayı kavramak kolay olmuş.


nikon-1-j5-2

Üstteki örnek görselde de gördüğünüz gibi Nikon J5 modelinde dahili Wi-Fi bulunuyor. Kablosuz çözümler bununla da sınırlı değil. Ayrıca yakın temas veri aktramı sunan NFC özelliği de Nikon J5 de yerini almış. Bu sayede cep telefonu veya tabletinizi kameranıza sadece dokundurarak hızlı veri transferi yapmanız mümkün.

Nikon J5 fotoğraf konusunda olduğu kadar video konusunda da oldukça iddialı. 4K video kaydı yapabilen ilk Nikon olan J5 de saniyede 15 kare ile sınırlı kalan 4K videolar çekmek mümkün. 15 fps hızı elbetteki sinema ve TV için uygun değil. Ancak yinede hiç olmamasından iyidir. Ancak asıl konu J5’in 1920x1080p çözünürlükte yani Full HD olarak 50p ve 60p video kaydı yapabiliyor olması. Bu da özellikle ağır çekim video kurgulamak istediğinizde ciddi bir avantaj. Ayrıca sinema kalitesinde 24p ve 25p video kaydını zaten yapabiliyor. Diğer taraftan HD kalitede yani 720p çözünürlükte 120fps hızda video kaydı yapmanın yanında 800 x 296/400 fps. ve 400 x 144/1200 fps. hızlarında slow motion (ağır çekim) video kaydı yapmak mümkün. Bu güzel özellikleri sayesinde aslında yanınızda güçlü bir video kamera da taşımış oluyorsunuz.

[wc_row][wc_column size=”one-half” position=”first”]

Kısaca Nikon J5’in özelliklerine göz atmak gerekirse;

 1. Yeni 1 “20.8MP arka-aydınlatma (BSI) CX-format CMOS görüntü sensörü

 2. EXPEED 5A işlemci

 3. 20 fps ile dünyanın en hızlı sürekli çekim

 4. Elektronik deklanşör ile 60 fps çekim hızı

 5. 171 AF noktaları (105 faz algılama)

 6. ISO aralığı: 160-12,800

 7. Video çekerken aynı anda fotoğraf çekme imkanı

 8. 20 kare RAW tampon bellek

 9. 4k Video kaydı (15fps)

 10. 1200 fps hızda ağır çekim video kaydı

 11. 1,037k  çözünürlükte hareketli 3.0 ” dokunmatik ekran (180 ° eğilebilir)

 12. Dahili zaman atlamalı (time lapse) çekim özelliği

 13. Dahili Wi-Fi

 14. NFC ( Yakın Alan İletişimi)

 15. Yurt dışı fiyatı 10-30mm objektif ile 499,95 $

[/wc_column][wc_column size=”one-half” position=”last”]


Kablosuz

[/wc_column][/wc_row]

Ben kendim ilk çıkan 1 serisinin üyesi olan Nikon V1 modelini kullanıyorum ve özellikle AF hızının çok çok iyi olduğunu söylemeliyim. Ayrıca V1 ile aslında beklenmeyecek bir şeyi de yapıyorum 🙂 Yaban hayatı video ve fotoğrafları çekiyorum. Sonuçların oldukça iyi olduğunu söylemeliyim. Durum V1’de böyle iken  oldukça gelişmiş bir sensöre ve 171 netleme noktasına sahip J5’in hem AF hızı hem de görüntü kalitesi noktasında çok daha iyi olacağını söylemek kehanet olmasa gerek. İşte bu nedenle bu yeni kamerayı “alınası” diye isimlendirdim. Nikon’un F tipi objektiflerini kullanabilmek için FT-1 adaptörü almanız yeterli. Bu adaptör herhangi bir optik eleman içermediğinden görüntü kalitesine hiç bir olumsuz etkide bulunmuyor. Ayrıca 1″ sensörün 2.7 çarpan etkisi sayesinde özellikle tele objektiflerde çok büyük bir avantaj sağlıyor. Örneğin Tamron 150-600mm objektifi 405-1620mm gibi kullanmak mümkün…

Sonuç olarak hızlı, güçlü ve retro görünümü ile şık ve stil sahibi bir kamera bence J5. Bu nedenle ikinci bir gövde olarak çok sevileceği gibi ilk defa fotoğraf makinesi alacaklar da böyle şık ve hızlı bir kamerayı seveceklerdir. Belgesel, sokak fotoğrafçılığı ve hatta portre için rahatlıkla kullanılabilecek olan J5 doğa ve yaban hayatı içinde akılda bulunması gereken bir model. Benim gibi yaban hayatı video ve fotoğrafları çekmek isteyenler 4K video beklentileri yüksek değilse bu modeli alabilirler. Yok 4K video önemli ise muhtemelen bir süre sonra 4K da 24p – 25p video kaydı yapabilecek olan V4’ü bekleyebilirler… Tekrar görüşmek üzere sağlıcakla kalın…

[wc_row][wc_column size=”one-half” position=”first”]


Secondary-2a-Size

[/wc_column][wc_column size=”one-half” position=”last”]


Nikon-1-J5-black

[/wc_column][/wc_row]

Örnek görselleri ve tanıtım videolarını aşağıda görebilirsiniz… (Görseller tanıtım görselleri olarak nikon-image.com sitesinden alınmıştır.)


Nikon-1-J5-sample-photo-3-550x367

Tam boyut için link: (JPEG: 8.77MB)


Nikon-1-J5-sample-photo-550x367

Tam boyut için link: (JPEG: 9.47MB)


Nikon-1-J5-sample-photo-5-367x550

Tam boyut için link: (JPEG: 9,3MB)


https://youtu.be/b0g4UheBPIQ

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page